Γιατί η κανάρα μου κρύβει τα αύγα της;

Συζήτηση με θέμα Γιατί η κανάρα μου κρύβει τα αύγα της;, που ξεκίνησε από skoufatos89, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Μαϊ 2015.

1. skoufatos89

skoufatos89 PB New Member

καλησπερα παιδια.θα ηθελα λιγο την γνωμη σας γιατι διαβαζω συχνα αλλα δεν εχω ακουσει ποτε οτι η καναρα κρυβει τα αυγα της.η καναρα μου λοιπον εχει κανει 3 αυγα(πρωτη γενα) και τα εχει κρυψει ολα...την γνωμη σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

2. theodr

theodr PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. sdc

sdc PB Member

Ξέχνατα παει για άλλη γέννα

4. skoufatos89

Θες να μου πεις μιχαλη οτι δεν εχω καμια ελπιδα για τα αυγα?? ειναι ασπορα?

5. sdc

sdc PB Member

Τα αυγά μπορεί να είναι γόνιμα, η κανάρα δεν θα τα επωάσει. Μπορεί να τα βάλεις σε παραμάνα, ξέρεις πότε τα έκανε?

6. skoufatos89

το πρωτο της αυγο το εκανε τισ 25 απριλιου,26 27 το τριτο...τα κλωσαει απο τισ 26 κανονικα

7. sdc

sdc PB Member

Όταν τα κλωσάει είναι ξεσκεπασμένα?

8. skoufatos89

οχι σκεπασμενα ειναι κανονικα ..

9. sdc

sdc PB Member

Εάν είναι από την έναρξη της επώασης σκεπασμένα μάλλον δεν θα πάνε καλά, να τα ξεσκεπάσεις και ότι γίνει.

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Που θα τα ξανασκεπάσει και δεν θα γίνει τίποτα.

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Όταν λες τα κρύβει τα βάζει βαθιά στη φωλιά?

12. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Λάμπρο, παίρνει νήμα και τα σκεπάζει.

13. TheBigL

TheBigL PB Member

Καλώς.Κακό οπότε έ?

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα αυγά πρέπει να μπορούν να έρθουν σε απευθείας επαφή με το σώμα της κανάρας και να μπορούν να στραφούν χωρίς να εμποδίζονται από τίποτα. Ακόμη και μια μικρή, παρατεταμένη απόκλιση από τη σωστή θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της επώασης καταλήγει σε αποτυχία.

15. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

αγαπητέ φίλε καλημέρα. Για εμένα αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι εάν η κανάρα σε τακτά διαστήματα τα γυρνάει τα αυγά, κατά τα άλλα μην την ενοχλείς και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά .(σε 10 ημέρες κανε ωοσκοπιση) και μας λες ξανά καλή συνέχεια

16. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Επιπρόσθετα δεν μπορεί να τα γυρίσει.

17. skoufatos89

καλημερα
    δεν θελω να πειράξω την φωλια της γιατι μπορει να τα παρατησει εντελως..ασε που δεν εχω και την εμπειρία να το κανω
    να θεσω ενα αλλο θεμα..
    υπαρχει περηπτωση να σκεπαζει τα αυγα τις για να σηκωθει να φαει ετσι ωστε να μενουν ζεστα τα αυγα τις?γιατι δεν εχω δει τουλαχιστον οσο τα παρακολουθω ο αρσενικος να την ταιζει..

18. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Όχι δεν το κανει η καναρα για αυτον τον λογο

19. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όχι καμία τέτοια περίπτωση.
    Κακώς δεν το κάνεις... δεν υπάρχει καμία ελπίδα στα αυγά να επωαστούν έτσι.

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Συνήθως σηκώνεται από τη φωλιά όταν πρέπει να ρυθμίσει τη θερμοκρασία εντός της φωλιάς και τότε το συνδυάζει με τις υπόλοιπες ανάγκες της. Όταν σηκώνεται δηλαδή το κάνει κυρίως για να αεριστούν τα αυγά, για να τα γυρίσει και στη συνέχεια με την ευκαιρία τρώει, πίνει νερό, ενεργείται κλπ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...