Γέννησε μόνο 3 αυγά, πρόβλημα;

Συζήτηση με θέμα Γέννησε μόνο 3 αυγά, πρόβλημα;, που ξεκίνησε από napolitanos-10-, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Απρ 2014.

1. napolitanos-10-

napolitanos-10- PB New Member

Καλημέρα και από μένα. Εγώ έχω ένα ζευγάρια Μαλινουά κίτρινα.... στην πρώτη γέννα με έκανε κανάρα 6 αυγά από τα οποία τα 5 βγήκανε.... στη δεύτερη γέννα έκανε 7 αυγά από τα οποία τα 6 άσπορα ενώ ο κάναρος βάτευε κανονικά... την χάλασα τη φωλιά... κ τώρα γέννησε μόλις 3 αυγά... γιατί τόσα λίγα;;; μήπως έχει θέμα η κανάρα;;;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Τάσο καλώς ήρθες! Σε πόσο χρονικό διάστημα έχουν πραγματοποιηθεί αυτές οι τρεις γέννες;

3. napolitanos-10-

απο τις 25 φεβρουαριου...μεχρι σημερα...τωρα η καναρα κλωσαει τα 3 αυγα της,γεννησε 2-3-4 απριλιου..καλως σας βρηκα μαρια!

4. lefteris13

lefteris13 PB New Member

το πιο συχνο ειναι να κανουν 4-5 αυγα, 6 συμβαινει που και που, 7 σπανια..εσενα σε καλομαθε στις πρωτες γεννες, τωρα ειπε να κανει λιγοτερα, δε νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα.σημασια εχει να ναι ενσπορα, γιατι πχ στη 2η που χες 1/6(το 1 ενσπορο το βαλες σε αλλη; ), καλυτερα λιγοτερα αυγα και ενσπορα

5. napolitanos-10-

γεια σου λευτερη,το ενσπορο το πεταξα..δεν εχω αλλα ζευγαρια,απλα δεν ηθελα να την βαλω να κανει ολοκληρη γεννα για 1 πουλακι...τωρα να δουμε...εχει 3 το ενα το πρωτο εχει σιγουρα πουλι το εκανα ωοσκοπιση..

6. maria p

Τάσο και αν πάλι αν έχει ένα να της το αφήσεις. Γιατί; Λιγότερη κούραση θα έχει. Μην της το στερείς κι από σένα ένα πουλάκι.

7. napolitanos-10-

ναι μαρια θα το αφησω...εσυ τι πουλια εχεις΄;

8. maria p

παπαγάλους μόνο και παρόλο που θέλω πολύ καναρίνι, φοβάμαι ότι δεν θα αντέχει την σκόνη τους στο ίδιο δωμάτιο.

9. lefteris13

lefteris13 PB New Member

επρεπε να το αφησεις εστω 1/7 μονο, βλεπεις στην ωοσκοπηση φλεβες και την καρδια του εμβρυου να χτυπαει και το πετας;εγω δε θα μπορουσα να το κανω..αλλο απο ατυχημα να σπασουμε καποιο ενσπορο αυγο και αλλο να το πεταμε επειδη η γονιμοτητα της γεννας ειναι πολυ χαμηλη και δεν μας ικανοποιει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...