Γιατί όλα τα αυγά των zebra μου είναι άσπορα;

Συζήτηση με θέμα Γιατί όλα τα αυγά των zebra μου είναι άσπορα;, που ξεκίνησε από Baggelis GG, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 18 Μαϊ 2016.

1. Baggelis GG

Baggelis GG PB New Member

εχω ένα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια οσες γεννες και αν εχουν κανει είναι παντα τα αυγα τους ασπορα τι φταιει?

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Δώσε μας αρχικά κάποιες πληροφορίες για να σου πούμε τους λόγους..

Τι διατροφική προετοιμασία έκανες πριν από κάθε αναπαραγωγή? Σε τι κλουβί μένουν σε σε τι χώρο?? Πόσα χρόνια έχεις τα ζεμπράκια αυτά? Είναι σίγουρα αγόρι και κορίτσι? Στο παρελθόν σου έχουν κάνει ποτέ ένσπορα αυγά?

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι; Μήπως είναι δύο θηλυκά που ωοτοκούν από μόνα τους; Δεν βάζεις φωτογραφίες τους;

4. Baggelis GG

από διατροφικη προετοιμασια τους εχω λαχανικα αυγοτροφη σουσαμι σουπιοκοκαλο και την κανονικη τροφη για παραδεισια μενουν σε ζευγαρωστρα με χωρισμα 58 x 32 x 39cm είναι σιγουρα αρσενικο και θυληκο και στο παρελθον ειχαν κανει γεννα με μονο ενα ενσπορο αυγο τα εχω από περσι τον αυγουστο

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σε τι χώρο και τι συνθήκες φωτισμού υπάρχουν εκει?

6. Baggelis GG

τα εχω στην ταρατσα μου εχουνε φως μεχρι το βραδυ που σκοτινιαζει

7. Ωραια αλλα δεν φοβασε τα αρπακτηκα???

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι ηλικία έχουν ακριβώς, γνωρίζεις?

9. Baggelis GG

δεν γνωρίζω ηλικια...

10. maria p

Εσύ πόσον καιρό τα έχεις;

11. Baggelis GG

από περσι τον αυγουστο

12. maria p

Ε τότε άντε να ναι λίγο πάνω από δύο ετών.

13. lousia

lousia PB New Member

Επισης τα αυγα ετσι βγαινουν τα εχεις δει να βατευει το αρσενικο την μανταμ και δευτερον τα πηρες ζευγαρι πια ειναι η θυληκια?

14. Baggelis GG

ναι τα εχω δει τι εννοεις ποια είναι η θυλικα?

15. lousia

lousia PB New Member

Οτι ειναι πραγματι ζευγαρι και δευτερον το εχω ξανα αντιμετοπισει το προβλημα χρειαζεται βιταμινες κι εχω ακουσει που πουλανε ειδικη τροφη για αυτες τις περιπτωσεις

16. maria p

Δηλαδή;

17. Baggelis GG

μηπως ξερεις πως λεγετε αυτή η τροφη?

να το ζευγαρακι

Συνημμένα Αρχεία:

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ όμορφα!!! Να τα χαίρεσαι!!

Νομίζω η κούνια δεν τους χρειάζεται.. μπορείς να την βγάλεις για να έχουν πιο πολύ χώρο να πετούν.. Και πατήθρες καλύτερα για τα ποδαράκια τους να πάρεις αυτές:
    Τι διαστάσεων είναι το κλουβί που μένουν?? :)

19. lousia

lousia PB New Member

Δεν θυμαμαι πως λεγεται παντος υπαρχει γιατι ειχα δωσει μια δωσει σε ενα περιστερι και σε ενα καναρινι μια φορα το θεμα ειναι οτι αυτος που μου το εφερε ηταν χιμα σε ενα σακουλακι γιατι χρειαζομουν μονο δυο δοσεις παντος ειναι σε σχημα σκονης και με την σωστη αναλογια κανει θαυματα

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Ό,τι και να ήταν, απ η στιγμή που είναι χύμα όχι μόνο δεν κάνει θαύματα αλλά ρισκάρεις και την ζωή των φτερωτών σου φίλων...

Επίσης, τα πουλιά είναι ζώα που επηρεάζονται πιο πολύ απ τις συνθήκες περιβάλλοντος (απ τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και την διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού) ώστε να έρθουν σε αναπαραγωγικό οίστρο, παρά απ τη διατροφή που τους παρέχουμε. Η πλούσια διατροφή που δίνουμε και όλη η διατροφική προετοιμασία που κάνουμε πριν το ζευγάρωμα γίνεται για να έχουν δυνάμεις να ανταπεξέλθουν στην δύσκολή περίοδο αναπαραγωγής.. Και να μην την κάνουμε, αν η θερμοκρασία και η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού είναι αυτά που πρέπει αναλόγως του είδους του πουλιού, τότε και σπόρους μόνο να δίνουμε αυτά θα πυρώσουν και θα κάνουν αυγά και θα είναι και ένσπορα. Δεν υπάρχουν μαγικές τροφές και ματζούνια που πυρώνουν τα πουλιά μας και δια μαγείας κάνουν τα αυγά ένσπορα..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...