Γιατι η θηλυκια τσιμπαει τον αρσενικο;

Συζήτηση με θέμα Γιατι η θηλυκια τσιμπαει τον αρσενικο;, που ξεκίνησε από kpapi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Ιαν 2016.

1. kpapi

kpapi PB New Member

Αλλη μια ερωτηση ειναι σχετικη με το θεμα αλλα ισως και να ειναι ασχετη. η θηλυκια τσιμπαει συνεχεια τον αρσενικο τι μπορει να φταιει? αυτος ειναι ενας λογος που ειχα βγαλει το προηγουμενο μωρακι και το ταιζω στο χερι.το ειχε μαδησει οπου εβγαινε πουπουλο το τραβουσε.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Της έχεις δώσει κάποιο υλικό για φωλιά; Ελάχιστο βέβαια, αυτά δεν φτιάχνουν φωλιές όπως τα καναρίνια.

3. kpapi

kpapi PB New Member

Ροκανιδι τις εχω βαλει.

4. maria p

Αν είναι πολύ επιθετική και αν ο αρσενικός ταΐζει επαρκώς τον νεοσσό, μπορείς να την χωρίσεις.

5. kpapi

kpapi PB New Member

Ακομα εχει τρια αυγα που κλωσσαει εκανε 4 και εχει σκασει μονο το ενα.δυστυχως δεν μπορω ακομα να την βγαλω.

6. maria p

Τότε υπομονή και παρακολούθηση. Πότε τον τσιμπάει; Μόνο όταν βγαίνει φαντάζομαι.

7. kpapi

kpapi PB New Member

Δυστυχως μαρια οτι ωρα της ερθει τον τσιμπαει. Εκει που εχει ησυχια τον ακουω να τσιριζει.προς το παρον εγω αυτο που μπορω να κανω ειναι να του δινω κουραγιο λεγοντας του<<υπομονη παληκαρι μου>>

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Εεε τον καημένο.... Βάλε στο κλουβί κανένα παιχνίδι με σκοινί ή σπάγκο να ασχολείται με αυτό..

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Πέφτει παντόφλα,τον καημένο!!

10. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

αυτό θα σου πρότεινα και γώ..μήπως και ηρεμήσει κάπως,και βλέπουμε!:thumbsup:

11. kpapi

kpapi PB New Member

Τους εχω καποια αλλα τωρα που μεγαλωσε η οικογενεια θα χρειαστω αλλαγες και σε παιχνιδια και σε κλουβι οποτε θα δω τι θα κανω.

12. maria p

Μήπως την πιέζει ο αρσενικός για να ξαναζευγαρώσει;

13. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

σωστή παρατήρηση..στα καναρίνια,αν συμβεί κάτι τέτοιο,απομακρύνουμε τον αρσενικό μέχρι να ολοκληρωθεί η εκκόλαψη..στους παπαγάλους τι προτείνετε να γίνει?

14. kpapi

kpapi PB New Member

Επειδη τους παρακολουθω μαρια οχι καθολου δεν κανει τιποτα ο αρσενικος.ο κακομοιρης εχει αφοσιωθει στο ταισμα των μικρων.

15. maria p

Εσύ που τα παρακολουθείς, πως τα βλέπεις τα πράγματα; Είναι επικίνδυνο για το αρσενικό ή απλές αψιμαχίες;

16. kpapi

kpapi PB New Member

Απο αυτο αυτο που βλεπω οχι δεν το θεωρω επικινδυνο για αυτον δεν τον τσιμπαει π.χ στο κεφαλι ποιο πολυ κοντα στις φτερουγες τον τσιμπαει

17. maria p

Παρατηρείς και βλέπουμε, γιατί οποιαδήποτε λάθος παρέμβαση μπορεί να καταστρέψει την ψυχολογία τους και την αναπαραγωγή. Θα κάνεις οτιδήποτε, μόνο αν κινδυνεύει κάποιο ζωντανό. Εύχομαι να μην χρειαστεί!

18. kpapi

kpapi PB New Member

Εχω σκεφτει μηπως ειναι θεμα στρες λογω του οτι πριν ζευγαρωσουν ηταν ολοι μερα εξω απο το κλουβι.πηγαινοερχοντουσαν μεσα στο σπιτι και εμπαιναν οποτε ηθελαν να φανε.και τους εκλεινα στο κλουβι μονο το βραδυ οταν ηταν ωρα για υπνο.

19. maria p

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, αν και δεν το θεωρώ τόσο πιθανό, γιατί η αναπαραγωγή και η αφοσίωσή τους σ' αυτήν είναι ένστικτο ανώτερο όλων. Εδώ βλέπουμε τα ελεύθερα πουλιά πως "βιδώνονται" πάνω στις φωλιές με τα αυγά.
    Πάλι δεν ξέρω, τι να πω... τα δικά μας οικόσιτα είναι και λίγο "διεστραμμένα" από τα πολλά χαϊδέματα. :)

20. kpapi

kpapi PB New Member

Τι να πω θα δειξει ισως να προσπαθησω να βγαλω ενα βιντεακι μηπως και βγαλει καποιοε ενα συμπερασμα.αλλιως θα χρειαστω πτηνοψυχολογο:confused:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...