Γιατί το παπαγαλάκι κοιμάται ανάποδα;

Συζήτηση με θέμα Γιατί το παπαγαλάκι κοιμάται ανάποδα;, που ξεκίνησε από Alekaki, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Αυγ 2015.

1. Alekaki

Alekaki PB New Member

Γιατί κοιμάται ανάποδα το ενα παπαγαλακι ?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με μια φωτογραφία μπορείς να μας δείξεις το "ανάποδα"?

3. Alekaki

Alekaki PB New Member

Εβγαλα αλλα ειναι μεγαλο το αρχείο

4. misalouris

Ακολούθησε τις οδηγίες που έχει στο τέλος https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

5. Alekaki

Alekaki PB New Member

rsz_img_20150808_211432.jpg

6. misalouris

Εδώ στέκεται ανάποδα (εντελώς φυσιολογικό στα παπαγαλάκια), δεν κοιμάται. Έτσι δεν είναι?

7. Alekaki

Alekaki PB New Member

Κοιμάται

8. Έχω δει παπαγαλακια να κοιμούνται με διάφορους τρόπους αλλά αυτό είναι πολύ περίεργο. Σίγουρα κάθεται έτσι όλη τη νύχτα; Τσακώνεται με τα αλλά παπαγαλακια; Μήπως κάτι σχετικό με αναπαραγωγή (αν και απίθανο γιατί δεν είναι ή εποχή τους);

9. Alekaki

Alekaki PB New Member

Ετσι ειναι ολη νυχτΑ ..δε τσακονεται αλλα φοβάται πολυ

10. misalouris

Από πότε παρουσιάζει αυτή την συμπεριφορά?

11. Ίσως γι'αυτο τότε. Τα δικά μου όταν τα έχει τρομάξει κάτι συμπεριφέρονται περίεργα.
    Αλλά όταν λες φοβάται , τι ακριβώς; Εσένα,τα αμάξια (εάν είναι σε εξωτερικό χώρο)...

12. Alekaki

Alekaki PB New Member

Οταν τα περιπιουμε που αλλα τροφη η οταν πλησιαζω

Απο την αρχη που τα εχω

13. misalouris

Δηλαδή?

14. Δηλαδή ο πετσοπας στο έδωσε έτσι ή αυτό άλλαξε όταν άλλαξε το περιβάλλον του;
    Εάν στο έδωσε έτσι σου είπε για τη συμπεριφορά αυτή;

15. Φιλέ, εψαξα και το βρήκα. Αφού μου ειπές πως φοβάται πολύ.... Απλά ανησυχεί για τους εχθρους, θεωρεί πως πρέπει να πάει όσο πιο ψηλά γίνεται για να γλυτώσει!!! Είναι απλά λίγο ανχωδης. Θα σου πρότεινα να βάλεις το κλουβι σε υψηλότερο σημείο.
    Μην ανησυχίες πάντως,δεν είναι ή πρώτη περίπτωση!!!☺☺☺

16. Marilenaki

Marilenaki PB Member

μηπως το κλουβι παραειναι μικρο για 4 παπαγαλακια και στρεσσαρεται γιαυτο το λογο?

17. YannisK

YannisK PB Known Member

Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά και συνήθως οφείλεται στο φόβο και στην ανασφάλεια.

18. Alekaki

Alekaki PB New Member

Τωρα περιμενω ενα μεγαλύτερο

19. averelilgr

averelilgr PB New Member

Φιλε, στο κλουβι σου γινεται ενας πόλεμος για το ποιος θα κοιμηθει στο πιο ψηλό σημείο του. Το άλλο παπαγαλάκι έχει "πιάσει" το κλαδάκι" και δεν επιτρέπει στο νέο πουλί να ανέβει πάνω του. Αυτό με τη σειρά του δεν είναι διατεθειμένο να "παραιτηθεί" από τη διεκδίκηση της αρχηγίας στο κλουβί (και άρα από το να βρίσκεται στο ψηλότερο κλαδά), ο άλλος όμως είναι πιο δυνατός και δεν επιτρέπει στο μικράκι να πάρει θέση οπότε.......είναι βασικά θέμα ιεραρχίας στο κλουβί και λίγο ξεροκεφαλιάς. Ασε τα πουλιά να τα βρούνε μονάχα τους :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...