Γέννα με διακοπή μιας μέρας

Συζήτηση με θέμα Γέννα με διακοπή μιας μέρας, που ξεκίνησε από dimok, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Φεβ 2007.

1. dimok

dimok PB New Member

Παιδια γεια σας μια απο τις καναρες (MALINOIS) μου στην δευτερη γεννα της εκανε τρια αυγα και με μια διακοπη μιας ημερας εκανε αλλα τρια.Μετα απο την επικοινωνια μου με τον φιλο Σταυρο στο (chat) τον οποιο ευχαριστω και δημοσια για την φιλοξενεια του στο site βγηκε το συμπερασμα οτι το φαινομενο ισως οφειλετε στο βιαστικο ζευγαρωμα.Η πρωτη γεννα ηταν με τρια αυγα ασπορα. Αυτη θα δειξει σε δυο τρεις μερες δεν ξερω ακομη.Εχει συμβει σε εσας κατι παρομοιο?(γεννα με διακοπη και ποια ηταν τα αποτελεσματα)?

Φιλικα Δημητρης

2. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Στο ξεκίνημα της αναπαραγωγικής περιόδου δύο θυληκά (φετινά) μου είχαν την ίδια συμπεριφορά με τη δική σου. Ολα τα αυγά ήταν άσπορα, πιστεύω ότι δεν ήταν έτοιμα τα αρσενικά γιαυτό και δεν ήταν "πιασμένα" τα αυγά. Στη δεύτερη γέννα όλα πήγαν φυσιολογικά. Καμια φορά τα πουλιά χάνουν τη "σειρά" τους και αυτό είναι φυσιολογικό, μην ξεχνάς ότι είναι ζωντανοί οργανισμοί και όχι μηχανές να πηγαίνουν όλα "ρολόι".:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...