Γιατί το καναρίνι μου έχει διαφορετικό φτέρωμα;

Συζήτηση με θέμα Γιατί το καναρίνι μου έχει διαφορετικό φτέρωμα;, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 24 Αυγ 2014.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά έχω ένα καναρίνι του οποίου οι γονείς είναι κοινά και απλά στο φτέρωμα καναρίνια αλλά αυτό βγήκε τελείως διαφορετικό. Δεν έχει κύστες το έχω ελέγξει και είναι 3 χρονών. Να μερικές foto. Το κόκκινο καναρίνι είναι για σύγκριση. Λέτε να είναι ράτσας;
    rsz_1rsz_dsc00397.jpg
    rsz_1rsz_dsc00400.jpg
    rsz_1rsz_dsc00407.jpg

2. grekosdx

grekosdx PB New Member

Για το αν είναι ράτσας ή όχι, δεν μπορώ να σου πω (αρχάριος γαρ κι εγώ!)... Αλλά (επέτρεψέ μου το αστείο που θα πω) μοιάζει σαν να κατέβηκε από τη μηχανή, που πριν λίγο έτρεχε με 160 στην Εθνική! :D
    Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο φτέρωμα, σε τόσο μεγάλο ηλικιακά πουλί (3 χρονών είπες..)! Μοιάζει σαν "μόνμος" νεοσσός!
    Σίγουρα κάποια από τα παιδιά εδώ, έχοντας πολύ μεγαλύτερη εμπειρία, θα ξέρουν να σου πουν περί τίνος πρόκειται...
    :)

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Εντωμεταξύ αυτό το έπαθε μετά από την πρώτη πτερόρροια πριν είχε φυσιολογικό φτέρωμα.

4. grekosdx

grekosdx PB New Member

Πριν λίγο, διάβασα ένα άλλο ποστ εδώ στο φόρουμ, περί "σγουρού" καναρινιού από Βορρά... Δεν ξέρω αν είναι τέτοιο, αλλά εάν το έπαθε μετά την αλλαγή του πτερώματος, δεν παίρνω όρκο ότι είναι τέτοιο!

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καμιά πρόταση για το αν είναι ράτσας η όχι;;;

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Απ ότι βλέπω το έχεις μαζί με άλλα.. Μήπως του τραβούσαν τα φτεράκια και έγινε έτσι??

Εμένα πάντως πολύ μ αρέσει! :p

7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Όχι εδώ επειδή τα κλουβιά τα έχω μπροστά στη μπαλκονόπορτα και τα χαζεύω δεν έχω δει να το πειράζουν καθόλου.
    Μου κάνει εντύπωση γιατί γεννήθηκε τον Ιανουάριο 2011 και μέχρι την πρώτη πτερορροία είχε φυσιολογικό φτέρωμα αλλά μετά έγινε έτσι.
    Και εμένα, μου θυμίζει κάτι πιγκουινάκια που είναι έτσι.:p

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Θα πώ κι' εγώ μια γνώμη. Είναι ένα πουλάκι με πτέρωμα μη εντόνου (non intensive) και ταυτόχρονα μαλακόπτερο Νο 6 (στην κλίμακα απο 1-6 που μετράμε την σκληρότητα του πτερώματος) . Είναι ένα ΛΑΘΟΣ. Προέκυψε απο άστοχο ζευγάρωμα και είναι τυχερό που δεν έχει εμφανίσει κύστες.

9. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Αυτό είναι κάτι σοβαρό μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα υγείας;

Τα αδέρφια του από την ίδια γέννα βγήκαν φυσιολογικά;:(

10. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Θα μου πεις;;;:(

11. mgerom

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχει , είναι ΚΥΣΤΕΣ απο έγκλειστα πτερά.
    Κάποια απο τ' αδέλφια του μπορεί να βγούν φυσιολογικά .
    Πρέπει να υπάρξει ομοζυγία και στην ποιότητα του πτερώματος αλλά και στην σκληρότητά του για να βγεί κάποιο πουλάκι σαν και αυτό.
    Πράγμα που πολύ πιθανόν να μη συμβει στα αδέλφια του. Καλόν είναι όμως οι γονείς του να μη ξαναγίνουν ζευγάρι αλλά να ζευγαρωθούν με σκληρόπτερα αντίστοιχα ζευγάρια.

12. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Δηλαδή αν δεν βγάλει κύστες δεν πρόκειτε να έχει πρόβλημα με κάτι άλλο;;;

13. mgerom

Με αιτία το πτέρωμα , ΟΧΙ !

14. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σε κούρασα.:)

15. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

εμενα μ'αρεσει!ειναι κουκλι!να του δωσεις κ χτενα κ μια λακ να αλλαζει στυλ! :p

16. mgerom

Φυσικά δεν είναι άσχημο εμφανισιακά , αλλά αν το έβλεπες (όπως ένα άλλο πουλάκι με το ίδιο πτέρωμα) έτσι ; Θα σου άρεσε το ίδιο ;

10621966_905993852747415_1033976579_n.jpg

17. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Φυσικά και όχι.
    Πάλι καλά που είναι καλά το δικό μου!:)

18. Stfns

Stfns PB Member

Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα έχω μια απορία. Τα καναρίνια που έχουν κύστες, τα ζευγαρώνουμε υπό την προϋπόθεση να τηρηθεί ο κανόνας περί πτερώματος των ζευγαριών ή καλό είναι να αποφεύγεται η αναπαραγωγή τους;

19. YannisK

YannisK PB Known Member

Προβληματικά πουλιά δεν πρέπει να τα ζευγαρώνουμε και να τα διαιωνίζουμε.

20. mgerom

Eχει διαπιστωθεί εμπειρικά, οτι ακόμα κι' αν βρεθεί κατάλληλο ζευγάρι , οι πιθανότητες εμφάνισης κύστεων είναι πολύ αυξημένες σε τέτοια πουλιά.
    Ετσι καλόν είναι να μη τα βάζουμε σε αναπαραγωγή.
    -Εγω πιο πάνω προτείνω την διασταύρωση των γονιών του συγκεκρημένου επειδή ,παρά του οτι το πτέρωμα είναι υπερβολικά μαλακό ,εν τούτοις ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΥΣΤΕΣ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...