Γιατι η καναρα δε φτιαχνει φωλια;

Συζήτηση με θέμα Γιατι η καναρα δε φτιαχνει φωλια;, που ξεκίνησε από kaisaras, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Μαρ 2016.

1. kaisaras

kaisaras PB New Member

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω γιατι η καναρα μου δεν φτιαχνει φωλια παρα την διατροφικη ετοιμασια που της κανω .ασχολειτε πολυ με τα νηματα ομως δεν φτιαχνει φωλια .μηπως ειναι μικρουλα ακομα?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα ετοιμάσει τη φωλιά της όταν είναι έτοιμη.
    Προς το παρόν απλά παίζει και καταστρέφει το υλικό φωλιάς.
    Θα σου συνιστούσα να απομακρύνεις το υλικό για να μην πάει χαμένο και να το επαναφέρεις μια βδομάδα μετά για δοκιμή.

3. kaisaras

kaisaras PB New Member

πως μπορω να καταλαβω οτι ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα για να τα ενοσω?τωρα ειναι σε ζευγαρωστρα με χωρισμα οπως φαινετεστη φωτο

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα τα αφήσεις όπως είναι με το χώρισμα και θα περιμένεις ... κάθε 4-5 μέρες βάζε για λίγο το υλικό φωλιάς.
    Αν ξεκινήσει να τη φτιάχνει το αφήνεις και βγάζεις το χώρισμα.
    Αν όχι το τραβάς πίσω και δοκιμάζεις άλλη μέρα.
    Σε ποια φωτό?

5. kaisaras

kaisaras PB New Member

φαινετε τι ρατσα ειναι τα καναρινια μου??αν ξερει καποιος να απαντησει και αν ο χωρος μου ειναι καλος συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα ζευγαρωνω

6. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

καλησπερα κωστα , αν και ειναι μακρινη η φωτο μαλον ειναι απλα τα καναρινακια οχι καποια ρατσα ο χωρος φαινετε καλος και φωτηνος.
    τα καναρινια τα σηγκεκριμενα απο που προερχονται??(ρωταω αν ξερεις μηπως υπαρχει καποια συγκενια στο ζεβγαρι)

7. kaisaras

kaisaras PB New Member

ειναι αγορασμενα απο δυο διαφορετικα πετ σοπ δεν νομιζω να εχουν συγγενεια

8. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

οκ καλη αρχη τοτε , και υπομονη λιγο .

9. kaisaras

kaisaras PB New Member

ευχαριστω πολυ απλα σαν πρωτη φορα αγχονωμαι λιγο μηπως κανω κατι λαθος

10. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Γνωριζεις περιπου ποσο ειναι?Ποσο καιρο την εχεις εστω.Μπορεις να βγαλεις μια κοντινη φωτο της φωλιας οπως την βλεπουμε ?Οι πατηθρες στη θηλυκια ειναι πολυ κοντα που παει απεναντι με ενα βημα ,ισως και να την λερωνει κιολας .Καλυτερα να τη βαλεις καπως κοντα στη φωλια και στο υψος της.Βαζεις και την ποτηστρα σε εκεινο το υψος.Καλο ειναι να βαλεις και τσοχα στη φωλια .Την στερεωνεις με ταινια η' την ραβεις λιγο προχειρα.

11. kaisaras

kaisaras PB New Member

σασ ευχαριστω ολουσ για την βοηθεια .θα κανω υπομονη για να δουμε πωσ θα πανε τα πουλακια μου

12. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Οταν δεις πουπουλακια στην μερια του κλουβιου που ειναι οι θηλυκες ειναι ενα πολυ καλο δειγμα οτι ειναι ετοιμες για "συνευρεση". Μην αγχωνεσαι και μην τα πιεζεις, η φυση ξερει καλυτερα

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό ακριβώς! :thumbsup: Και μην ξεχνάμε πως ακόμα είναι νωρίς!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...