Γιατί δεν κάνει αυγά

Συζήτηση με θέμα Γιατί δεν κάνει αυγά, που ξεκίνησε από ΛΕΩΝΙΔΑΣ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2008.

1. ΛΕΩΝΙΔΑΣ

ΛΕΩΝΙΔΑΣ PB New Member

Γεια σας η κανάρα μου εδώ και τέσσερις μέρες έχει φτιάξει τη φωλιά της τα έχω χωρίς διαχωριτσικό αρκετό καιρό, το μόνο που έχω δει είναι κάποιες φορές να ταΐζονται, που και που πηγαίνει και καθέται στη φωλιά και μάλιστα το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε εχθές και σήμερα δεν την είδα να μπαινεί καθόλου επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα μήπως βιάζομαι μπορεί να φταίει ο καιρός γιατί τα πουλιά τα έχω έξω.

2. Katerina

Katerina PB Member

Κι εμενα το ενα ζευγαρι το εχω εξω στο μπαλκονι,μια παιζει με τη φωλια τη φτιαχνει τη χαλαει...τωρα το εφερα μεσα αντε να δουμε...ειμαι σχεδον σιγουρη οτι φταιει ο καιρος!

3. ΛΕΩΝΙΔΑΣ

ΛΕΩΝΙΔΑΣ PB New Member

ελπίζω και εγώ Κατερίνα να φταίει ο καιρός γιατί τις τελευταίες μέρες κάνει αρκετό κρύο εκείνο που στεναχωρεί είναι οτι και ο αρσενικός σταμάτησε να κελαϊδάει

4. Rainbow

Rainbow Banned

Και η θερμοκρασια αυτη την εποχη παιζει ρολο αλλα αυτο που κανει τα πουλια και πυρωνουν ειναι η διαρκεια της ημερας,παρ'οτι αυτες τις μερες επεσε η θερμοκρασια ο αρσενικος μου παραμενει πυρωμενος και κελαηδαει,ετσι δηλαδη στα καλα καθουμενα δε νομιζω να ξεπυρωνουν εκτος και πιασει κανενας καυσωνας και τα πιασει προωρη πτερωρια,αντιο αναπαραγωγη μετα

5. jonny812

jonny812 PB New Member

Φίλε μου Λεωνίδα μην βιάζεσε όλα είναι εντάξει δεν είναι απαραίτητο να γεννήσει η θηλυκιά αυγό την τέταρτη η την πέμπτη μέρα από την μέρα που έκανε φωλιά,μπορεί να κάνει και περισσότερες μέρες άστα μόνα τους ,και σε λίγες μέρες θα έχεις αυγά.
    Φιλικά Γιάννης

6. TAKIS@HALKIDA

TAKIS@HALKIDA PB New Member

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!

7. ΛΕΩΝΙΔΑΣ

ΛΕΩΝΙΔΑΣ PB New Member

σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας τώρα που την είδα βλέπω ότι κάθησε μέσα για να κοιμηθεί αν θα γενήσει θα σας ενημερώσω

8. Rainbow

Rainbow Banned

Επειδη τα χω εξω και εγω, μολις εβγαλα το χωρισμα μου κανανε αυγα μετα απο μια βδομαδα,θα πρεπει να περιμενεις

9. Katerina

Katerina PB Member

A και να μη σε ανησυχει που δεν κελαηδαει πλεον ο αρσενικος,ειναι απολυτα φυσιολογικο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...