Γεράκι κάθεται στο χέρι μου

Συζήτηση με θέμα Γεράκι κάθεται στο χέρι μου, που ξεκίνησε από Panos Timbrado, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 28 Μαϊ 2014.

1. Panos Timbrado

Panos Timbrado PB New Member

[​IMG][​IMG][​IMG]

Το δέος που ένιωθα εκείνη την στιγμή δεν περιγράφετε.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ωραιο πουλι! Που το βρηκες?

3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

To θέμα που θα πρέπει να μας απασχολεί, δεν είναι τόσο το ότι κάθεται στο χέρι σου (ξέρω ότι δεν είναι δικό σου)...αλλά τι δουλειά έχει ένα γεράκι - κατά πάσα πιθανότατα πιασμένο- σε διαμέρισμα ....
    Πάνο, επειδή έχω διαβάσει το θέμα και τις απαντήσεις που σου δόθηκαν και από αλλού, ελπίζω να έχεις καταλάβει πόσο λάθος τακτική είναι το να αιχμαλωτίζουμε όποιο είδος μας κάνει κέφι, αδιαφορώντας για τις συνέπειες στο φυσικό περιβάλλον και στα οικοσυστήματα.
    Το συγκεκριμένο γεράκι ανήκει αλλού, όχι σε διαμέρισμα εν είδει κατοικίδιου και σίγουρα δεν είναι θέαμα προς τέρψη εγωπαθών, μικρόνοων και απαίδευτων ανθρώπων, όπως πιστεύω πως είναι ο κάτοχός του.

4. Panos Timbrado

Panos Timbrado PB New Member

Νίκο θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο που πρέπει να είμαστε κατά της αιχμαλωσίας σε όλα τα ειδη
    χωρίς διακρίσεις και νομίζω θα συμφωνήσεις μαζί μου....

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Οι περισσοτεροι στο φορουμ (ισως και ολοι) ειναι κατα της αιχμαλωσιας..

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν ξέρω από τι ορμώμενος το γράφεις αυτό ...Φυσικά και αυτό ισχύει για όλα τα είδη ..
    Αν εννοείς ότι αν όχι όλοι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με καρδερίνες (η άλλα ιθαγενή) που αγοράσαμε από πετ (δεν βάζω την περίπτωση που κάποιοι έστησαν δίχτυα η ξόβεργες και τα'πιασαν - για μένα είναι τελείως διαφορετική κατηγορία ...), όντως ισχύει.
    Τότε όμως ούτε γνωρίζαμε τι σημαίνει ''εκτροφή'', τι σημαίνει πιασμένο και ποιές οι επιπτώσεις κατοχής τέτοιων πουλιών.
    Μετά τόσα χρόνια ενασχόλησης, πληροφόρησης, γνώσης, τουλάχιστον η νεότερη γενιά δεν έχει το δικαίωμα να πει ''δεν ήξερα'' η κι αν γνώριζα η έμαθα αρνούμαι να αλλάξω συμπεριφορές και πρακτικές.
    Εδώ βέβαια δεν μιλάμε για καρδερίνα (που ευτυχώς ακόμη δεν απειλείται με εξαφάνιση), αλλά για γεράκι ...το κακό είναι πολλαπλάσιο και μη συγκρίσιμο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...