Γεννητούρια Lovebird

Συζήτηση με θέμα Γεννητούρια Lovebird, που ξεκίνησε από Katerina_, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Αυγ 2008.

1. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Σήμερα είδα το πρώτο αυγό! Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει και δεύτερο..
    Η φωλιά έχει το ειδικό νήμα για να είναι στα μαλακά το αυγο..
    Πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κατερινάκι με το καλό να εκκολαφθούν και τα πουλάκια!

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή, να μην τα ενοχλείς καθόλου μετακινώντας το κλουβί σε διαφορες μεριές,να τους προσφέρεις υγιεινή διατροφή και να αφήσεις την φύση να λειτουργήσει...εκείνη ξέρει καλύτερα!:)

Σε λιγες μερες θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της γέννησης και θα ακολουθήσει το στάδιο της επώασης!

3. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Ευχαριστώ πολύ!

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

θα κανουν και αλλα αυγα.
    καθε 2η μερα θα κανει και απο 1 μεχρι να γινουν 4-5

5. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Θα πρέπει να τα χωρίσω το ζευγάρι κάποια στιγμή? Κάτι τέτοιο έχω ακoυσει..

6. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

οχι τιποτα.μαζι θα τα μεγαλωσουν

7. ΣΩΤΟΣ

ΣΩΤΟΣ PB New Member

ευχομαι να πανε ολα καλα. Εχω ενα Lovebird κατι λιγοτερο απο 3 μηνων και ειναι αξιαγαπητο

8. Katerina_

Katerina_ PB New Member

9. Katerina_

Katerina_ PB New Member

να σας πω την αληθεια με προβληματίζει λίγο το μέγεθος της φωλιάς..
    νομίζω οτι είναι μικρή..

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Η αληθεια ειναι οτι θα ηταν καλυτερο αν ηταν λιγο μεγαλυτερη.:) Τωρα μαλλον πρεπει να την αφησεις ως εχει ... Ας δουμε τι λενε και οι αλλοι που εχουν ασχοληθει με αναπαραγωγη Lovebirds...

11. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

απο τη στιγμη που αποφασισε να φτιαξει φωλια εκει παει να πει οτι βολευεται,οπωτε η γνωμη μας περισσευει!:D
    στο μελλον αν τους ξαναβαλεις φωλια βαλε καποια μεγαλυτερη γιατι αμα σου κανει 5 μικρα, ε καταλαβαινεις οτι θα ειναι το ενα πανω στο αλλο!

και δεν ειναι μονο η ανεση,ειναι και η ποσοτητα της κουτσουλιας που οσο πιο κλειστα τοσο πιο πολυ θα πατανε πανω τους τα μικρα.

12. Katerina_

Katerina_ PB New Member

ασε που έχει ζεστη τωρα τρελή.. κ μπορεί να υποφέρουν οταν με το καλό γεννηθούν

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ευχομαι ολα να πανε καλα!μου κανει εντυπωση που χρησιμοποιησαν υλικο φωλιας καναρινιων..

14. Katerina_

Katerina_ PB New Member

τι υλικο φωλιάς καναρινιών
    τι άλλο ειναι για Lovebirds? απο το pet shop mou to edwsan

15. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα.. η θυλυκιά κυνηγάει το αρσενικό όποτε αυτός πάει να φάει..
    Συνήθως είναι αγαπημένα αλλα όποτε να επιχειρεί να πάει να φάει, το θηλυκό τον κυνηγάει να τον τσιμπίσει..
    τι να κάνω?

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κατερινα εαν δεν εχεις ηδη βαλε μια ταιστρα ανοιχτου τυπου εσωτερικη στο κλουβι. Ετσι θα προλαβαινει να τσιμπησει κατι... εξαλλου μολις αρχισει το θηλυκο να κλωσσαει θα εχει ολο το χρονο να φαει οσο θελει το αρσενικο και να την φροντισει. :)

17. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

μαλλον δεν την ταιζει αρκετα η οσο θα ηθλε αυτη ,ο αρσενικος γιαυτο και η επιθετικη συμπεριφορα.
    εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι,απλα θα περασει.

βαλε και μια αλλη ταιστρα οπως σου ειπε ο φοιβος ,δε χανεις τιποτα και δινε και στον αρσενικο κανα τσαμπι με κεχρι να τρωει η λιγο ψωμι η καποια αλλη λιχουδια που του αρεσει πολυ ωστε να τρωει πολυ και να εχει φαι να βγαλει να ταισει και την θηλυκια!

18. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Καλησπέρα σας..
    Έχω φοβερό πρόβλημα με τα Lovebirds μου.. σήμερα είδα το 4 αυγό.. όσο περνάνε οι μέρες το θηλυκό παπαγαλάκι γίνεται όλο και πιο επιθετικό προς το αρσενικό.. δεν τον αφήνει να φάει κ τον κυνηγάει συνέχεια να μπεί στη φωλιά και τον τσιμπάει..
    σήμερα είδα οτι τον είχε τσιμπίσει στο κεφαλάκι του η κακούργα! Τι να κάνω???
    Έχει φρικάρει αυτή!

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

δεν μπορεις να κανεις τιποτα!γιατι αν τα χωρισεις θα χεις αλλα!ακολουθησε τις οδηγεις των υπολοιπων!

20. Katerina_

Katerina_ PB New Member

α ωραία...:mad:
    κοντεύει να τον σακατέψει και δεν μπορώ να κάνω τίποτα?
    Αν τους χωρίζω για λίγο έστω να φάει ο κακομοίρης τι θα γίνει? θα υπάρχει πρόβλημα?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...