Γιατί η κανάρα ενώ φτιάχνει φωλιά δε γεννά αυγά;

Συζήτηση με θέμα Γιατί η κανάρα ενώ φτιάχνει φωλιά δε γεννά αυγά;, που ξεκίνησε από Papadopoulos G, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Φεβ 2015.

1. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Ο φίλος μου όπως προτείνατε και στο θέμα (Γιατί η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά; | PetBirds χάλασε τη φωλιά στην κανάρα που κλωσούσε χωρίς να έχει γεννήσει αυγά και έφτιαξε καινούργια. Χωρίς να γεννήσει πάλι αυγά κάθετε και κλωσάει (ξανά) εδώ και 6-7 μέρες σε άδεια φωλιά.
    Καμιά ιδέα;

Οπως γράφω στην αρχή είχα πάνε στο παρελθόν και μάλιστα μέχρι πολύ πρόσφατα.
    Επειδή εκανα βοηθάει αγγελια για παπαγαλακια ρώτησα ως αρχαριος στο site σας αν είναι υπερβολη να ζήτησω ενα καναρινακι.

Διορθωση:
    ... ειχα πτηνά...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πάρα πολύ καλά... ευτυχώς για το φίλο σου.
    Δύσκολη όσο και "τρελή" περίπτωση.
    Καναρίνι να κάθετε και να κλωσά σε άδεια φωλιά.... πρώτη φορά το ακούω .... και φυσικά δεν το έχω ξαναδεί.
    Αφήστε τη να κάθετε μήπως και κάποια στιγμή βγάλει κι αυγά.
    Πιθανολογώ πως υπάρχει ζημιά .... τι ακριβώς δεν ξέρω. Για κάποιους λόγους προς το παρόν δεν μπορεί να δημιουργήσει αυγά .... Δοκιμάστε να τη χρησιμοποιήσετε σαν παραμάνα... δοκιμαστικά λέω.... και με πολύ προσοχή.

3. patilas

patilas PB Member

Αυτή η καναρα είναι αυτή του 2012;; Είναι σίγουρα δύο χρόνων;; Μήπως η καναρα Είχε καθόλου άσπορες γέννες φέτος;;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Την στρώνει την φωλιά ή απλώς κάθεται; Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και θέλει να κοιμάται σε μαλακό σημείο;

5. misalouris

6. Papadopoulos G

Όχι, για πρώτη φορά φέτος μπήκε στη φωλιά. Μου είπε πως η κανάρα έβγαλε 8 μικρά το 2014 και άλλα τόσα πρόπερσι .
    Τη φτιάχνει από την αρχή, κάθετε μέσα και δεν σηκώνεται.
    Κάνει σαν τρελή.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και δεν υπάρχουν και πτηνοψυχαναλυτές :)

8. Papadopoulos G

Χαχαχα. τρέλα η κατάσταση.

9. misalouris

Ψάχνω να βρω στο internet παρόμοια περίπτωση... πέφτω σε τοίχο.
    Που θα πάει, δώστε μας λίγο χρόνο.

10. Papadopoulos G

Πάρε όσο θέλεις.
    Μήπως πρόκειται να φτιάξει αυγά;

11. patilas

patilas PB Member

Γιώργο η κάναρα είναι δικής του παραγωγής;; Η την αγόρασε αν τν αγόρασε φοράει δαχτυλίδι;;

12. Papadopoulos G

Έχει δακτυλίδι. Νομίζω πως την αγόρασε. Αυτός δεν έχει δακτυλίδια, δεν ανήκει σε σύλλογο. Γιατί παίζει κάποιο ρόλο;

13. patilas

patilas PB Member

Αν την αγόρασε και το δαχτυλίδι είναι κόκκινο ίσως το πουλί να είναι και του 2006 αν μπορείς να μας πεις τι γράφει;; Ακόμα αν το δαχτυλίδι είναι ανοιχτόυ τύπου.δεν μπορεί να ξέρει την ηλικία..

14. misalouris

Σιγά βρε Παναγιώτη ... λίγο δύσκολο δεν είναι.. χαχαχα

15. patilas

patilas PB Member

Εγώ η μόνη εξήγηση είναι ηλικιακή.. Αυτό και εξετάζω κάθε παράμετρο.. Είναι λίγο τραβηγμένο αλλά ας δούμε..

16. misalouris

Υπάρχουν πολύ περισσότερα, που δεν τα φτάνουν οι γνώσεις μας.... Ας περιμένουμε μήπως βρεθεί κάποιος ή βρούμε κάτι σχετικό να μας βοηθήσει.

17. patilas

patilas PB Member

Ναι συμφωνώ αλλά αν θέλεις Γιώργος και μπορεί ας μου δώσει την πληροφορία στο τι γράφει το δαχτυλίδι....Και σίγουρα υπάρχουν πολλά πάρα πολλά Που δεν γνωρίζουμε.

18. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αρα δεν έχεις προσωπική άποψη για το παρελθόν της. Θα έλεγα ...το Πνεύμα πρόθυμον ,αλλά το σώμα αδυνατεί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...