Βρηκα ενα αυγο σπασμενο στην γωνια στο κλουβι

Συζήτηση με θέμα Βρηκα ενα αυγο σπασμενο στην γωνια στο κλουβι, που ξεκίνησε από johnskynyrd, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Μαρ 2014.

1. johnskynyrd

johnskynyrd PB New Member

Γεια σας παιδια εχω προβλημα με τα καναρινια μου και χρειαζομαι βοηθεια γιατι ειμαι απειρος.
    εβαλα τα καναρινια μου να ζευγαρωσουν ενα αρσενικο που εχω 2 χρονια και ενα θηληκο που γεννηθηκε το καλοκαιρι που μας περασε. τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με χορισμα πριν 10 μερες. πρωτη φορα ασχολουμε με αναπαραγωγη. δεν παρατηρησα να ταιζοντε τα πουλια μεχρι στιγμης και φανταστηκα οτι δεν ζευγαρωσαν και δεν εβαλα φωλια. σημερα το μεσημερι βρηκα ενα αυγο σπασμενο στην γωνια στο κλουβι το οποιο ειχε σπορακι μεσα οποτε μαλλον ζευγαρωσαν. ανοιξα το χωρισμα αμεσως εβαλα φωλια με νημα μεσα και νημα εξω για να βαλουν και αυτα. τι μου προτεινετε να κανω γιατι ειμαι ασχετος???

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Πώς κατάλαβες ότι είχε σπορο ?ο κρόκος δεν είναι ένδειξη ότι είναι ενσπορο είναι το ωαριο του θηλυκού.
    Διατροφική προετοιμασία έκανες ?
    Αστην να κλώσσησει στην φωλια αυγά μέχρι να είναι έτοιμος και ο αρσενικός για να τα ενώσεις.

3. johnskynyrd

ειχε ενα μαυρακι μεσα ο κροκος γι'αυτο φανταστηκα

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Δεν μου απάντησες τι διατροφή τους είχες κάνει δύο μήνες πριν ?
    Για να είναι ενσπορο θα πρέπει να έχει λευκό στίγμα.

5. johnskynyrd

διατροφικη προετοιμασια εκανα

μαλλον θα ηταν κανα σπορι αο την τροφη που θα επεσε επανω

μολις τωρα εκανε σε ενα μερος του κλουβιου μονη της φωλια με τα νηματα που της εδωσα αλλα οχι στην φωλια που της εβαλα. τι κανω???

6. Ian32

Ian32 PB New Member

Μετέφερε την φωλιά στο σημείο που χτίζει και βάλε εσύ νήμα να την χτίσεις, θα την στρώσει αυτή και αύριο πρωί θα σου κάνει και δεύτερο.

7. johnskynyrd

ευχαριστω για την βοηθεια

8. grekosdx

grekosdx PB New Member

Πάντως, αν είχες χώρισμα μεταξύ τους, απορώ πως τη βάτεψε! Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω,αλλά μάλλον άσπορα θα είναι. Είναι και η 1η της γέννα.. Αν δεν είδες ερωτοτροπίες και βατέματα, καλύτερα "βάστα και μικρό καλάθι"... Εύχομαι να κάνω λάθος βέβαια!
    :D

9. johnskynyrd

σημερα δεν γεννησε αλλο αυγο. πως και εβγαλε ετσι ενα?

ναι ειναι η πρωτη της γεννα

10. grekosdx

grekosdx PB New Member

Χμ..δεν είναι και τόσο παράξενο...αν θυμηθώ τις πρώτες απόπειρες γέννας της προηγούμενης θυληκιάς μου! Μπορεί να κάνει αργότερα, σε άσχετη ώρα ή αύριο! Από εκεί κατάλαβα κι εγώ τότε, ότι δεν ήταν πετυχημένη γέννα, αλλά τα έβγαζε από μόνη της (άσπορα).

11. johnskynyrd

δεν πειραζει ακομα νωρισ ειναι

12. grekosdx

grekosdx PB New Member

Έτσι ακριβώς! Αυτή είναι απάντηση! Δεν χρειάζεται να στρεσάρεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και τα πουλάκια σου! Εγώ έκανα διάφορες δοκιμές φέτος, μέχρι να καταφέρω να βρω το κατάλληλο ζευγάρι.. Άλλωστε, εδώ και 1-2 χρόνια, δεν είχα κανένα ζευγάρωμα. Υπομονή και θέληση + αγάπη χρειάζεται...
    :rolleyes:

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολλές φορές τα θηλυκά πριν ξεκινήσουν την ωοτοκία κάνουν ένα αυγό άσπορο.. Οι εκτροφείς λένε πως "καθαρίζουν το σύστημα" πριν κάνουν τα ένσπορα αυγά! ;) Υπομονή!

14. johnskynyrd

σημερα ευγαλε δευτερο αυγο

15. johnskynyrd

σημερα εβγαλε τριτο αλλα παλι δεν το εκανε στην φωλια το εκανε στο μπολακι με την αμμο που τρωει και το δευτερο παλι στο κλουβι χυμα. φοβαμαι οτι δεν θα τα κλωσησει

16. grekosdx

grekosdx PB New Member

Ίσως κατάλαβε ότι είναι άσπορα και γι'αυτό τα πετάει όπου νά'ναι! Κι η δικιά μου στη 2η γέννα (αμέσως μετά την 1η), έκανε 3 αυγά στο πουθενά και 2 μέρες μετά έχτισε φωλιά και έκανε 5 αυγά ακόμη! Πως γίνεται αυτό? Δεν ξέρω.. Όσοι το διάβασαν εδώ, τους σηκώθηκε η τρίχα! Προσπάθησε να βάλεις τρίχα και βαμβάκι σε 1-2 σημεία προσιτά και μια καθαρή φωλιά (ή αν έχεις 2, βάλε λίγη τρίχα στη μια φωλιά και την άλλη άστην γυμνή τελείως).

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Βάλε το αυγό μέσα στη φωλιά και μετακίνησε τη φωλιά στη θέση που είναι το μπολάκι με την άμμο και ίσως κλωσησει τα δύο που έχει.. Μακάρι! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...