Βρηκα Ζακο 20 μηνων, να τον παρω;

Συζήτηση με θέμα Βρηκα Ζακο 20 μηνων, να τον παρω;, που ξεκίνησε από gio-pepe, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 30 Ιαν 2009.

1. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

παιδες βρηκα εναν ζακο 20 μηνων.ηρεμος.να τον παρω?πειραζει που ειναι 20μηνων?
    τι λετε?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις. (απο εκτροφέα, ιδιοκτήτη ή πετ σοπ? είναι όντως 20 μηνών? γιατί τον δίνουν? η υγεία του? Τιμή του?)
    Γιατί δεν πέρνεις ένα μωρό να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?

3. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

γρηγορη ειναι ενα μαγαζι ας πουμε κατι σαν πετ σοπ.που εχει φερει κατα καιρους διαφορα πουλια.εχει βασικα καναρινια καρδερινες κλπ.ειχε φερει εναν ζακο για καποιον αλλα μετα το μετανοιωσε αυτος και του εμεινε στο μαγαζι.ειναι στους αμπελοκηπους το μαγαζι

4. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

υγεια δεν ξερω και δεν μπορω να κρινω.τιμη 1000 κ ισως κατεβουμε λιγο.

5. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

α επισης πριν 5 λεπτα μιλουσα στο τηλ μαζι του(οχι με τον ζακο) και μου ειπε αν θες παρτον για 2-3 μερες σπιτι σου να δεις πως ειναι κλπ και αν θες μετα τον αγοραζεις.εχουμε καλη σχεση με τον τυπο μπορω να πω χωρις να σημαινει τιποτα αυτο

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Κατάλαβα που λες ;) (γεωργικά φάρμακα κτλ ;)) Προσωπικά δεν θα έπερνα απο εκεί τίποτα. Ψάξτο λίγο το θέμα καλύτερα. Η γνώμη μου είναι να πάρεις μωρό πάντως απο εκτροφέα ή έστω πετ. Έτσι τουλάχιστον θα έχεις εσύ την ευθύνη όσων αφορά την κοινωνικοποίηση του πτηνού, θα μπορείς εύκολα να το ''εκπαιδεύσεις'', θα ''δεθείς'' πιο γρήγορα με αυτό και αυτό με εσένα. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω για την αγορά ενός μωρού αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις τι είναι και απο ποιον. Τι τιμή σου είπε αν επιτρέπεται?

Edit
    2 - 3 μέρες στο σπίτι δεν είναι τίποτα για να καταλάβεις την συμπεριφορά του, τις παραξενίες του κτλ. Μην ξεχνάς οτι θα έχεις αυτό το πουλί για τουλάχιστον μισό αιώνα κοντά σου. 1000 σου είπε για αυτό 20 μηνών, δεν είναι μεγάλη η διαφορά απο ένα μωρό πάντως ;)

7. petros galleos

petros galleos PB New Member

Πως ξερεις οτι σιγουρα ειναι 20 μηνων; Εχει δαχτυλιδι που γραφει ετος γεννησης; Ποσο τον δινει; Μηπως εχει καποιο προβλημα και ο αλλος δεν τον πηρε;

8. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

δαχτυλιδι εχει αλλα δεν το κοιταξα.τιμη ειπαμε 1000κ ισως κατεβει λιγο.αν ειχε τιποτα δεν το ξερω.

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

εγω παλι πιστευω πως αν ειναι 20 μηνων και καλα απο υγεια
    καλη περιπτωση φαινεται..σιγουρα μωρο απο εκτροφεα ειναι καλιτερα αλλα
    μη ξεχναμε και το αυξημενο ρισκο επιβιωσης που εχουν τα μωρα..
    εγω θα προτεινα αφου ειναι και γνωστος σου να του προτεινες να το πας σε ενα πτηνιατρο για εξετασεις..και αν ειναι καλα να το παρεις

10. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Που ειναι στους αμπελοκηπους περιπου αυτο το μαγαζι??

11. Αμπελόκηπους...Ιωαννίνων!:)

12. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

χαχαχαχα καλο!κομματακι μακρια δηλ απο απο Αθήνα!

13. ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ PB New Member

Τελικα? Τον πηρεs? Τι εγινε? Αντε να φυγει αυτο το "ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ"...;)

14. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

οχι.δεν τον πηρα.

15. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

το θές τώρα?γιατι νομίζω ένας φίλος πρέπει να έχει τώρα..τα χειμωνιάτικα!

16. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...