Γιατί το κοκατίλ κοιτάει συνέχεια κάτω;

Συζήτηση με θέμα Γιατί το κοκατίλ κοιτάει συνέχεια κάτω;, που ξεκίνησε από κοκατιλόπουλος, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 22 Νοε 2015.

maria p
Best Answer maria p, 22 Νοε 2015
Δεν το έχω αντιμετωπίσει. Ίσως είναι αυτό, ίσως όμως μια και είναι καινούργιος ο χώρος τον παρατηρεί. Δεν μας έβαλες όμως φωτογραφία πως σκύβει. Μήπως... Ολόκληρο το Post
  1. Τελευταία έχω ψηλώσει το κλουβί των πουλιών μου.https://petbirds.gr/threads/Σκέφτομ...ά-για-τα-κοκατίλ-μου.25416/page-2#post-295648
    Έχω παρατηρήσει πως τώρα το ένα από τα πουλιά μου κοιτάει συνέχεια κάτω όταν βρίσκεται στο πάνω μέρος του κλουβιού...
    Το πουλί έμενε σε ένα πετσοπ μέσα σε ένα κλουβί για καναρίνια με άλλο ένα κοκατίλ....Όταν το πήρα το είχα και εγώ σε ένα κοντό κλουβί που μετανιώνω τώρα για αυτό...Θέλω να πώ πως το κλουβί του δεν ήταν ποτέ ψηλό. Διάβασα σε αυτό το άρθρο κάτι που δεν θα πίστευα ποτέ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...http://www.birdtricks.com/blog/can-birds-actually-be-afraid-of-heights/
    Υπάρχει καμία περίπτωση να ισχύει αυτό; Αν όχι τι μπορεί να είναι αυτό που του συμβαίνει;;;
    (Ακολουθούν φωτογραφίες του πουλιού, του κλουβιού που το είχα και αναπαράσταση του κλουβιού που έμενε)

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #295772 by maria p, 22 Νοε 2015
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Δεν το έχω αντιμετωπίσει. Ίσως είναι αυτό, ίσως όμως μια και είναι καινούργιος ο χώρος τον παρατηρεί. Δεν μας έβαλες όμως φωτογραφία πως σκύβει. Μήπως όταν το κάνει αυτό το άλλο πουλάκι βρίσκεται στον κάτω χώρο; Πιθανόν η ανισότητα των δύο χώρων επίσης να το ενοχλεί. Παρατήρησέ το και βλέπουμε.

maria p, 22 Νοε 2015
    Best Answer
  4. Βρίσκονται στο ίδιο κλαρί....
    Λίγο σκοτεινή αλλά φαίνεται
    IMG_2945.JPG
    Μπορεί...Αλλά είναι έτσι κάθε φορά που ανεβαίνει στο πάνω μέρος...
    Ανισότητα εννοείς πως τα 2 κλουβιά είναι διαφορετικά; Το άλλο πουλί δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και επίσης παίζουν και σκαρφαλώνουν και τα 2 και δεν τα ενοχλεί...
    Ευχαριστώ Μαρία τέλος πάντων:)...

Κάποια άλλη γνώμη;

5. maria p

Τι έτσι μένει συνέχεια όταν είναι πάνω; :)

6. Όχι συνέχεια, αλλά όταν βραδιάζει π.χ. τέτοια ώρα ή κάποιες φορές μέσα στη μέρα το κάνει...

7. maria p

Έχεις καμιά στρογγυλή μεταλλική ταΐστρα να του βάλεις να κοιμάται το βράδυ; Ή κάποιο πλάτωμα να στηρίζεται και στην κοιλιά εκτός από τα πόδια για τον ύπνο.

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το πουλί έμεινε στο κάτω κλουβί για κάποιες ημέρες;

9. Γιατί;
    Εννοείς πρίν το ψηλώσω;; Μήνες

10. maria p

Γιατί αν ισχύει για το πουλάκι σου το άρθρο που έβαλες, θα του μειώνει τον ίλιγγο.

11. Ναι αλλά θα κοιμάται έτσι;
    Δεν το κάνουν αυτό τα πουλιά....Ούτε θα θέλει δηλαδή.

12. maria p

Εγώ έχω πουλιά που κοιμούνται χαλαρά. Βάλε μια άδεια ταΐστρα, ή πισινούλα να δεις.

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγώ πιστεύω πως έχει αποσυντονιστεί.
    Ήξερε τον χώρο του και ξαφνικά βλέπει τον ίδιο χώρο από άλλο ύψος....

14. Άρα είναι θέμα χρόνου.
    Πόσο μεγάλη;

15. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Κατι το στρεσαρει.Αν το κανει μονο το βραδυ οταν αρχιζει να νυχτωνει φροντισε να μην εχεις ανοιχτο το φως στο δωματιο ισως ειναι οι σκιες απο τα καγκελα.Αν το κανει και την ημερα κατι δεν του αρεσει στο κλουβι.Δοκιμαζεις και πες μας.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πιστεύω ότι παίζει ρόλο το πανί που σκεπάζει το κλουβί τους.

17. Μάλλον αυτό είναι....
    Το πανί, τόσο μεγάλο που είναι το κλουβί, δεν το σκεπάζει καλά και υπάρχουν κενά...Την ημέρα δεν το κάνει και όταν όλα ησυχάζουν το βράδυ πάλι καλά είναι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...