Βρηκα ενα αυγό, τι να κάνω;

Συζήτηση με θέμα Βρηκα ενα αυγό, τι να κάνω;, που ξεκίνησε από floranti, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Σεπ 2009.

1. floranti

floranti PB New Member

Σήμερα το πρωί πήγα στη φωλιά τους και είδα αυγό.. Τί να κάνω???

2. καλημερα κ καλως ηρθες στο φορουμ? μιλαμε για καναρινια ετσι? εχεις 1 ζευγαρακι μαζι? πες μας λιγα λογια για να καταλαβουμε

3. fragos

fragos PB Member

η εποχη που τα βαλες ειναι πολυ κακη τωρα τα πουλια ειναι σε φαση πτερορριας,και δεν γινεται να εχουν και μικρα μαζι.
    αφου τωρα τα εβαλες δεν θα τα ενοχλεις καθολου και θα τους δινεις μονο σπορους και νερο,αμα και οταν βγουν τα μικρα θα βαλεις στο κλουβι αβγο και αβγοτροφη και γυρω στην 6-7 μερα ηλικιας των μικρων θα βαζεις και κανενα φρουτο η λαχανικο.

*εγω στην θεση σου θα τους επαιρνα το αβγο και θα τους εβγαζα την φωλια και θα τα αφηνα να περασουν πτεροροια!

4. kostas.

kostas. PB New Member

συμφωνω με τον φραγκισκο μη τα ενοχλεις καθολου μονο φαι κ νερο αφου αποφασισεις να τα κρατησεις μαζι.

5. εγω θα διαφωνισω τα αυγα πρεπει να τους τα παρει οπωσδηποτε εαν τα αφισει μπορει να τα χασει τα πουλια, η πτερορεια ειναι μια επιπονη διαδικασια για τον οργανισμο τους θελουν βιταμινη κ λαχανικα κ σε καμια περιπτωση επωαση

6. GreenRed

GreenRed PB New Member

Ο φιλος ζήτησε άποψη και όχι ποιες εκδοχές υπάρχουν. Η Βασιλική λέει μια άποψη με την οποία συμφωνώ, αν και το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ. Εφόσον, αποφασίσεις να μην αφήσεις να εκκολαφθούν νεοσσοί (αν είναι κιόλας γονιμοποιημένα τα αυγά, πράγμα για το οποίο δεν είσαι σίγουρος), εγώ θα έλεγα να μην αφαιρέσεις άμεσα τη φωλιά, αλλά να αφήσεις να τελειώσει η ωοτοκία από την κανάρα, για να μην ψάχνεται να γεννήσει είτε στον πάτο του κλουβιού, είτε σε κάποια ταΐστρα τα επόμενα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...