Βρηκα νεκρο τον αρσενικο, τι να κανω με την καναρα;

Συζήτηση με θέμα Βρηκα νεκρο τον αρσενικο, τι να κανω με την καναρα;, που ξεκίνησε από Ιωάννης, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2009.

1. Ιωάννης

Ιωάννης PB New Member

Χρονια Πολλα σε Ολους,

Εχω ενα ζευγαρι καναρινια που μου έδωσε τρια μικρα και περιμένω σε δυο τρις μερες να βγουν άλλα τεσσερα.
    Εγινε ομως κατι άσχημο χθές:
    Ο κανάρος που ήταν στοργικός και φρόντιζε απο τι μια πλευρά τα 3 μικρά αλλά και την κανάρα με τα αβγά απο την άλλη (τον ειχα με την καναρα στη μια πλευρα ζευγαρώστρας και στην άλλη τα μικρά που τρεφονται και μόνα τους) ηταν προχθές φουσκωμένος και ησυχος και χθες τον βρηκα πεθαμένο. Παραλληλα χθες το ενα απο τα μικρά ενώ ηταν ζωηρο και έτρωγε κανονικά απο το πρωι το απογευμα φουσκωνε και εκριβε το κεφαλι του στο φτερο για να κοιμηθει. τελικα σημερο το πρωι πεθανε.
    Τα ταιζω αβγο βρασμένο σπορους αυγοτροφή μήλο μαρουλι μροκολο και πολυβιταμινη στο νερό τους. Απο τα ίδια δινω και στα άλλα πουλια που εχω. Τα εχω εξω σε σκεπαμένο χώρο.
    Τι μπορει να είναι.
    Τι να κανω με την κανάρα? Να τις βάλω άλλο αρσενικό?

2. sainer

sainer PB New Member

την καναρα στην επομενη γεννα μπορεις να την βαλεις με αλλο καναρο αλλα αυτο που πρεπει να σε ανυσηχει ειναι ο λογος που προηλθαν οι θανατοι.μην βαζεις μαρουλι καταρχην και ελενξε τη φωλια μηπως εχεις παρασιτα.το αυγο και τις πολυβιταμινες τα αλλαζες τακτικα?

3. BISBA

BISBA PB New Member

Καλό θα είναι να πάς σε ενα πτηνίατρο για να βρείς το λόγο...Νεκροψία ή να πάς κάποιο απο τα υπόλοιπα μικρά αν έχουν κάποιο σύπτωμα.

Σε καμία περίπτωση μη βάλεις άλλο αρσενικο .Μπορεί να έχει κολλήσει και η κανάρα.
    Οι τόσο γρήγοροι θάνατοι είναι ανυσηχητικοί κατε με.

4. Ιωάννης

Ιωάννης PB New Member

Το αβγο το αλλαζω την ιδια μερα τη πολυβιτ. μερα παρα μερα.
    Δεν ειδα τιποτα περιεργο στη φωλια.
    Τα αλλα δυο μικρα ειναι μια χαρα οπως και η καναρα.
    Σημερα βγήκαν και τρις νεοι και περιμενω το τεταρτο.
    Τι θα γινει τωρα? Η καναρα θα τα καταφέρει μονη της?
    Να τα δινω και εγω συμληρωματικα με συριγγα τροφή?
    Σε ποσες μερες μπορουμε να πουμε οτι περασε ο κινδυνος?

5. sainer

sainer PB New Member

νομιζω οτι η καναρα σου θα τα καταφερει μονη της αλλα αν μπορεις 2 φορες τη μερα ταισε τα και εσυ.

6. Γιωργος4

Γιωργος4 PB New Member

Tο ιδιο επαθα και εγω πριν απο 2 εβδομαδες και η θυληκια τα μεγαλωσε κανονικα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...