Γαλαζιο αυγουλακι

Συζήτηση με θέμα Γαλαζιο αυγουλακι, που ξεκίνησε από voutsigoutsi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Μαϊ 2009.

1. voutsigoutsi

voutsigoutsi PB New Member

Επιτελους ακομα και για εναν ανυπομονο αρχαριο ερχεται η ωρα να δρεψει τους καρπους της προσπαθειας του.! Η καναρα μου εκανε ενα αυγουλακι! Yessssssssss! Βλεποντας λιγο καλυτερα ομως που φαινεται υπερβολικα μικρο και γαλαζιο (Οπως εχω ακουσει να περιγραφεται συνηθως το τελευταιο! 20 μερες τωρα ταιζω (εκτος των αλλων ) ασβεστιο μ ολους τους τροπους: σουπιοκοκκαλο,αυγοτροφη,αυγο σφικτο καθε 2 μερες, αμμο καλης ποιοτητας στον πατο του κλουβιου και σταγονες ασβεστιου η MULTIVIT ενναλαξ καθε 1-2 μερες στο νερο. Εκανα κατι λαθος η κατι αλλο συμβαινει???

2. sainer

sainer PB New Member

σημερα το εκανε το αυγο?γιατι επιμενεις με το ασβεστιο εχει κανει κι αλλες γεννες?

3. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

αυγοτροφη γιατι?αφου βαζεις αυγο???

4. sainer

sainer PB New Member

νικολα την αυγοτροφη την χρησιμοποιουμε εναλαξ με το αυγο!

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Απο την στιγμη που εκανε αυγο,το σταματας και το ξαναδινεις οταν βγουν νεοσσοι...

6. voutsigoutsi

Νικη,Γιωργο,Νικολα διαβασα εδω οτι οταν κανει το 3ο αυγο σταματαω το αυγο... Εκτος κι αν τα μπερδεψα. Οκ σταματαω εννοειται.Αλλα με το γαλαζιο αυγουλακι τι γινεται δεν μου ειπατε ειναι φυσιολογικο? Και ειναι η πρωτη γεννα το πουλι ειναι περσινο

7. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Νικολα γαλαζια ειναι τα αυγουλακια με καφε στιγματακια/γραμμουλες!Ειναι φυσιολογικο..

8. sainer

sainer PB New Member

ναι η νικη εχει δικιο και sorry που ξεχασα να το γραψω μετα την ελλευση του 1ου αυγου σταματαμε τα αυγα,αυγοτροφες και ολα τα συμπληρωματα.μονο νερο και σπορους μεχρι να δουμε τον 1ο νεοσσο που τα ξαναβαζουμε.σημερα εκανε αλλο αυγο?

9. voutsigoutsi

ναι εκανε αλλο ενα. Εβγαλα το πρωι την αυγοτροφη.Καλα εκανα ε?

10. sainer

sainer PB New Member

καλα εκανες μεχρι να δεις τον 1ο νεοσσο θα δινεις μονο νερο και σπορους.το τελευταιο αυγο θα ειναι πιο γαλαζιο απο τα αλλα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...