Γιατί βρίσκω σπασμένα στον πάτο του κλουβιού τα αυγά;

Συζήτηση με θέμα Γιατί βρίσκω σπασμένα στον πάτο του κλουβιού τα αυγά;, που ξεκίνησε από dekooning, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Ιουλ 2014.

1. dekooning

dekooning PB New Member

καλησπέρα στην ομαδα!Πριν 4 μερες βρηκα ένα αυγο σπασμενο στο πατωμα της κλουβας και σημερα το πρωι άλλο ένα αθικτο.ξερει καποιος γιατι μπορει να συμβαινει αυτό;

2. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Λογικά κάποια θηλυκιά είναι πυρωμενη και γέννησε στο πάτωμα..

3. dekooning

dekooning PB New Member

ναι αλλα γιατι δεν πηγε σε φωλια να γεννησει και γεννησε στο πατωμα;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Την έχεις με αρσενικό; Ίσως δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς. Πέρα από αυτό κάνε μια περιγραφή του ζευγαριού και της προετοιμασίας που έχεις κάνει. Έχει προηγηθεί άλλη γέννα; Γιατί είναι αρκετά αργά για αναπαραγωγή τώρα. Πες δυο λόγια :)

5. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Θάνο μάλλον τα έχεις όλα μαζί γι αυτό δεν ξέρης ποια θυλυκιά γεννά, φτιάξε λοιπόν μια φώλια με νήμα βάλτη σε μια άκρη και θα δεις ποια είναι, άστη λοιπόν να κάννη τον κύκλο τις και μετά τα πετάς

6. dekooning

dekooning PB New Member

ναι εχω 4 θηλυκιες και δεν ξερω ποια είναι.Το γεγονος δε με ανησυχει.Ετσι κι αλλιως και μεσα στη φωλια να τα εκανε δεν θα τα κρατουσα.Απλα αναρωτιέμαι γιατι να συμβαινει αυτό.Τι ωθει ένα καναρινι στο να μην κανει φωλια αλλα να γεννησει κατω

τα εχω σε μεγαλη κλουβα 4 θηλυκα και 3 αρσενικα.εχω φωλιες σε διαφορες θεσεις.ο ενας αρσενικος ζευγαρωσε με τις δυο θηλυκιες, (οι οποιες εκαναν από ένα πουλακι), και ο ενας ταιζει τις άλλες δυο χωρις να τον δω να ζευγαρωνει όμως.

7. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Όπως σου έγραψε και η Μαρία η θέση τις φωλιάς είναι ενός λόγος, ένας άλλως είναι ότι θα την ενοχλούν τα υπόλοιπα πουλιά και 3) να είναι πιασμένες οι φωλιές και να την διώχνουν

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Βγάλε τις φωλιές και το καλύτερο θα ήταν να χωρίσεις τις θηλυκές με τα αρσενικά. Γιατί να μπαίνουν σε ωοτοκία και να υπάρχει φόβος μην πάθουν δυστοκία?? Κρίμα είναι! Εφόσον δεν επέλεξε μια φωλιά στον πάτο θα κάνει και τα υπόλοιπα. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις μέσα κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και μπορείς μέσα στην αυγοτροφή να βάλεις και λίγο τσόφλι ώστε να πάρει ασβέστιο και να αποφύγεις πιθανή δυστοκία.

9. dekooning

dekooning PB New Member

εχω 8 φωλιες μεσα και μονο οι δυο είναι πιασμένες, φανερα τουλάχιστον(στη μια υπαχει ένα πουλακι 2 εβδομάδων περιπου και η άλλη είναι αδεια μιας και το πουλακι που ηταν μεσα πεταξε).Αρα μαλλον λογο θεσης της φωλιας ή ενόχλησης τα κανει κατω

Εχω κοκκαλο σουπιας(το οποιο πότε πρεπει να ανανεωσω ; )και τσοφλι αυγου.θα βγαλω και τις φωλιες όπως μου ειπες

10. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Θάνο είναι καθαρές οι φωλιές? για έμενα να την παρακολουθίσεις για να δεις συμπεριφορά για την επόμενη γέννα να ξέρης τη θέλη και να είσαι ετοιμος

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Γενικά Θάνο δεν ενδείκνυται η αναπαραγωγή σε κλούβα για πάρα πολλούς λόγους! Το δοκίμασα πέρσι και πραγματικά το μετάνοιωσα.. Του χρόνου να χωρίσεις τα ζευγάρια σου σε ζευγαρώστρες την περίοδο αναπαραγωγής και έτσι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, περισσότερο έλεγχο και συντονισμό και γενικά θα προλάβεις πολλά προβλήματα. Στο λέω γιατί την έχω πατήσει!

12. dekooning

dekooning PB New Member

ναι είναι, αν εννοεις από κουτσουλιες και βρομιες.ευχαριστω πολύ για τη συμβουλη!

13. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

14. dekooning

dekooning PB New Member

ναι Αλικη το θυμαμαι που μου το τονισες και σε άλλη ερωτηση μου.Θα προσπαθήσω να οργανωθω καλυτερα του χρονου και να τα χωρισω,ευχαριστω πολυ

15. τι μπορει να γινει αν δεν τα βαλεις σε ζευγαρωστρες?

16. dekooning

dekooning PB New Member

τι εννοεις Αγγελικη;δεν καταλαβα την ερωτηση

Μοιραστείτε

Φόρτωση...