Γίνεται ζευγάρωμα νεαρού μπάτζι με μεγαλύτερο θηλυκό;

Συζήτηση με θέμα Γίνεται ζευγάρωμα νεαρού μπάτζι με μεγαλύτερο θηλυκό;, που ξεκίνησε από ermis1, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Φεβ 2016.

1. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω απορία για ένα ζευγάρι.Το αρσενικό είναι μικρο 8 μηνών και το θηλυκό 15 μηνών.Συγκατοικούν σαν ζευγάρι μέσα στο κλουβί μαζί με άλλα. Η απορία μου ειναι η εξής. Μπορεί οταν το αρσενικό γίνει 10 μηνών + να ζευγαρώσει με το θηλυκό η παίζει κάποιο ρόλο αυτή η διαφορά?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κανένα πρόβλημα ακόμα και αν υπήρχε μεγαλύτερη διαφορά.
    Μόνο πρόσεξε, όταν είναι εποχή αναπαραγωγής καλύτερα να ζουν ανά ζευγάρια.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν αναπαραγωγικά είναι έτοιμα τα πουλιά δεν θα τους σταματήσουν αυτά τα εμπόδια.
    Η ληξιαρχική πράξη μετράει μόνο στους ανθρώπους.

4. ermis1

ermis1 PB New Member

Τώρα ζούνε με άλλα μαζί ,απλά έχουν δέσει μαζί. Απο την Δευτερα θα τα εχω εγω και μόνα τους. Βέβαια το αρσενικό ειναι μικρο οπότε δεν περιμένω να τα δω σύντομα αποτέλεσμα αναπαραγωγής αλλά ρωτάω γιατί έτυχε να ειναι τώρα διαθέσιμα.

5. maria p

Ναι πάρε τα, είναι σίγουρα διαφορετικού φύλου; Ε και το αρσενικό εντός ολίγου έτοιμο θα είναι.

6. ermis1

ermis1 PB New Member

Απλα ειχα μια χαζή σκέψη. Μήπως λόγο του οτι ο αρσενικός είναι μικρο περιμένει προστασία απο το θηλυκό και όχι έρωτες.?

7. maria p

Τα παπαγαλάκια κάνουν φιλίες ασχέτως φύλου και χωρίς κάποια προσδοκία, απλά ταιριάζουν, έτυχε στην ισορροπία της ομάδας που βρίσκονται.
    Ωριμάζουν σεξουαλικά γύρω στους 6 μήνες τους, άσχετα που δεν τα βάζουμε τόσο μικρά σε αναπαραγωγική διαδικασία γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί βιολογικά, σωματικά ακόμα και δεν θέλουμε να ταλαιπωρηθούν.

8. ermis1

ermis1 PB New Member

Ναι σίγουρο το χαλινό ειναι στο ένα μπλε στο άλλο καφέ και το βασικό δεν είναι αδελφια

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μια χαρά θα τα πάνε....
    Αν έχουν καλή υγεία θα έχουν καλούς απογόνους.... τα υπόλοιπα είναι "άχρηστα".

10. ermis1

ermis1 PB New Member

οπότε τα ξεκινάω διατροφή αφού ηρεμήσουν απο την αλλαγή περιβαλλοντος και μετά αφήνω στη μαμά φύση και το ένστικτο τους να κάνουν τη δουλειά τους?

11. maria p

Ναι, καλό φαγητό, ηρεμία, ήλιος μόλις φτιάξει ο καιρός και αν δεις ζευγαρώματα, βάζεις φωλιά. Κανονικά η αναπαραγωγική τους περίοδος όπου να ναι τελειώνει αλλά πολλές φορές αυτό δεν ισχύει για τα οικόσιτα. Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί.

12. ermis1

ermis1 PB New Member

Ωραία ευχαριστώ πολυ.. Από Δευτέρα θα ανεβάσω και φωτο τους ,και οι απορίες θα συνεχίζονται σαν νέος με την ενασχόληση των μπατζι!!!

13. maria p

Οι απορίες δεν τελειώνουν ποτέ, να είμαστε καλά και θα τις συζητάμε όλες :)
    Με το καλό!

14. ermis1

ermis1 PB New Member

Σημερα το βράδυ παραλαμβάνω το ζευγαράκι που σας είπα και θα ήθελα και τη γνώμη σας.Αυτος ειναι ο αρσενικός.

Και το κοριτσι.

15. ianos

ianos Daily Active Member

Δεν έχω γνώμη, αλλά πραγματικά μου φαίνονται πανέμορφα. Να τους χαίρεσαι

16. maria p

Πανέμορφα και τα δύο φτου φτου! Με το καλό!

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν όντως ο αρσενικός είναι αρσενικός θα σου χαρίσουν πολύ ομορφους απογονους όταν έρθει η κατάλληλη ωρα. Να σου ζήσουν! !!

18. ermis1

ermis1 PB New Member

Ευχαριστώ!!!O αρσενικός ειναι αρσενικός σίγουρα αλλά ειναι 8 μηνών περίπου ακόμα και το θηλυκό 15 λογικά θα αργησουν οι απόγονοι:thumbsdown:. Όπως μου είπε το παιδί εχουν ταιριάξει στο κλουβί σαν ζευγάρι ,μακάρι να πάνε ολα καλα.το βράδυ θα τα εχω και βλέπουμε τις επόμενες μέρες αφου γίνουν τα απαραίτητα....

19. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλησπέρα! έχω την εντύπωση ότι είναι μετάλλαξη pied αν δεν κάνω λάθος?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...