Γιατί η καναρα εχει διάρροια;

Συζήτηση με θέμα Γιατί η καναρα εχει διάρροια;, που ξεκίνησε από ΑΝΤΙΝΟΟΣ, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Φεβ 2016.

1. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

καλημερα misalouris... εχω ενα προβλημα η καναρα εχει διαροια αυτη η στιγμη (ασπρο και νερουλο) μηπως φταιει κατι μετα απο την γεννησει του πρωτου αυγου??
    τι φταιει:
    1oν το ασβεστιο στο νερο
    2ον Απο αυγο βραστο
    3ον τα λαχανικα

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν ξέρω...
    Βάλε λευκό καθαρό χαρτί στον πάτο του σχολείου και μερικά λεπτά μετά βγάλε δυο φωτογραφίες και ανέβασέ τες εδώ να τις δούμε.

3. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

θα στηλω φωτο αλλα οχι χαρτι γιατι τα τρωνε κι εβαλα μονο αμμος λοιπον οταν τα καθαριζα ειχε κουτσουλιζει στο πλαστικο αν μπορεις να κοιταξεις αλλα ο σπορος ακυρος!!!!

Συνημμένα Αρχεία:

• sos.jpg
      sos.jpg
      File size:
      15,9 KB
      Προβολές:
      84
  4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα περιμένω τις φωτογραφίες στο χαρτί ...

5. TheBigL

TheBigL PB Member

Οι πρώτες κουτσουλιές οι πρωινές πάντα σχεδόν είναι αλλόκοτες.Μην φοβάσαι.

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν τρώει το πουλάκι;

7. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

τρωειι κανονικα οπως τα αλλα.... ζωηρα ειναι η θυλικια και ο αρσενικος..!!
    το σταματησα το φαρμακο για το ασβεστιο το ειχα για 4 μερες (καθε μερα αλλαγη) γιατι ο κτηνιατρος μου ειπε για μια βδομαδα...!!!!
    εβγαλα το αυγο και τα λαχανικα ας φανε μονο σπορους και σουπιοκοκκαλο...!!!!

8. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

τελικα εφτιαξε τις κανονικες κουτσουλιες... καταλαβα οτι την πειραξε το ασβεστιο στο νερο.... οποτε σταματαω μεχρι τωρα το ασβεστιο...!!! :D

παιδια οταν εχετε καναρινια χρησιμοποιητε αυτο φαρμακο tabernil total ειναι ασβεστιο στο νερο (συγνωμη για τις αγγλικες λεξεις που δεν επιτρεπονται σε αυτη την ιστοσελιδα)?? αυτο ανυσηχω μην δινει ο κτηνιατρος οτι να ναι γιατι τωρα βλεπω ο αρσενικος να καθετε με ενα ποδι στο κλαρι το αλλο ορθιο εδω και μια ωριτσα περιπου σαν κουρασμενος το βλεπω.. πρεπει να ανυσηχω? εχω πολλα προβληματα εδω και μια βδομαδα...

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το total είναι βιταμίνες απ' όσο ξέρω. Το calcio είναι το ασβέστιο.

10. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

οτι ναναι ειμαι απλα θυμωμενος για τον κτηνιατρο που με εδωσε αντι ασβεστιο ενω μου εδωσε βιταμινες!!! οκκκ σε ευχαριστω πολυ maria p

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γιατι εχω την εντυπωση οτι το tabernil total ειναι αντβιωση ευρως φασματος?

12. Stfns

Stfns PB Member

Έχει δίκιο η Μαρία είναι συμπλήρωμα βιταμινών:

http://petline-vet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=258&Itemid=138

υ.γ. ο Θεος να λυπηθεί το πουλάκι.......

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Χρειαζομαι φρεσκαρισμα!

14. ΑΝΤΙΝΟΟΣ

ΑΝΤΙΝΟΟΣ PB New Member

τι εννοεις Στεφανε.... πρεπει να ανυσηχω...?

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Και οι πρωινές και όταν τα θηλυκά κλωσάνε επίσης! :)

Τώρα που κλωσάνε και που έκανε όλα τα αυγά δίνουμε απλά σπόρους και φρέσκο νερό κάθε μέρα. Αν είναι ζωηρά και χαρούμε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. :)

16. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα και να αποδωσεις ευθυνες. Πιθανον να εγινε καποιο μπερδεμα, να μην καταλαβες καλα τι σου ειπε ο γιατρος. Διεκρινα στα προηγουμενα μηνυματα σου μια μικρη συγχιση σχετικα με ασβεστια ,βιταμινες κτλ.Αν τα πηγες τα πουλια και τα εξετασε ειναι μικρη πιθανοτητα να εκανε λαθος. Αν δεν τα εξετασε και εγινε η διαγνωση τηλεφωνικα ισως να μην αναφερες ολα τα συμπτωματα η να μην μπορεσες να διακρινεις συμπτωματα αρκετα ωστε να γινει ακριβεστερη διαγνωση.Ολα αυτα τα λεω με καλη διαθεση χωρις να θελω να παρεξηγηθω.Πρεπει να σταματησουμε να ειμαστε τοσο πολυ καχυποπτοι και εναντιωμενοι με τους κτηνιατρους η με τα πετ-σοπ σε αλλη περιπτωση. Ολοι εχουν χωρο στο χομπυ μας απλα θελει λιγο χρονο να απομονωθουν οι "κακοι" σε καθε επαγγελμα

17. Stfns

Stfns PB Member

o_O

Μοιραστείτε

Φόρτωση...