Γιατί ο αρσενικός κλωσά μαζί με τη θηλυκή;

Συζήτηση με θέμα Γιατί ο αρσενικός κλωσά μαζί με τη θηλυκή;, που ξεκίνησε από passenger, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Μαρ 2015.

1. passenger

passenger PB New Member

Σήμερα διαπίστωσα ότι σε ένα απ' τα ζευγάρια μου, όταν η θηλυκή θα σηκωθεί για φαγητό τότε ο αρσενικός θα κάτσει στη θέση της να κλωσά τα αυγά! Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω κλωσάνε απο κοινού (!) τα αυγά. Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό;

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Φυσιολογικότατο. Μερικά αρσενικά το συνηθίζουν!

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολλές φορές ακόμη και τα αρσενικά μπαίνουν στη διαδικασία να κάτσουν ακόμη και μόνα τους στην "ζεστασιά" της φωλιάς.
    Είναι επίσης συνηθισμένο κάποια από αυτά να βρίσκονται μέσα στη φωλιά για μεγάλα χρονικά διαστήματα .. ακόμη και ώρες.
    Αν μπορούσα να ανεβάσω εικόνες θα βλέπατε ένα ζευγάρι που συνεχώς συνυπήρχαν μέσα στη φωλιά και μάλιστα αρμονικά.
    Η συντροφικότητα στα καναρίνια δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη ... αλλά κάποια πουλιά για λόγους που κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει, ακολουθούν παρόμοια τακτική, πιστοποιόντας κατά τη γνώμη μου τις καλές γονικές διαθέσεις τους.
    Σπάνια τέτοια πουλιά παρουσιάζουν εκτροφικές αδυναμίες και ακόμη σπανιότερα δείγματα "κακής" συμπεριφοράς.
    Συνήθως είναι εξαιρετικοί "πατέρες" ακόμη και στα μεγάλα (24+ ημερών) πουλιά.
    Όμως να μη γελαστούμε και υποθέσουμε πως κλωσούν τα αυγά... δεν έχουν τη δυνατότητα ούτε να τα γυρίσουν... πόσο δε μάλλον να ανεβάσουν θερμοκρασίες επώασης.
    Περισσότερο με χουζούρι στη ζέστη θα το έλεγα ... παρά οτιδήποτε άλλο.

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Όταν είχα καναρίνια (κοινά) ένα από τα αρσενικά μου έμπαινε στην φωλιά μαζί με το θηλυκό και κλώσαγε δίπλα του ένα μόνο από τα αυγά!

5. ianos

ianos Daily Active Member

Και το αβγό αυτό εκκολάφθηκε;

6. misalouris

Πες μας ναι .. να τρελαθούμε... χαχαχα.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν πιστεύω ότι κλώσαγε το ίδιο αυγό κάθε φορά, ούτε ήταν διαρκώς μέσα στην φωλιά, αλλά πολύ συχνά τον έβλεπες σε μια ακρούλα με ένα αυγό. Είχε πολύ πλάκα.! :) Συνεπώς δεν νομίζω να επηρέαζε κάπως το αποτέλεσμα της επώασης.

8. pyroferus

pyroferus PB New Member

Ο ένας αρσενικός μου είναι έτσι!
    Μόλις σηκωθεί η θυληκια,τσουπ πάει και κάθεται αυτός.
    Η πλάκα είναι ότι δεν φεύγει μετά και κάθονται και τα δυο στην φωλιά.

9. misalouris

Σας λέω ... βολεύονται στη ζέστη.... "χουχουλιάζουν" που λένε στο χωριό μου.
    2.jpg
    Εδώ έχει κλείσει και τα μάτια του...

3.jpg

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Παιδιά εμένα όσοι αρσενικοί είχα πολύ χαραμοφάηδες.. Ποτέ δεν έχουν κλωσήσει... Μα τι ρατσισμός είναι αυτός!?!?? :cool:

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ισως δεν ειναι τοοοοοοοοοοοοσο βαριεστημενοι σαν του κ.Γιαννη για να χωνονται στη ζεστασια!

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Άμα τους δίνει αντί για μηλόξυδο τσίπουρο εκεί στο Βόλο ο κ.Γιάννης ντάγκλαρε το πουλάκι :)

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Το μυστικό της επιτυχίας!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...