Γιαουρτι και μελι ως φυσικα προβιοτικα

Συζήτηση με θέμα Γιαουρτι και μελι ως φυσικα προβιοτικα, που ξεκίνησε από PRO, στο Forum 'Βότανα - Φυσικές Θεραπείες' του PetBirds, 13 Μαϊ 2008.

1. PRO

PRO PB New Member

Εχω ακουσει την αποψη οτι το γιαουρτι και το μελι αποτελουν φυσικα ποβιοτικα για τον ανθρωπινο οργανισμο.Θα ηθελα, οποιος/α θελει, να καταθεσει την γνωμη του/της σχετικα με το αν εχουν την ιδια αξια για τα καναρινια ως προβιοτικα καθως και αν εχουν την ιδια αξια(μεγαλυτερη,μικροτερη) σε σχεση με τα ετοιμα σκευασματα προβιοτικων.

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν ξέρω αν το μέλι έχει δράση προβιωτικού αλλά το χρησιμοποιώ
    αρκετές φορές(διαλυμένο σε χλυαρό νερό),στην παρασκευή της
    αυγοτροφής μου.Για το γιαούρτι νομίζω οτι δεν μπορεί να παίξει αυτόν
    τον ρόλο καθώς δεν μπορεί να αφομοιωθεί απο τον οργανισμό τους.

3. Pegasos1982

Pegasos1982 PB New Member

συμφωνώ με τον φίλο μου τον Μάκη. Το μέλι κάνει καλό στα καναρίνια και εγώ το χρησιμοποιώ στην αυγοτροφή και στα στικ που φτιάχνω εξάλλου σε πολλές τροφές του εμπορίου αναγράφεται το μέλι στην ετικέτα. Πάντως τους αρέσει και κάνουν σαν τρελά για αυτό. Βέβαια στον άνθρωπο αυτός ο συνδιασμός μαζί και με καρύδια δημιουργεί και αλλες παρενέργιες που πολύ αμφιβάλω να γίνεται και στα καναρίνια.

4. annouk313

annouk313 PB New Member

Κεγω οπως λεει κ ο Μακης εχω διαβασει οτι το ασβεστιο δεν το απορροφουν τα πουλακια οποτε δε ξερω εαν τους προσφερει κατι το γαλα,η αν τα πειραζει.βεβαια διαβαζοντας σε ενα ξενο σαιτ για τα παραδεισια μου ειδα οτι ως καλη πηγη βιταμινων ανεφερε ψωμι βουτηγμενο σε γαλα η σε πορτοκαλαδα.αυτο με τη πορτοκαλαδα θα το κανω,αυτο με το γαλα με παραξενεψε παντως.Γιαυτο το αναφερω εδω.

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

θα ηθελα να ρωτησω κατι που ειναι λιγο εκτος θεματος εχω ακουσει οτι το μελι χωνευετε δυσκολα απο τον οργανισμο των καναρινιων αυτο ισχυει;

6. PRO

PRO PB New Member

Δε νομιζω οτι το μελι χωνευεται δυσκολα απο τα καναρινια,ειδικα οταν διαλυεται σε μειγμα αυγοτροφης η σε σπορους.Και ως επει των πλειστων εμπεριεχεται κατα κορων σε αυγοτροφες και σπορους του εμποριου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...