Γατα με Κοκατιλ... συνταγη για καταστροφη!

Συζήτηση με θέμα Γατα με Κοκατιλ... συνταγη για καταστροφη!, που ξεκίνησε από Lianita, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 15 Αυγ 2009.

1. Lianita

Lianita PB New Member

Ψαχνοντας στο Youtube επεσα πανω σ'αυτο το βιντεακι το οποιο πραγματικα με στεναχωρησε. Αν και αρκετα μελη του φορουμ εχουν καταφερει να κανουν την γατα τους η τον σκυλο τους να συνυπαρχει αρμονικα με τους παπαγαλους τους, κατα τη γνωμη μου αποτελουν την εξαιρεση. Ο κανονας σε τετοιου ειδους πειραματα ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι αρνητικα(για τους παπαγαλους!).
    Η αδερφη της κοπελας που χασκογελαει στο βιντεο σαν να βλεπει κωμωδια, ειπε στα σχολια οτι το κοκατιλακι ευτυχως βρισκεται στα χερια ενος αλλου ιδιοκτητη.

2. vas

vas PB New Member

πραγματικά που το βρίσκει το αστείο ? :S

3. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μερικοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τον κινδυνο που παραμονευει!

Εαν της πεταγοταν στα μουτρα το κεφαλι απο το κοκατιλ(ευτυχως ηταν τυχερο το καημενο)θα αλλαζε αποψη και θα ηταν πιο προσεκτικη!

Αν και ατομα με τετοιο επιπεδο θα μισουσαν την κακια γατα που σκοτωσε το ακακο κοκατιλακι που απλα θα ηθελε να παιξει!

Ειναι πραγματι θλιβερο..

4. Lianita

Lianita PB New Member

Και στο τελος αν παρατηρησατε λεει στην γατα "good boy" ενω το κοκατιλ εχει εκσφενδονιστει στο βαθος του δωματιου!
    Ελεος!

5. melagio80

melagio80 PB Member

Τι καλο αγορι...

6. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

σαν να βλεπω την πεγκυ την σκυλιτσα μου με τον μιτσακο μου...

7. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Νομίζω ότι θα πρέπει να απαγορευτούν τέτοιου είδους δημοσιεύσεις δηλαδή βίντεο με επικίνδυνες αλληλεπιδράσεις για τη ζωή πτηνών με άλλα ζώα .Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στη Λιανιτα η οποία κάθε άλλο δεν έχει τέτοια διάθεση.

8. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

συγνωμη που θα το πω αλλα αν ηταν στη θεση του κοκατιλ ο μιτσος η γατα θα ετρωγε σφαλιαρα σιγουρα/////

9. η γατα και το κοκατιλ ειναι τα μονα αθωα.αλλος εχει την ενοχη.ανα πασα στιγμη μπορουσε να το εχει κανει φετες.γατα και πουλι δεν θα επρεπε να ειναι τοσο κοντα ποτε.και ποιος σας λεει οτι την επομενη φορα που τα εβαλε μαζι για να γελαση και να τα παρει βιντεο δεν το αρπαξε η γατα και κοπηκε το γελιο??

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κι εγω Θεμη μου συγνωμη που θα το πω αλλα αμα εβλεπα να εχεις τον Μητσο σου κοντα σε γατα,θα ετρωγες εσυ σφαλιαρα!
    Μην το παρεις προσωπικα,οποιοσδηποτε και να το εκανε θα την ετρωγε!

Αλοιμονο τωρα εμεις που υποτιθεται οτι ειμαστε πιο εξυπνοι απο τα ζωα,να εχουμε απαιτηση απο την γατα να μην ακολουθησει το ενστικτο της!

Και παλι καλα...
    Ησυχη γατουλα ητανε...

11. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

καταρχην δεν εχω γατα...

ναι αλλα οχι να της πει και μπραβο... εστω να τη μαλωσει.

εγω σκυλακι εχω πιο μικρο απο γατα και αντειθετα ο μιτσος το κυνηγαει βεβαια δεν τα αφηνω μαζι...

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εδω δεν βλεπουμε προσπαθεια συνυπαρξης γατας και πτηνου. Το πουλι ενοχλει καθαρα την γατα και ο ιδιοκτητης το...απολαμβανει! Ουτε θεωρω ενστικτο την αντιδραση της γατας, ηταν μια καθαρα αναμενομενη κινηση σε κατι που την ενοχλουσε. Θεωρω πως υπαρχει το λιγοτερο...ακρισια στους ιδιοκτητες αυτων των ζωων.

13. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

α και μπορουμε να μιλαμε καλυτερα ετσι?

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Για ποιο λογο να τη μαλωσει, επειδη φερθηκε σαν γατα και δεν καθοταν σαν μπουφος , να κοιταει το πουλι μεσα στα δοντια της? :rolleyes: Ηδη η γατα ηταν αρκετα ευγενικη που δεν το επιασε να το φαει με τη μια οπως θα ηταν το φυσιολογικο.

Αυτη χρειαζεται να τη μαλωσουν, η μαλλον να χαρισει εστω το πουλι για να μην κινδυνευει.

15. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Οποιος ειχε/εχει γατα ξερει οτι η γατα δεν εκπαιδευεται σαν τον σκυλο σε τετοια θεματα!

Παιζει μεγαλο ρολο σε ολα τα ζωα,το τι χαρακτηρα θα εχει!

Δεν ειναι ρομποτακια να τα προγραμματιζουμε ωστε να κανουν οτι θελουμε...

16. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

παιδια ζηταω συγνωμη που δεν εγινα αντυλιπτος... ο καθενας εχει τη δυκια του αντιληψη.. εγω ειμαι μαθητης οποτε δεν ξερω να εκφραζομαι... απλα λεω πως αν ενδιαφερεται λιγο για το πουλι μπορουσε να μαλωσει τη γατα για ξεκαρφωμα... οχι να δειχνει την ανεσθησια της γελωντας και λεγοντασστη γατα καλο αγορι? δηλαδη εσεισ το θεωρητε σωστο? δηλαδη οκ αυτη εφταιγε για αυτο που ακολουθησε αλλα ειναι σωστο να απιβραδευει τη γατα και να γελαει??? συγνωμη δηλαδη...

ο καθενας λεει την αποψη του... ακομα και η λευθερια περιωριζται οι σκευσεοις και τα ονειρα ομως οχι.

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες...

Το θεμα ειναι να μην ειχε καθολου φερει σε επαφη την γατα με το κοκατιλ!

18. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

παιδια εσεις λετε την αποψη σας εγω ομως και να τα ακουσω τι θα γινει? δεν το κανω αυτο ποτε οποτε πειτε τα σε αυτην...

19. Lianita

Lianita PB New Member

Εχετε ολοι δικιο. Η γατα δεν φταιει καθολου. Η ιδιοκτητρια της φταιει. Το σημαντικο ειναι οτι το πουλακι ειναι σε καλα χερια πλεον απ'οσο λεει η αδερφη της. Απο την αλλη, ως απαντηση στον Κωνσταντινο, το σκεφτηκα και γω αν επρεπε να το δημοσιευσω η οχι. Απο την αλλη ομως υπαρχουν πολλοι που σκεφτονται.."η γατα η ο σκυλος μου ειναι το καλυτερο ζωακι του κοσμου, δεν θα πειραζε ποτε τον παπαγαλο μου". Πριν λιγα χρονια ο σκυλος μου, ενα πολυ καλο και παιχνιδιαρικο ζωακι, που ακομα και οι γατες του τρωνε το φαγητο, επιασε μια κοτα που ηρθε στο σπιτι μας απο το γειτονικο χωραφι και τον προλαβαμε λιγο πριν την ξεπουπουλιασει. Δεν μπορουμε να εχουμε απεριοριστη εμπιστοσυνη στα ζωα μας, οχι γιατι δεν εχουν καλο χαρακτηρα, αλλα γιατι το ενστικτο τα κανει να φερονται διαφορετικα απο οτι θα θελαμε. Το βιντεο αυτο, αν και δυσαρεστο, εχει κατα καποιο τροπο διδακτικο χαρακτηρα και οχι την προθεση να σοκαρει.

20. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εγω συμφωνω μαζι σας... και δεν ειμαι ανεσθητος καταλαβαινω εγω εχω σωσει γατακι απο το στομα rotwailer κοντευσε να φαει και εμενα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...