Γιατί δεν γεννάνε;

Συζήτηση με θέμα Γιατί δεν γεννάνε;, που ξεκίνησε από NIKOLAKHS, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Οκτ 2008.

1. NIKOLAKHS

NIKOLAKHS PB New Member

Γεια σε ολους!Εχω 5 μικρα μπατζι.τα εχω χωριστα ανα ζευγαρια.Οπως καταλαβαινετε το ενα(αρσενικο)μενει μονο του.Το αλλο ζευγαρι ειναι ηδη μεσα στη φωλια και εχει εδω και μια εβδομαδα αβγα.Το αλλο ομως ενω μπαινοβγαινει στη φωλια και φιλιουνται(μονο αυτο τα εχω δει να κανουν)δεν κανουν αβγα.Ειναι σιγουρα πανω απο 8 μηνων που πρεπει να ειναι τουλαχιστον προκριμενου να ζευγαρωσουν.Για την ακριβεια ειναι γυρω στον χρονο.Η διατροφη τους ειναι η ιδια οπως των αλλων.Η μονη διαφορα ειναι οτι ειναι σε μικροτερο κλουβι αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα.Τι λετε να ειναι?Καμια ιδεα να γεννησουν και αυτα?Αγχωνομαι μιας και ξερω οτι τωρα ειναι η εποχη τους

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Οταν ειναι ετοιμα θα γεννησουνε. Εσυ φροντισε για την καταλληλη διατροφη τους και για τα υπολοιπα η φυση τους και τα ενστικτα τους θα κανουν τη δουλεια τους. Με το αγχωνεσαι δε βγαινει τιποτα. Ουτε ειπε κανεις οτι τον αλλο μηνα δε γεννανε. ;)

3. anatoly

anatoly PB Member

Κατ'αρχην μην αγχωνεσαι θα γερασεις γρηγορα!:p:D
    Δεν ξερω αν φταιει το κλουβι, αλλα ταπεινη μου γνωμη ειναι να μην ανησυχεις, να μην τα ενοχλεις, συνεχισε να τα φροντιζεις κ να τα αγαπας κ οταν ειναι ετοιμα θα κανουν κ αυγα!
    Εισαι ομως σιγουρος οτι εχουν ταιριαξει σαν ζευγαρι? το οτι φιλιουνται(ταιζονται) δεν σημαινει οτι θα ζευγαρωσουν σιγουρα, μπορει να μην ειναι ετοιμα ακομη ή μπορει να μην ταιριαζουν

4. NIKOLAKHS

NIKOLAKHS PB New Member

Εχετε δικιο.Ναι και τον αλλο μηνα γεννανε αλλα...Δεν ξερω.Τι να πω.Οταν λεω οτι αγχωνομια δεν σημαινει οτι δεν τρωω κιολας.
    Η μυτη της θηλυκιας παντως ειναι πολυ σκουρα.Πολυ καφε.Αυτο ειναι σημαδι οτι ειναι ετοιμη.Λετε ο αρσενικος να μην ειναι και πολυ αρσενικος??ΧΑΧΑ.πλακα κανω.Θα δουμε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...