Γιατι δεν πετα το καναρινι μου;

Συζήτηση με θέμα Γιατι δεν πετα το καναρινι μου;, που ξεκίνησε από ANASTASIS1, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Ιουλ 2015.

1. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

Καλησπερα εχω ενα καναρινι το οποιο πριν 2,5 εβδομαδες σταματησε να εχει ορεξη και ολο καθετε κατω στο κλουβι περπαταει και χοροπηδαει αντι να πεταει και δεν ξερω τι να κανω εχει και λιγο καρινα βεβαια πριν 9 μερες ζευγαρωσε και τα αυγα εχουν μεσα τι λετε να ειναι??????

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφίες πτηνού για να δούμε αν είναι εφικτό το πρόβλημα και να σε βοηθήσουμε?

3. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

δεν πεταει σχεδον καθολου δοκιμασα να το αφησω σε κλειστο χωρο και τιποτα μονο περπαταει και στραβοπαταει εχει καρινα και το βλεπω σαν μελανιασμενο να το πω ετσι παραξενο χρομα
    101.jpg 102.jpg 103.jpg 104.jpg

4. misalouris

Βάλε ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και βγάλε μια φωτογραφία μετά από 5-10 λεπτά.

Του έχεις δώσει κάποιο φάρμακο?

5. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

τylan εχει παρει επειδη ηταν στο ιδιο κλουβι με την καναρα
    105.jpg 106.jpg

6. misalouris

Το tylan γιατί το έδωσες και σε τι ποσότητες?

7. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

το εδωσα για την μαυρη τελεια για την θνησιμοτητα και σε ποσοτητα μικρη αλλα πρεπει να μ επεσε λιγο παραπανω

8. misalouris

Δηλαδή πόσο?
    Σε τι αναλογία?
    Πόσο παραπάνω?

9. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

1 κουταλακι του γλυκου σε μεγαλη ποτιστρα

10. misalouris

Πλάκα κάνεις... ποιος σου έδωσε αυτή την καταστροφική αναλογία?
    Κανονικά χρειάζεται 1-3 γραμμάρια ανά λίτρο νερού και όχι 5gr/180ml νερού.
    Με αυτή τη δοσολογία φοβάμαι πως υπάρχει οργανικό πρόβλημα στα πουλιά σου.
    Νεφρά και συκώτι είναι τα πρώτα που "υποφέρουν" και καταστρέφονται από τέτοιες ενέργειες....
    Δεν είμαι ειδικός .... απλά θα περιμένω κι εγώ τις γνώμες κι άλλων που πιθανόν να διακρίνουν το πρόβλημα και να σου δώσουν την κατάλληλη λύση.
    Φοβάμαι όμως πως το συγκεκριμένο πτηνό δύσκολα θα ανακάμψει....
    Εύχομαι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα .....

11. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

το αλλο που εχω και δεν ειναι καλα δηλαδη κλεινει τα ματια και δν εχει παρει τylan τι εχει????

12. misalouris

Ας μείνουμε σ' αυτό.... και να περιμένουμε απαντήσεις....
    Έχω γράψει κάποιες ερωτήσεις .... αν θες απαντάς και σ' αυτές.

13. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και για το σκευασμα που μου εδωσες ελπιζω να τα καταφερω και παλι 1000 ευχαριστω!!!

14. patilas

patilas PB Member

Ποσο tylan ειναι σαν ν παιρνεις ενα κουτι ασπληρινες εσυ ρε παιδια ρε παιδια μην βαζετε φαρμακα για μαυρες τελειες κ ενα σωρο βλακειες 50 καναρινια εβγαλα μαυρη τελεια δεν ειδα και ν ειχε μια φωλια τι θ μπουκωσω τα καναρινια με φαρμακα? Καταρχην τι ξερεις για την μαυρη τελεια??

15. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

η μαυρη τελεια ειναι κατι κληρονομικο και δν καταπολεματε και επειδη εχασα πολλα πουλια εδωσα φαρμακο

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μη λέτε τέτοια βρε παιδιά, μας διαβάζουν.

17. patilas

patilas PB Member

Αληθεια που το ακουσε αυτο αν ειναι κατι κληρονομικο σημαινει πως ο γονεας ειναι φορεας η το κουβαλει παντα πανω του πως ζει λοιπον? Για εμενα ειμαι κατα τον φαρμακων αλλα πριν δωσωαν δωσω κατι εχω ενημερωθει γιατι προκαλειτε αυτη η ασθενεια τι εφταιξε αν φταιω καπου εγω κ μετα δινωω!!

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορεί να φταίει η υπερδοσολογία.. πάντως το πουλάκι φαίνεται αισθητά άρρωστο... Και οι κουτσουλιές τ πολύ υγρές. Βάλε το καναρίνι αυτό μόνο του σε ατομικό κλουβί και πες μας τι διατροφή τους παρέχεις.

Αυτά τα αυγά πρέπει να πεταχτούν. Τέτοια εποχή με τόση ζέστη η αναπαραγωγή είναι απαγορευτική!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...