Βρηκα ενα πουλακι που δεν μπορει να πεταξει

Συζήτηση με θέμα Βρηκα ενα πουλακι που δεν μπορει να πεταξει, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 19 Οκτ 2008.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος...βρηκα ενα πουλακι...δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορει να πεταξει ομως τρεχει πολυ γρηγορα...εχει καφε φτερα γκρι κοιλια και στο πανο μερος του κεφαλιου του εχει καφεκοκκινο χρωμα...εχει μεγεθος καναρινιου και μαυρο λεπτο μα μακριο ραμφος...τι πουλι ειναι??:confused:??τι να του δωσω να φαει???:confused:???μακαρι να γινει καλα για να το ξανααφησω ελευθερο!

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Βλέπεις να κρέμεται καμιά φτερούγα ή να είναι πληγωμένη; Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία του;

3. lancashire

lancashire PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Αυγ 2016
  4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το εχω βαλει σε μια ζευγαρωστρα οταν πλησιαζω τρεχει πανω κατω και βαζει σαν αντισταση το ενα φτερο κατω...πληγη με αιμα δεν εχει...του εβα λα νερο ψωμακι και αυγοτροφη μηπως φαει κατι...

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δες τον καταλογο που σου δωσε ο παναγιωτης και πες μας!εμενα σαν κοκκινολαιμης μου ακουγεται...

6. lancashire

lancashire PB New Member

δεν ηθελα να το πω εγω ειδικα :rolleyes:

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

παρε τωρα τηλεφωνο στο 2421029328 (θα βρεις ατομο απο το σταθμο προστασιας αγριων ζωων και πουλιων στην νεα ιωνια και θα σου πουνε τι θα κανεις) .θα το αναλαβουν εκεινοι.
    το κανονικο τηλεφωνο του σταθμου (για οσους ενδιαφερονται) ειναι 2421080483 αλλα δεν υπαρχει καποιος εκει αυτη τη στιγμη

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αγγελε αυτο που μπορεις να κανεις για να βοηθηθει το πουλακι ειναι να τηλεφωνησεις σε καποια οργανωση να το παραλαβει. Αυτοι ξερουν καλυτερα.

Δες λιγο εδω... https://petbirds.gr/threads/Πως-να-βοηθήσετε-ένα-τραυματισμένο-πουλί-πρώτες-βοήθειες.593/

Διευθύνσεις και τηλέφωνα επικοινωνίας με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία

Εχουνε ανθρωπους σε διαφορα μερη της χωρας και ισως το πουλακι ειναι τυχερο.;)

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν ειναι στη λιστα...ευχαριστω πολυ για το τηλ αυτο θα κανω...θα σας πω νεα αυριο

10. Η περιγραφή σου δείχνει εντομοφάγο.
    Πιθανόν είδος τρυποφράκτη-https://petbirds.gr/threads/Τρυποφράχτης-troglodytes-troglodytes.4078/
    Αν & είναι αρκετά μικρότερα πουλιά σε μέγεθος, από καναρίνι.
    Οπότε μέχρι να βρεις τι είναι,
    καλό θα ήταν να έχει κανένα σκουληκάκι(ή κιμά) από κήπο,
    όσο εύκολο είναι.
    Ψωμί ίσως τσιμπήσει.
    Νερό θα πρέπει να του δώσεις εσύ, σε πρώτη φάση.
    Με μία μικρή πλαστική σύριγγα.
    Καλό θα ήταν να είναι σε πιο περιορισμένο κλουβί,
    εάν μπορείς τοποθέτησε χαρτόνια στο πλάι για να μην χτυπιέται.
    Καλή επιτυχία.

11. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Emena akougete san einai Sylvia atricapilla, Μαυροσκούφης

Kai afto einai Entomofage. Tote prepei na dinis ena mix gia entomofage poulia.

Συνημμένα Αρχεία:

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

alexandre αυτο πρεπει να ειναι...πηρα τηλ και το απογευμα θα το παω σε μια εθελοντρια...κυκλοφωρω με μυγοσκοτοστρα:D...ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τη βοηθια!

13. lancashire

lancashire PB New Member

Συγχαρητηρια φιλε

ΜΦΧ
    Πανος

14. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Μπράβο, ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά το πουλάκι! Περιμένουμε νεότερα

15. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το πουλακι το πηρε η εθελοντρια και θα λαβει την καταληλη φροντιδα...ελπιζω να γινει γρηγορα καλα

16. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

σημερα εμαθα πως το πουλι ειχε χτηπιμενο το φτερο αλλα δεν το ειχε σπασει...ειναι σχεδων σιγουρο πως θα γινει καλα...

17. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μπράβο Αγγελε. Ευχάριστα νέα. Μακάρι να γίνει γρήγορα καλά και να πετάξει ελεύθερο:)

18. jk21

jk21 PB Member Article Writer

ο φτερωτος τραυματιας εχει ηδη αποκαταστησει την βλαβη του και καλως εχοντων των πραγματων μεσοβδομαδα απο τι εμαθα επιστρεφει στη φυση.οπως και πολλα αλλα πουλακια που θα εχουν την τυχη να βρεθουνε σε χερια να τα φροντισουνε και να ενδιαφερθουνε για αυτα σαν του αγγελου.
    φιλε μου σε ευχαριστουμε

το πουλακι ειναι αρσενικος <<σταφιδοτσιροβακος>>

Συνημμένα Αρχεία:

19. jay

jay PB New Member

Πολυ ευχαριστα νεα.Μπραβο στον Αγγελο που εσωσε μια ζωη.

20. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

jk21...εσεις κανατε το καλο στο πουλακι και οχι εγω...νομιζω πως θα ηταν ενδιαφερον να μας γραψεις καπου λιγα πραγματα για το σταθμο τι κανετε εσεις κτλ ... αν μπορω να βοηθισω σε κατι εθελοντικα πχ να καθαρισω κανενα κλουβακι(δεν ξερω και πολλα)πειτε μου θα μου αρεσε πολυ...καποια απογευματα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...