Βραστα αυγα ή αυγοτροφη του εμποριου στα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Βραστα αυγα ή αυγοτροφη του εμποριου στα καναρινια;, που ξεκίνησε από manos74, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Μαϊ 2009.

1. manos74

manos74 PB New Member

θελλω τι γνωμη σας αν μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλιτερα να τρωνε τα καναρινια βραστα αυγα η αυγοτροφη του εμποριου αν ειναι αυγοτροφη ποιας εταιριας ειναι η ποιο καλλη;))

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

3. lee

lee PB New Member

ο συνδιασμος και των δυο ειναι το πιο ιδανικο μια επωνυμη συσκευασμενη

4. sainer

sainer PB New Member

η δικια μου γνωμη και αυτο που κανω εγω στα δικα μου πουλια ειναι να δινω ξεχωριστα αυγοτροφη ανακατεμενη με αλλους σπορους(chia,νιζερ,μετταλλα,ιχνοστοιχεια,πυριλλα και αλλα) και ξεχωριστα αυγο.αυτα τα 2 βεβαια καλο ειναι να τα δινουμε εναλλαξ κατα τη διαρκεια της εβδομαδας.

5. Konstantinos1

Konstantinos1 PB New Member

στο δικο μου καναρινι δινω τις bogena το excellent eggfood και την "τσακιζει" κανονικα. καποιος που να γνωριζει περισσοτερα μπορει να μας πει αν θα πρεπει να αλαζουμε την αυγοτροφη μετα απο καποιο διαστημα για ποικιλία στην διατροφη των πουλιων;

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ο λόγος που αναγκάζομαι να δίνω αυγοτροφή
    απο κάποια μάρκα του εμπορίου είναι οτι έχω πολλά,
    σε αριθμό πουλιά. Αν είχα ,μέχρι 5-6,έστω 10-12 πουλάκια, δεν
    θα έμπαινα σ' αυτή την διαδικασία, παρα μόνον σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις.
    Φαντάσου να θέλεις να δώσεις απο 1/4 του αυγού σε 50-80-120 πουλιά.
    Πόσα αυγά θα ήθελες καθημερινά.
    -Το αυγό αποτελεί εξαιρετικό
    διατροφικό συμπλήρωμα και δεν χρειάζεται
    κανενός είδους αυγοτροφή του εμπορίου για "βοήθεια".
    Μην ασχολείσθε με αυγοτροφές οταν δεν υπάρχει η ανάγκη
    του ταίσματος μεγάλου αριθμού πουλιών.Απο τις σε κυκλοφορία
    καλές αυγοτροφές τα "βαριά" ονόματα είναι
    Sluis , Orlux ,Cede ,Bogena ,Quiko , Whitte mollen.

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Συμπληρωματικά αναφέρω ότι, το αβγό χρειάζεται μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα όταν υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να το αφήνουμε πολλές ώρες στο κλουβί διότι χαλάει εύκολα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι μπορούμε να αφήνουμε την αβγοτροφή για μέρες, ειδικά αν πρόκειται για "μαλακή" αβγοτροφή. Αυτήν που φτιάχνουμε εμείς δηλαδή με βάση μια ξηρή αβγοτροφή του εμπορίου προσθέτοντας νερό ή άλλα υγρά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...