Γιατί η κανάρα πετάει κάτω το υλικό φωλιάς;

Συζήτηση με θέμα Γιατί η κανάρα πετάει κάτω το υλικό φωλιάς;, που ξεκίνησε από lefterhs tibrados, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Ιουν 2014.

1. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

Παιδιά έχω tibrados καναρίνια. Μόλις πριν 4 μέρες τα πήρα πυρωμένα κιόλας. Έβαλα σήμερα φωλιά, στην αρχή όλα καλά έχτιζε το θηλυκό μετά όμως το πετούσε κάτω γιατί; Αφού είναι πυρωμένα, τι να κάνω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Να χωρίσεις τα πουλιά σε ατομικά κλουβιά, να ενημερωθείς για το τι σημαίνει πτερόροια και στη συνέχεια να τα βοηθήσεις να την περάσουν, γιατί είναι μια σχετικά δύσκολη περίοδος που μπορεί να αφήσει προβλήματα. Η περίοδος που διανύουμε δεν είναι περίοδος που αφορά την αναπαραγωγή των πουλιών.

3. lefterhs tibrados

ωραια εγω εχω φυσιολογικες θερμοκρασιες και ξερω τι ειναι η πτεροροια την οποια περνανε τον αυγουστο τι θα κανω τωρα με αυτο το θεμα μου λες?

4. Stavros

Δεν βοηθά μόνο αυτό, όταν η εποχή είναι αφύσικη.

5. lefterhs tibrados

μετα ποτε θα τα ζευγαρωσω σεπτεβριο?το αρσενικο ομωσ δεν κελαιδαει τρελα γτ?

6. Stavros

Του χρόνου τον Απρίλιο.
    Γιατί βρίσκεται μαζί με την κανάρα, ενώ θα ήθελε να βρίσκεται σε ατομικό κλουβί και σε χώρο που δεν έχει καν οπτική επαφή μαζί της.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...