Βudgies και άλλοι παπαγάλοι ακροβάτες

Συζήτηση με θέμα Βudgies και άλλοι παπαγάλοι ακροβάτες, που ξεκίνησε από Paianas, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 23 Φεβ 2015.

1. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Eδώ τώρα τι λέμε ?..Μπράβο στον τύπο που τα εκπαίδευσε και έχει κάνει εντυπωσιακή ''ομάδα''...η ντροπή του αχρείου που τα ''βασάνισε'' μέχρι να εκτελέσουν το show και τα χρησιμοποιεί σε τσίρκο ?...

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κάπου το έχω ξαναδεί, δεν νομίζω πως υπάρχει περιθώριο βασανισμού τους. Είναι έξυπνα πουλάκια και τα ικανοποιεί να μαθαίνουν πράγματα, διαφορετικά πλήττουν. Κόλπα έχει χρησιμοποιήσει, αξιοποιώντας την φυσική αντίδρασή τους.
    Μπράβο του θα πω εγώ !

3. Paianas

Μαρία, αυτό ισχύει για όλα τα παπαγαλοειδή ?

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αυτο το κιτρινο δεν κρατιεται να κανει το νουμερο του... Ειναι στανταρ οτι τα βασανιζουν ε? δεν παιζει να τα μαθαινουν με ομορφο τροπο?

5. Paianas

Μιράντα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι ''παίζεται'' με τα παπαγαλοειδή !

6. maria p

Δεν ξέρω τι είδους εκπαίδευση ακολουθείται εδώ, πάντως τα πουλιά φαίνονται στρεσσαρισμένα και ταλαιπωρημένα από την εμφάνιση του πτερώματος.

7. Myra

Αν με ενασχοληση και αγαπη τα κανουν αυτα....

Ζητώ να μου χαρισουν οποιοδηποτε ειδος παπαγαλου!

:D:D:D:D

8. maria p

Οι μεγάλοι παπαγάλοι έχουν νοημοσύνη παιδιού 5 ετών. Καταλαβαίνετε, αρκετά ολοκληρωμένη ευφυία.

9. Myra

Οκει, αποφασισα! Θα κανω παιδι γιατι απο παπαγαλο δεν βλεπω ποτε να παιρνω... Εναν αφρικανικο γκρι που ρωτησα μου ειπανε 2.5 χιλιαρικα :|

10. maria p

Υπερβολικό! Δεν έχω πρόσφατη επαφή με την αγορά αλλά δεν νομίζω να πουλιέται πάνω από 800-1000 ευρώ.

11. Myra

Τι να σου πω Μαρια μου, δεν εχω ιδεα αλλα και παλι για μια φοιτητρια ειναι απλησιαστο και αυτο :p

Παντα μου αρεσαν οι παπαγαλοι αλλα οι τιμες τους μου ειναι απαγορευτικες προς το παρον...

Αλλα και τα κολπα του βιντεο να μην εκαναν παλι θα τους ηθελα!

12. maria p

Έτσι είναι δυστυχώς. Είναι πανάκριβοι. Κι εγώ πιτσιρίκα δεν πήρα για τους ίδιους λόγους και όταν μεγάλωσα, έκανα λογαριασμούς με τα χρόνια και δεν έβγαιναν. Με την λογική και την επιθυμητή και για τους δυο μας τύχη, θα έφευγα πρώτη από την ζωή και θα τον άφηνα πίσω, κάτι που το βρίσκω άσχημο για ένα ζωάκι.

13. Myra

Κριμα γιατι οταν θεωρητικα μπορεις να υλοποιησεις καποια απο τα ονειρα σου, υπαρχουν αλλες συνιστωσες που ειναι αποτρεπτικες...

14. Paianas

Όταν έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου, τίποτα δεν είναι αποτρεπτικό !
    Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις ( Πάολο Κοέλο)

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ποτέ δεν ξέρεις... καλύτερα να ελπίζεις.
    Οι παπαγάλοι που βλέπουμε στην τηλεόραση ... δεν έχουν ούτε τόση...
    Και για πολλούς ακόμη τέτοια χρήματα είναι τρελά...
    Το ίδιο και στα δικά μου φοιτητικά χρόνια.. τα κόκκινα καναρίνια ήταν άπιαστο όνειρο.... μερικά χρόνια μετά ... τίποτε σπουδαίο.
    Η ελπίδα, τα όνειρα και τα θέλω... ποτέ δεν πρέπει να περιορίζονται στις καθημερινές καταστάσεις ρουτίνας αλλά να κοιτούν πολύ μακρύτερα. Έτσι και στόχους έχεις, και σχέδια και δεν σε πιάνει απελπισία όπως πολλούς (κι όχι άδικα) τα τελευταία χρόνια.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν προσπαθησεις να ζορισεις εναν παπαγαλο να κανει κατι που δεν θελει θα μεινεις μονο στην προσπαθεια. Το πολυ πολυ να δαγκωθεις κιολας ή να χασεις τελειως την εμπιστοσυνη του που σημαινει οτι δεν μπορεις ουτε χερι να πλησιασεις. Ειναι ζωα που εκπαιδευονται με το καλο-θετικη εκπαιδευση ή καθολου. :)

17. Myra

Θα θελα το πρωι με τον καφε μου να εχω στο τραπεζι αυτα τα τερατακια να κανουν κολπα και να περναμε ολοι καλα! Ειμαι τρελη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...