Γιατι δεν κελαιδαει το καρδερινοκαναρο που πήρα;

Συζήτηση με θέμα Γιατι δεν κελαιδαει το καρδερινοκαναρο που πήρα;, που ξεκίνησε από panagiotis2014, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Ιουλ 2016.

Panagiota.
Παναγιώτη απλά να σου υπενθυμίσω, όταν βρεις χρόνο εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις, είναι και κάποια άλλα ερωτήματα στα θέματα σου που περιμένουν... Ολόκληρο το Post
  1. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Πάνε 10 ημέρες που αγωρασα ενα καρδερινοκαναρο 1 έτους 50€ και δεν έχει πει τίποτα ακόμα μονο ενα Τσίου και ενα τρουουου κανει. Ο άνθρωπος που το πείρα μου είπε οτι όταν το είχε αυτός έλεγε συνέχεια αλλά τώρα γιατί δεν κελαιδαει; ειναι σε εξωτερικό χώρο με προστασία για αρπακτικά. Το μονο που κανει είναι να ξεσκίζει τα χαρτιά. Τα κανει χίλια κομμάτια. Γιατί δεν κελαιδαει; το έβαλα πριν κάνα 2 ώρες ειχους να ακούει μπας και κελαιδησει. Τι φτεει;

2. Best Answer:
    Post #337380 by Panagiota., 3 Ιουλ 2016
  3. ianos

ianos Daily Active Member

Μηπως ο ανθρωπος που στο πούλησε το μπέρδεψε με κάποιο άλλο; Εγώ θα του το πήγαινα πίσω.

4. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Μηπως ειναι θηλυκο?
    Αυτο με το χαρτι νομιζω το κανουν τα θηλυκα οταν θελουν να χτισουν φωλια.
    Χωρις να ειμαι ειδικη :)
    Ισως φταιει απλα που δεν εχει προσαρμοστει ακομα..

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να υποθέσω πως δεν το άκουσες ποτέ ούτε και φυσικά το είδες από κοντά πριν το πάρεις?
    Αν λοιπόν έφτασε σε σένα με "αποστολή" ίσως χρειαστεί μερικές μέρες να συνέρθει και να τραγουδήσει αν το έκανε και πριν.

6. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Ψήφοι: 1
    Παναγιώτη απλά να σου υπενθυμίσω, όταν βρεις χρόνο εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις, είναι και κάποια άλλα ερωτήματα στα θέματα σου που περιμένουν απάντηση και βρίσκονται σε εκκρεμότητα. Οι περισσότερες ερωτήσεις βρίσκονται συγκεντωμένες εδώ στο ποστ του κου Γιάννη misalouris
    https://petbirds.gr/posts/336694/

7. panagiotis2014

Πως θα δω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό; Δεν το μπέρδεψε εγώ πήγα στο μαγαζί που εχει και το πείρα

8. misalouris

Το άκουσες να κελαηδά?

9. panagiotis2014

10. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Πολύ πιθανό λοιπόν να είναι θηλυκιά...

11. ianos

ianos Daily Active Member

Γενικά, θα έλεγα οτι δεν αγοράζουμε αρσενικό καρδερινοκαναρο αν δεν το ακούσουμε να κελαιδά. Το οτι σκίζει χαρτί, δεν το κάνει απαραίτητα θηλυκό, διότι και τα δικά μου αρσενικά καναρίνια όλη μέρα αυτη τη δουλειά κάνουν.
    Αλλά αφού πήρες ενα πουλι για να σου κελαιδά, και δεν, γύρισε το πίσω και πάρε ενα άλλο.

12. Panagiota.

Ανεβάζεις φωτογραφία στο παρόν θέμα και υπάρχουν έμπειρα άτομα στο φόρουμ που θα σου απαντήσουν για το φύλο του.

13. misalouris

Αν δεν το άκουσες να κελαηδά και έδωσες 50,οο ευρώ για να το αγοράσεις ... τότε έκανες κακή επιλογή.

14. panagiotis2014

Μου είπε οτι κελαιδαει όλη μέρα αλλα τίποτα μέχρι τώρα. Που να βγαλω Φότο για να μου πείτε το φύλο;

15. George98

George98 PB Active Member

σε αυτά τα πουλιά είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις το φύλο απο μια φωτο εγω θα έλεγα περίμενε 2-3 μέρες και αν πάλι δεν πει τίποτα εννοείται το γυρίζεις πίσω

16. panagiotis2014

Εμ θα περιμένω το έχω 11 ημερες τώρα και ενα τρουουου έχει κανει και τσιου τσιου

17. George98

George98 PB Active Member

αν είναι τόσες μέρες μην περιμένεις άλλο νομίζω ότι ότι είναι να κάνει το έκανε.... πήγαινέ το πίσω...

18. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Παναγιώτη ή κάποιον άλλον, μια και αυτό είναι ένα κουσούρι που μπορεί καθένας μας να το "κολλήσει", προσέξτε την μανία "συλλογής" πολλών πουλιών.
    Όταν και αυτά που έχουμε δεν είμαστε σε θέση, λόγω γνώσεων, εμπειρίας, υποχρεώσεων κτλ να τα φροντίσουμε σωστά, μην γεμίζουμε το σπίτι και τον χρόνο μας με πουλιά και ζώα που δεν αντέχουμε.

19. panagiotis2014

Μαρια δίκιο εχεις αλλά το πουλί δεν είναι ακριβώς δικο μου του θειου μου είναι. Μονο αυτό έχει το πείρε για κελαιδημα

20. Panagiota.

Και γιατί δε μας λες την αλήθεια από την αρχή και πλάθεις μια ψεύτικη ιστορία?

21. theodr

theodr PB Member

Πες στον θείο σου να κάνει εγγραφή στο PetBirds.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...