Γιατί πέθαναν τα ζεμπράκια μου;

Συζήτηση με θέμα Γιατί πέθαναν τα ζεμπράκια μου;, που ξεκίνησε από KostasMpouz, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 8 Φεβ 2016.

Wind-sa
Best Answer Wind-sa, 8 Φεβ 2016
Φοίβος φιλε ξέρεις τι εννοώ δηλ Γιατί μου πέθαναν νωρίς τι έκανα λάθος μήπως χρειάζονται φάρμακα μήπως δεν τα φροντίζω όσο πρέπει μήπως επειδή δεν τους... Ολόκληρο το Post
  1. KostasMpouz

KostasMpouz PB New Member

Γεια σας μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω μου ψοφισαν τα ζεμπρακια το θυλικο μου ψοφισε πέρσι τον Μάιο και το αρσενικό πέθανε εχθες αλλα δεν είχαν γεράσει Γιατί πέθαναν τόσο νορις?

2. Best Answer:
    Post #308077 by Wind-sa, 8 Φεβ 2016
  3. theodr

theodr PB Member

Θέλεις να περιγράψεις λίγο πιο αναλυτικά. Διατροφή , διαμονή κτλ. Θα βοηθούσε να ανέβαζες και φωτογραφίες του χώρου διαμονής.

4. KostasMpouz

Σε τι κλουβί μένουν εννοείτε?

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Είναι ήδη παρακινδυνευμένο το να κάνουμε "διαγνώσεις" με φωτογραφίες και περιγραφές μελών. Η πτηνοπαθολογία είναι ολόκληρη επιστήμη, χωρίς συμπτώματα και τουλάχιστον φωτογραφίες ότι και να λέμε είναι κοινώς αερολογίες.

6. theodr

theodr PB Member

Δεν νομίζω αγαπητέ φίλε να έχω πει εδώ στο forum όσο καιρό συμμετέχω αερολογίες. Εκτός αν θεωρείς τις απαντήσεις που λαμβάνουν οι επισκέπτες του forum οι οποίοι λαμβάνουν βοήθεια με φωτογραφίες '' αερολογία ''

7. KostasMpouz

Παιδιά το κλουβί είναι πολύ τεράστιο είναι από εκείνα τα κλουβιά που χωρίζουν τα βράδια τα βάζω μέσα για να μην κρυώσουν

Περιμένω πληροφορίες γενικά για τα ζεμπρακια μου

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μάλλον παρεξήγησες τον γραπτό λόγο Κώστα μου. Άλλο νόημα είχε η φράση του Ανέστη. Γι αυτό εξάλλου δεν υπάρχουν όντως αερολογίες, επειδή είμαστε κάπως σχολαστικοί :)

9. KostasMpouz

Το καταλαβα

10. maria p

Αυτό είναι ένα λάθος. Τους χειμερινούς μήνες, δεν εναλλάσσουμε μέσα-έξω τα πουλιά. Είναι ένας λόγος να κρυώσουν και να αρρωστήσουν. Ή μέσα καλύτερα ή έξω προστατευμένα.
    Όταν λες δεν ήταν μεγάλα; Πόσων ετών ήταν; Ξέρεις δεν ζουν πολύ τα ζεμπράκια.

11. KostasMpouz

Παιδιά Επειδή καινούρια θυλικια και έχει και μορα που τα οποία μεγάλωσαν θα πρέπει να πάρω αρσενικό ζεμπρακι?

Τα έχω 6 Χρόνια

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εδώ υπάρχουν πολλές τέτοιες.

13. maria p

Ε μεγάλα ήταν, τόσο και λίγο παραπάνω ζουν μην νομίζεις.

14. Φοίβος

Πιστεύεις ότι ο Κώστας έχει αρχείο με φωτογραφίες απο τα άρρωστα πουλιά του ένα χρόνο μετά? Απο τις κουτσουλιές και τις κοιλιές τους? Αν έχει και μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα απο αυτά ενώ ήδη πέθαναν (κοινώς νεκροψία με μαντεψιές) τότε ζητώ συγνώμη.

15. KostasMpouz

Βασικά μαρια βασικά βάλε και το πόσα χρόνια ήταν στο μαγαζι

Αλλά έχω δει γερικα τέτοια είναι ποιο άσπρα από αυτά

Έχω κρατήσει φωτογραφία που όταν ψοφισε το ζεμπρακι μου

16. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλε μου φιλε Κωστα. Με μια εντελως γενικη και αοριστη ερωτηση "γιατι πεθαναν" ειναι αστειο να προσπαθησουμε να απαντησουμε.
    Θα πρεπει να μας κατατοπισεις εσυ ο ιδιος με οτιδηποτε γνωριζεις. Ηλικια, συνθηκες διαβιωσης, φωτογραφιες του χωρου διαμονης και του κλουβιου, διατροφη και συμπεριφορα, πιθανα φαρμακα που εχεις χορηγησει, φωτογραφιες απο κουτσουλιες ει δυνατον σε καθαρη Α4, φωτογραφιες στερνου και κοιλιας με παραμερισμενα πουπουλα (εστω οταν πεθαναν), και οτιδηποτε θα μπορουσε να βοηθησει εστω να κανουμε μια εικασια (γιατι με βεβαιοτητα κανεις δε μπορει να σου απαντησει, εκτος αν γινει νεκροψια).

17. KostasMpouz

Φίλε αν νομιζεις ότι το λέω για αστιο σηγνωμη εγω σοβαρολογω

18. maria p

Παιδιά το έχουμε πει πολλές φορές αλλά άντε να το ξανά πούμε.
    Κανείς εδώ μέσα, ούτε διάγνωση, ούτε νεκροψία μπορεί να κάνει. Αυτά είναι δουλειά ειδικών γιατρών που και αυτοί σπανίζουν στην ειδικότητα που μας αφορά.
    Το μόνο που κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις, είναι να συμβουλεύουμε ο ένας τον άλλον, πως θα ενεργούσαμε στην θέση του άλλου, πως πρέπει να σκεφτεί, πως να φροντίσει κάποιος να μην αντιμετωπίσει θέματα υγείας των πουλιών του και όλα αυτά βέβαια, αφού πάρουμε κάποιες επαρκείς πληροφορίες και φωτογραφίες, που ελάχιστοι μπαίνουν στον κόπο να μας παρέχουν.

19. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Η απαντηση μου ηταν σοβαροτατη. Το καλυτερο ηταν να το πας σε καποιο κτηνιατρο για νεκροψια. Εφοσον απευθυνθηκες εδω ομως, αν δεν απαντηθουν τουλαχιστον τα ερωτηματα που σου εθεσα, ειναι σαν να σε ρωταω να μου απαντησεις τι εφαγα για μεσημεριανο. Λογικο και ευλογο να μου απαντησεις "που να ξερω;" . Βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε αν μπορουμε :)

20. theodr

theodr PB Member

Δεν νομίζω φίλε Φοίβος να έγραψα ότι θα κάνω νεκροψία - μαντεψιές όπως θες μπορείς να το πεις !!! Οι ερωτήσεις είναι για να βρούμε πιθανά λάθη και να τα διορθώσει ο KostasMpouz στα επόμενα που πιθανόν θα αγοράσει.

21. Φοίβος

Ρωτάει γιατί πέθαναν κι εκεί αναφερόμουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...