Γάλα γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum) - Milk Thistle

Συζήτηση με θέμα Γάλα γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum) - Milk Thistle, που ξεκίνησε από jamieo, στο Forum 'Βότανα - Φυσικές Θεραπείες' του PetBirds, 3 Ιαν 2009.

1. jamieo

jamieo PB Member

20149147.JPG midBrownlarge.jpg Γάλα γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum)

Αυτό είναι ένα συνηθισμένο φυτό που μεγαλώνει σε όλο τον κόσμο. Είναι αυτόχθονο στην περιοχή της Μεσογείου. Για πολλούς αιώνες έχει χρησιμοποιηθεί για τη θεραπεία του ήπατος. Χρησιμοποιείται επίσης για τη διατήρηση της υγείας του ήπατος. Ο πρώτος άνθρωπος που εγραψε για τα οφέλη του Γάλα γαϊδουράγκαθου ήταν ο Pedanius Dioscorides (Πεδάνιος Διοσκορίδης). Ορισμένα πτηνά που καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες σπόρων μπορεί να είναι επιρρεπή στην ανάπτυξη ασθενειών του ήπατος. Αυτό το βότανο και οι σπόροι του μπορούν να βοηθήσουν στην πρόληψη αυτών των προβλημάτων.

Ο κτηνίατρος που αντιμετωπίζει τα πτηνά μου, το χρησιμοποιεί ως μέρος της θεραπείας του ήπατος.

Έχω την αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με το πώς να χρησιμοποιούν πολύ. Ωστόσο, δεν είναι τοξικό τόσο για τις δυνατότητες υπερβολικής δόσης είναι πολύ χαμηλή.

Το βότανο είναι ένα μέρος της βότανο σαλάτα μου για να μου δώσει τα πτηνά. Επίσης, μπορείτε να προσθέσετε τους σπόρους σε ένα μείγμα σπόρων ή με νωπά τρόφιμα.

Σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων, μπορείτε να βρείτε δισκία και κάψουλες που μπορείτε να ανοίξετε και να προσθέσετε το περιεχόμενο των νωπών τροφίμων. Θα χρήση 1 δισκίο ή 1 καψάκιο νωπών τροφίμων κάθε μέρα.

Παίρνω αυτό το βότανο ίδιος κάθε μέρα.
    Επίσης, εδώ είναι μια φωτογραφία από τις κάψουλες.

Αν ζείτε σε περιοχή όπου αναπτύσσεται αυτό το φυτό, που μπορεί να προσφέρει η φρέσκα λουλούδια για να σας παπαγάλους. Επίσης, μπορείτε να περιμένετε για να σχηματίσουν οι σπόροι. Στη συνέχεια οι σπόροι ξηρά λοβό. Μπορείτε να προσφέρουν οι σπόροι για πουλιά σας κάθε μέρα. Πολλά πουλιά τρώνε σπόρους αυτών χωρίς διαμαρτυρία.

Νομίζω γαϊδουράγκαθο γάλα θα πρέπει να αποτελεί μέρος της καθημερινής διατροφής των πτηνών. Το ήπαρ είναι ένα από τα πιο σημαντικά όργανα του σώματος. Καταργεί τις τοξίνες από το αίμα. Λοιπόν, νομίζω ότι είναι σημαντικό να διατηρηθεί το υγιές ήπαρ.

HolisticBird and HolisticBirds

WellVet.Com

2. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Jamie η περιοχή μου είναι γεμάτη από αυτό και δεν ήξερα τη χρήση του.Νομίζω πως την Άνοιξη θα πρέπει να μαζέψω.

3. jk21

jk21 PB Member Article Writer

το σκευασμα που αναφερει ο jamie υπαρχει (αν κρινω απο τον εξης συνδεσμο
    Τονωτικός χυμός από γαϊδουράγκαθο "Mariendistel" )
    τωρα και στην ελλαδα.
    επισης γαιδουραγκαθο περιεχει και το σκευασμα
    https://petbirds.gr/threads/milk-thistle-plus.17173/ που αναφερει ο βασιλης .
    επισης αυτο
    http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=228

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Nα ρωτησω κατι... Αυτο πρεπει να δινεται σε καθημερινη βαση? Δεν μπορει δηλαδη να δινεται 2-3 ημερες το μηνα? Δεν θα εχει αποτελεσμα?

5. jamieo

jamieo PB Member

Μπορεί να χορηγείται ως συμπλήρωμα καθημερινά. Το ότι δεν τοξικά. Ωστόσο, αν γνωρίζετε ότι το συκώτι είναι υγιής τότε ενδέχεται να μην υπάρχει κανένα όφελος για τη χρήση αυτού του συμπληρώματος. Ωστόσο, όταν η κατάσταση του ήπατος είναι άγνωστη τότε θα ήταν μια καλή ιδέα.

Επίσης, εάν είναι πιθανό ότι το ήπαρ μπορεί να είναι κατεστραμμένο τότε είναι μια καλή ιδέα να χρησιμοποιήσετε αυτά τα συμπληρώματα.

Αν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε ένα υγρό, όπως το ανέφερε ο Δημήτρη, επιλέξτε ένα προϊόν που δεν περιέχει αλκοόλ.

<broken link removed>
    http://www.exoticpetvet.net/dvms/fattyliver.html
    birdhobbyist.com/articles/Poopology101.html

6. jk21

ανεστη αν δινεις το γαιδουραγκαθο υπο μορφη σπορου <<αγκαθι μαριας>>

[​IMG] τοτε ναι το δινεις σαν μερος του καθημερινου μιγματος σε μικρο ποσοστο πχ 5% για μια περιοδο που θελεις το πουλακι σου να αποτοξινωθει απο χορηγηση φαρμακων και συμπληρωματων (πχ για ενα μηνα ).αν ομως το δινεις υπο τη μορφη συμπυκνωμενων σκευασματων ,τοτε αναλογα το καθε σκευασμα.το τριτο που ειναι απο εταιρια για πτηνα θα εχει οδηγιες.ο χυμος που λεει ο jamie επειδη προοριζεται και για ανθρωπινη χρηση (ελπιζω να μην εχει αλκοολ) προφανως θα αραιωνεται για τα πουλια μας .το αλλο σκευασμα που γραφει ο βασιλης μαλλον ειναι σκονη εντος τηςκαψουλας και μπορει να χορηγηθει μεσω της αυγοτροφης.

εγω το σιροπι που φτιαχνω μονος μου και δινω για παρομοιους λογους (δεν εχω μεσα γαιδουραγκαθο αλλα ραδικι και φυλλα αγγιναρας που εχουν κυναρινη που δρα αντιστοιχα με την σιλυμαρινη του αγκαθιου) https://petbirds.gr/articles/Σιρόπι-με-βότανα-και-πρόπολη-για-πρόληψη-ασθενειών-στα-πτηνα.147/

το χορηγω μια βδομαδα καθε μηνα .εκεινο βεβαια εχει και βοτανα για αντιμικροβιακη προστασια περα της προστασιας του συκωτιου.

αν υπαρχει εγνωσμενο προβλημα στο συκωτι καλα ειναι να δινεται (ο χυμος γαιδουραγκαθου) συνεχως για 2-3 μηνες .οπως λεει και ο jamie δεν ειναι τοξικο.καθε αλλο

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  7. jamieo

jamieo PB Member

Ευχαριστώ για την λεπτομερή εξήγηση, Δημητρη. Είναι χρήσιμο.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ευχαριστω για την αναλυτικη εξηγηση Δημητρη! Ειχα απλως απορια για το συγκεκριμενο προϊον και για τον τροπο χορηγησης του. :)

9. jk21

ανεστη να σαι καλα! παντως θα ηθελα να πω οτι αν στο διαιτολογιο του πουλιου (ειδικα αν προκειται για παπαγαλο που τρωει και καπως μεγαλυτερους σπορους) υπαρχει ή μπορει να εισαχθει ο σπορος ,η αναγκη των σκευασματων δεν ειναι απαραιτητη ,ειδικα αν μπει καποιος στον κοπο (οχι ιδιαιτερο) να φτιαξει ενα <<σιροπι>> σαν αυτο που εγω ηδη φτιαχνω με βοτανα και χορταρικα που εχουν σχετικη δραση( πικραλιδα-ραδικι, φυλλα αγγιναρας ,πρασινο τσαι)

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...