Γεννήθηκε το πρώτο πουλάκι, τι τροφή να του δώσω;

Συζήτηση με θέμα Γεννήθηκε το πρώτο πουλάκι, τι τροφή να του δώσω;, που ξεκίνησε από apoelultras, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Μαϊ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 26 Μαϊ 2016
Προσεκτική ανάγνωση στο άρθρο που περιγράφει την ανάπτυξη των μικρών καναρινιών και θα μάθεις τα πάντα με λεπτομέρειες. Ολόκληρο το Post
  1. apoelultras

apoelultras PB New Member

Παιδεια σημερα γεννηθηκε το πρωτο μ πουλακι..μεσα στο κλουβι εχω μηλο σπορους κ σουσαμι...χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο;

2. Best Answer:
    Post #329296 by Stavros, 26 Μαϊ 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Stavros, 26 Μαϊ 2016
    Best Answer
  4. apoelultras

Ευχαριστω

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυγό δεν τους έχεις;

6. apoelultras

Οχι εχω αυγοτροφη..να βαλω και αυγο;

7. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Να βάλεις βέβαια. Θα βάζεις μισό το πρωί και μισό το απόγευμα κάθε μέρα. Να είναι βρασμένο 12-15 λεπτά. Να μην το αφήνεις πάνω από τρεις ώρες αυτή την εποχή, γιατί λόγω ζέστης χαλάει.

8. apoelultras

Ωραια θα το εχω υποψην...να ρωτησω κατι αλλο..... grit δινουμε ετσι;γιατι εχω διαβασει διαφορες αποψεις

9. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Απέφευγε το καλύτερα στην αναπαραγωγή. Έχουν διατυπωθεί κάποια περιστατικά με νεκρούς νεοσσούς, χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε αν ευθυνόταν το grit.
    Μήλο μη δίνεις από την πρώτη μερα. Τώρα θα δίνεις σπορους, φρέσκο νεράκι, αυγό και αυγοτροφή. Μετά τις 7 μέρες ξεκινάς σιγα-σιγά φρουτα και λαχανικά.

10. apoelultras

Ωραια ευχαριστω

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Προσοχή με αυτό! Μετά τις 7 μέρες δίνουμε μηλαράκι και μετά τις 10 μπορούμε να δώσουμε γλυστρίδα & ζωχό. Όλα τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να τα δώσουμε μετά τις 17-20 μέρες ζωής των νεοσσών...

12. apoelultras

Ωραια..βγαζω και τον αρσενικο απτο κλουβι

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γιατι?

14. apoelultras

Γιατι οπως ειπα και πριν ειχα προβλημα με τον αρσενικο στην πρωτη γεννα και τωρα στη δευτερη μαλλων αυτος τσιμπουσε τι νικρο με αποτελεσμα να μου το σκοτωση

Μοιραστείτε

Φόρτωση...