Βραδινές ακαθαρσίες πέφτουν μέσα στις ποτιστρες

Συζήτηση με θέμα Βραδινές ακαθαρσίες πέφτουν μέσα στις ποτιστρες, που ξεκίνησε από gregog7, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 6 Απρ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 6 Απρ 2016
Γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτόματες ποτίστρες με μπίλια; Ολόκληρο το Post
  1. gregog7

gregog7 PB New Member

Καλησπέρα σας μετά από αρκετό καιρό. Τελικά μετά από μια ατυχία με τον αρσενικό, ο οποίος αντικατασταθηκε, είχαμε τα πρώτα ταΐσματα. Και εκεί που λέω όλα πάνε μια χαρά ψιλοκυλισε η θυληκια.
    Συνεβει το εξής παράλογο. Τα πουλιά το βράδυ κοιμοντουσαν πιασμενα στα πλάγια. Στο ψηλότερο σημείο της κλουβας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι βραδινές ακαθαρσίες τους να πέφτουν και μέσα στις ποτιστρες. Είχα φτάσει σε σημείο να αλλάζω νερό το βράδυ μπας και είναι καθαρό το πρωί.
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε από την παρατήρηση ενός φίλου μου. Απλά τοποθέτησα το ένα ξυλακι στο πιο ψηλό δυνατόν σημείο. Τα πουλιά αμέσως πήγαν εκεί.
    Τώρα ελπίζω να την γλυτώσει η μικρή, τουλάχιστον είναι καλά τρώει και πίνει και ο αρσενικός την φροντίζει αρκετά θα έλεγα

2. Best Answer:
    Post #316428 by Stavros, 6 Απρ 2016
  3. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

......και γιατί δεν έβαζες την ποτίστρα σε άλλο σημείο .ώστε να μην πέφτουν οι κουτσουλιές μέσα????

4. adreas

adreas PB New Member

Σε ευχαριστώ Δημήτρη να είσαι πάντα καλά.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τελικά χρειάζονται πολύ προσοχή.
    Ειδικά εσείς με τα "δύσκολα" πουλιά....
    Δεν ήταν εύκολα ορατό το πρόβλημα?
    Τι επιπτώσεις είχε αυτό στα πουλιά σου?

6. gregog7

gregog7 PB New Member

Λες να μην της άλλαζα θέση; Δεν την βρωμιζαν κάθε βράδυ, αλλά το κακό είχε γίνει.

Ορατό ήταν, αλλά δεν μου είχε ξανά τύχει. Τα πουλιά από ένστικτο επιλέγουν το πιο ψηλό σημείο για το βράδυ.
    Η επιπτώσεις είναι ένα αρσενικό που δεν μπόρεσα να γυρίσω και η θυληκια σε κάπως καλή κατάσταση τώρα, χθες κοιμόταν για αρκετή ώρα. Σήμερα όχι.
    Για πιο ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να περάσει και η αυριανή μέρα.

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτόματες ποτίστρες με μπίλια;

Stavros, 6 Απρ 2016
    Best Answer
  8. gregog7

gregog7 PB New Member

Τις εμπιστεύεσαι;

9. Stavros

Ναι, τις έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλο διάστημα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μόνο εάν εγκλωβιστεί αέρας στην κορυφή και πιέζει το νερό προς τα κάτω και κατ' επέκταση τη μπίλια προς τα έξω, σαν έμβολο.

Εάν κλείνοντας την ποτήστρα την άνοιξεις ξανά λίγο για να φύγει ο αέρας ή ακόμη πιο απλά, αν σπρώξεις την μπίλια με μια οδοντογλειφίδα για να τρέξει λίγο νεράκι έξω, τότε είναι πολύ ασφαλείς

10. gregog7

gregog7 PB New Member

Θα τις δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
    Ερώτηση προς γνώστες :Είμαι στην δεύτερη μέρα με esb, πόσες μέρες να κάνω αγωγή και μετά πόσες μέρες να χορηγησω προβιοτικο;

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Βάλε δύο ποτίστρες με μπίλια, θα είσαι οκ από κουτσουλιές (και όχι μόνο) και δεν έχεις το άγχος μήπως κολλήσει.

12. George98

George98 PB Active Member

είναι σίγουρο πως οι καρδερίνες θα πίνουν ??? είναι δύσκολα πουλιά ακόμα και στο κλουβί τους θα το βρούν το κόλπο λέτε ?

13. gregog7

gregog7 PB New Member

Για τα φάρμακο γνωρίζει κάποιος;

14. Stavros

Οι δικές μου τουλάχιστον δεν είχαν κανένα πρόβλημα από την αρχή. Μπορεί να είναι καχύποπτα πουλιά αλλά ακόμα και να κρύψεις κάτι θα το βρουν.

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Δες εδώ http://www.exoticbirds.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην αρχή αφήνουμε παράλληλα και την κλασική ποτίστρα μέχρι να δούμε ότι πίνουν. Γρήγορα θα την ανακαλύψουν.

16. gregog7

gregog7 PB New Member

17. gregog7

gregog7 PB New Member

Αγόρασα και μια ποτίστρα με μπίλια για δοκιμή. Επίσης προσθεσα σε μια ταιστρα κανναβουρι το οποίο τίμησε αμέσως.

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Ποιος λέει όχι στο κανναβούρι :) Αλλά προσοχή στην ποσότητα.
    Υπάρχουν και ποτίστρες με σωληνάκι αλλά χωρίς την μπίλια και θεωρητικά δεν μπορούν να κολλήσουν. Δεν τις έχω δοκιμάσει, αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας πει.

19. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα προτεινα να αφαιρεσεις την ταιστρα με το καναβουρι. Αν θελεις μπορεις να προσθεσεις ελαχιστη ποσοτητα στο βασικο μειγμα τροφης, και οχι σκετο γιατι θα τρωει κυριως το καναβουρι και οχι τους υπολοιπους σπορους που ειναι εξισου σημαντικοι για μια ισορροπημενη διατροφη.

20. George98

George98 PB Active Member

ακριβώς αυτό έπαθα και εγω φέτος... έτρωγαν 2 μέρες μόνο κανναβούρι και τους το γύρισα στην κλασική τροφή αναγκαστικά

21. gregog7

gregog7 PB New Member

Σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα, κινητικότητα στο φουλ, φαγητό κλπ.
    Φαίνεται να το ξεπερνά το πρόβλημα, αλλά δεν εφησυχαζω. Η αγωγή θα συνεχιστεί κανονικά καθώς και πιο πολύ καθαριότητα στην κλούβα. Το καλό είναι ότι βγαίνει εκτός από τον πάτο και το κάτω πλέγμα και καθαριζεται πιο εύκολα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...