Βραχνό κελάηδημα καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Βραχνό κελάηδημα καναρινιού, που ξεκίνησε από orfeas2007, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαρ 2009.

1. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Καλησπέρα, έχω ένα καναρινάκι και την τελευταία εβδομάδα περίπου κάνει ένα βραχνο κελάηδημα..γενικά έχει αλλάξει το κελάηδημα του..εκεί μου αρχίζει βραχνά και χαμηλόφωνα ξαφνικά το κόβει..όταν το βγάλω έξω διορθώνεται κάπως..πιο παλιά ήταν οκ..επίσης κάτι φορές κάνει σαν να σπάει σποράκια χωρίς να έχει κάτι στο στώμα..υπάρχει η περίπτωση να έχει ακάραια? τι μπορει να συμβαίνει?:confused:

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

χαρακτηριστικοτατο συμπτωμα για ακαρεα.στα αρθρα για ασθενειες του pb θα βρεις λαι για το προβλημα αυτο.

3. BISBA

BISBA PB New Member

Καλημέρα.

orfeas2007, Σου έχει ξανατύχει η ανάλογη περίπτωση παλαιότερα ώστε να έχεις σχετική εμπειρία;
    Το ότι κόβει το κελαηδημα μέσα στο σπίτι μπορεί να είναι και απο φόβο.
    Εμένα με προβληματίζει το ότι έξω λές ότι διορθώνεται.
    Το ότι δεν έχει κάτι στο στόμα μπορεί να σε ξεγελάει,μπορεί να έχει απο σπόρο μέχρι πούπουλο και να παίζει χωρίς να είναι εμφανές σε εσένα.
    Επίσης να ξέρεις οτι οι πολλές μετακινήσεις μέσα ,έξω στρεσάρουν το πουλί και ούτε είναι καλό για την υγεία του.

Ο Κώστας σου πρώτεινε ένα πολύ καλό άρθρο να διαβάσεις που εκεί μπορείς να βρείς και άλλους τρόπους για να το επαληθεύσεις.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάς το πουλί σε ένα πτηνίατρο.
    Με τα φάρμακα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί γενικώς.

4. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Αυτό με τα σποράκια από την αρχή το έκανε..εμένα με ανησυχεί περισσότερο το βραχνο χαμηλόφωνο κελάηδημα που δεν έκανε πρώτα..και το ότι είναι σαν να κάνει παραφωνίες σε σχεση με πρώτα.

5. d_mous

d_mous PB New Member

Ορφεα γεια σου!
    Ειχα ακριβος το ιδιο προβλημα με ενα δικο μου καναρινι πριν 3 μηνες!
    Λιγη βραχναδα στην αρχη και μετα απο καποιο διαστημα υπηρξε επιδυνωση.
    Το βραδυ οταν κοιμοταν ακουγωταν μερικες φορες σαν να ειχε κρεατακια!
    Το πηγα σε κτηνιατρο μετα απο 20 ημερες αντιβιωση ειχε μια μικρη βελτιωση. Στην τελικη εβαλα Pulmosan Anti-windpipemite και της επομενες ημερες αρχησε να βελτιωνετε παρα πολυ η κατασταση του. Τωρα χερει ακρας υγειας!
    Αυτα ηταν τα δικα μου για να σε κατατοπησω λιγο!
    Το πιθανοτερο ειναι να εχει ακαρεα!Μπορει να χρειαστει και καποια αντιβιωση για τυχον λιμοξη.Καλο ειναι να το πας σε πτηνιατρο για να εχεις μια πιο σοβαρη διαγνωση και να σου υποδειξει την θεραπεια!

6. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Πήγα σήμερα εκεί που το αγόρασα και μου έδωσε Aviomycine για 7 μέρες 7 σταγόνες στα 100ml..μου είπε αν δεν βελτιωθεί θα του δώσουμε Pulmosan.

7. BISBA

BISBA PB New Member

Καλα συγνώμη γιατί θα τρελαθούμε...

Ορφέα αυτός που σου έδωσε το φάρμακο είδε το πουλί;
    Το εξέτασε;
    Αν ναί τι συμπαίρανε ότι :
    το πουλί πάσχει απο συνάχι; ή πνευμονία;

Το πουλί αν έχει ακάρεα χρειάζεται ιβερμεκτίνη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...