Βρίσκομαι στην αναζήτηση παπαγάλου, θα ήθελα τη γνώμη σας

Συζήτηση με θέμα Βρίσκομαι στην αναζήτηση παπαγάλου, θα ήθελα τη γνώμη σας, που ξεκίνησε από Babistouta, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 13 Απρ 2009.

1. Babistouta

Babistouta PB New Member

Βρίσκομαι στην αναζήτηση παπαγάλου και εχω ψάξει πάρα πολύ. Κατέληξα σε 3 είδη και θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι μεταξύ eclectus που έχω δυσκολευτεί πολυ να βρω, rainbow lorrie και sun conure. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ποιό είδος είναι κατάλληλο για διαμέρισμα και για έναν άνθρωπο που δουλέυει 9 ώρες την ημέρα. Σας ευχαριστώ

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Καταρχας ποση ωρα μπορεις να αφιερωνεις στο πουλι?Τι χρηματα διαθατεις?

Βασικα και τα 3 ειδη που διαλεξες δεν κανουν για διαμερισμα μιας και φωναζουν παρα πολυ.Ειδικα το rainbow lorrie και το sun conure

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

4. Babistouta

Babistouta PB New Member

Καλημέρα, τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα και Σ-Κ περισσότερες!Πιστεύω πως αποκλείεται να κάνουν περισσότερη φασαρία απο τα 4 σκυλιά της γειτόνισας!Αν κάποπιος έχει να μου προτείνει και κάποιο άλλο είδος ευχαρίστως να το δω. Για εμένα δεν παίζει ρόλο η τιμή αρκεί να προσφέρω το καλύτερο δυνατό σε αυτά τα υπέροχα πλάσματα!

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

2 ωρες την ημερα δεν αρκουν για ενα μεγαλυτερο ειδος παπαγαλου που εξαρταται απο εσενα καθαρα κι εννοω για το ψυχολογικο θεμα της παρεας και της ενασχολησης του εξυπνου μυαλου τους. Ουτε ειναι σε θεση ενα πουλι οπως κι ενα παιδι να καταλαβει η να αντιληφθει οτι πρεπει να περιμενει το Σαββατοκυριακο για να εχεις περισσοτερη ωρα να ασχοληθεις μαζι του. Δεν στα λεω σαν παρατηρηση αλλα προσπαθω να σου εξηγησω οτι ενα πουλι θα ειναι δυστυχισμενο να ζει μονο του και η μονη του εννοια να ειναι ποτε θα μπει καποιςο στο σπιτι. Συνηθως αυτα τα πουλια μετα απο λιγο καιρο εμφανιζουν προβληματα λογω του στρες. Μπορεις να παρεις καποιο ζευγαρι απο μικροτερο ειδος παπαγαλου ωστε να εχουν το ενα το αλλο για παρεα. Παντα με αρκετα παιχνιδια και αρκετο χωρο στο κλουβι.

6. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μπάμπη 9 ώρες μόνα τους την ημέρα, για τα παραπάνω είδη που λες, δε είναι ό,τι καλύτερο.. Ψάξε καλύτερα για είδη που δεν απαιτούν συχνή ανθρώπινη παρουσία και θα τα βρίσκεις ευχαριστημένα όταν θα επιστρέφεις από τη δουλειά σου!

7. mariah

mariah PB Member

Γιατι δεν παιρνεις ενα μικροτερο ειδος παπαγαλου και λιγοτερο απαιτητικου???Αφου θα λειπεις τοσες ωρες απο το σπιτι?Για παραδειγμα θα μπορουσες να παρεις ενα ζευγαρι Lovebirds,κοκατιλ,μπατζι!Ετσι θα ασχολειται και το ενα με το αλλο τις ωρες που λειπεις!Πρεπει να εξετασεις προσεχτικα ολους τους παραγοντες πριν προβεις σε αγορα!

8. Babistouta

Babistouta PB New Member

Δίκιο έχετε. ένα ζευγάρι ringneck θα ηταν απαγορευτικό στην περιπτωσή μου??

9. Φοίβος

Σε ενα αρκετα ευρυχωρο κλουβι για 2 ringneck και με παιχνιδια θα ηταν μια χαρα.:) Αναφερεσαι σε ταισμενα στο χερι πουλια, η απλως ενα ζευγαρι? Δεν εχει καμια διαφορα απλα ετσι ρωταω.:D Δηλαδη εχεις στοχο την αναπαραγωγη?
    Να θυμασαι μονο οτι 2 μαζι μη εξημερωμενα πουλια και μαλιστα ringneck δυσκολα εξημερωνονται.

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν τους εχεις κι ενα πολυ μεγαλο κλουβι για να κινουνται ανετοτατα πιστευω ειναι καλη επιλογη...
    Μονο προσοχη στην επιλογη;))
    Πριν παρεις οτιδηποτε συμβουλεψου και μελετησε πολυ καλα το φορουμ για να αποφυγεις προβληματα
    Μην βιαστεις,μην ενθουσιαστεις και μην δειξεις τυφλη εμπιστοσυνη σε οποιονδηποτε πετσοπα

11. arisvoug

arisvoug PB New Member

Άμα είναι ο πρώτος παπαγάλος που θα πάρεις καλό θα ήταν να πάρεις ένα cockatiel ή ένα παρόμοιο είδος...Επίσης καλό θα ήταν άμα είσαι εκτός σπιτιού για μεγάλα χρονικά διαστήματα να πάρεις ένα ζευγάρη για να μήν είναι μόνο του το πουλάκι!Αλλα άμα το κάνεις αυτό δέν θα είναι όπως άμα είχες ένα γιατί π.χ. άν έναι ένα θα είναι ποιό δεμένο μαζί ενώ απο την ωρα που έχει παρέα...
    Τέλος άμα επιλέξεις να πάρεις ένα παπαγαολάκι καλό θα ήταν:1ον να το βάλεις σε ένα χόρο οπου να παιρνάει κόσμος για να μήν νιώθει μόνο του,και 2ον καλά θα ήταν όταν φεύγεις απο το σπίτι να του βάζεις να ακούει χαμηλά ραδιόφωνο...
    Πάντος καλή αρχή θα ήταν με ένα cockatiel!ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!

12. Babistouta

Babistouta PB New Member

Φοίβο να σου πω. Δεν με ένδιαφέρει η αναπαραγωγή γιατι δεν εχω τις γνώσεις και την εμπειρία. Θα μου άρεσε να είναι εξημερωμένα να μπορώ να τα έχω έξω απο το κλουβί. Ζευγάρι σκέφτομαι μόνο και μόνο για να μην πλήττει το ένα μόνο του όταν λείπω. Αν είναι ταισμένα στο χέρι υπάρχει περιπτωση να αλλάξει η συμπεριφορά τους αν μπούν στο ίδιο κλουβί μαζι?Νομίζω οτι καπου το έχω διαβάσει αυτο.

13. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα εξημερωμενα για να μεινουν εξημερωμενα,
    δυστυχως για σενα πρεπει να αφιερωνεις πιο πολυ χρονο
    Αλλιως θα τα ακριβοπληρωσεις για εξημερωμενα και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγριεψουν...Αν ειναι ενα μονο του κι εξημερωμενο θα δυστυχισει γιατι θα περιμενει συνεχεια εσενα...
    Κι εσυ οπως ειναι λογικο μπορει καποια μερα να μην μπορεσεις να του δωσεις ουτε 2ωρες απο τον χρονο σου..
    Δεν ειναι βεβαια κακο να παρεις εξημερωμενα,αλλα εκει ειναι που πρεπει να χεις τα ματια σου ορθανοιχτα στην αγορα τους..

14. Babistouta

Babistouta PB New Member

Είμαι σίγουρος ότι θα βρίσκω χρόνο να είμαι μαζί τους και περισσότερες ώρες!Σκέφτομαι να πάρω εξημερωμένα απο τον κο Αργυρού στην Ρόδο πιστεύω οτι θα έχει. Πως μπορείς να ξέρεις όμως ότι πράγματι αυτά που σου στέλνουν είναι πράγματι ταισμένα στο χέρι?

15. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

θα δυσκολευτεις .. σου προτειω το sun conure , αφου δεν σε πειραζει η φασαρια ok ! εξυπνα και φικικα ειναι οι λεξεις που ταιριαζουν με αυτους τους μεσαιου μεγεθους παπαγαλους ! μπορουν να μιλησουν μεχρι 15 λεξεις αλλα αυτο παιζει ρολο απο εσενα και τον χαρακτηρα του πουλιου ! το εχω βρει στον Κυριακο Αργυρου 500 ευρω ενω στο cheapet που δεν το γνωριζω 450 ευρω.Πολυ καλη επιλογη .. αν εξαιρεσουμε τον θορυβο !
    Οι εκλεκτους δεν ειναι και ο καλυτερος παπαγαλος κατα την αποψη μου .. μπορεις να το καταλαβεις επειδη ελαχιστοι εδω μεσα εχουν και δεν θα εχεις πολλες απαντησεις στα θεματα σου .. μονο επιστημονικες !

16. Φοίβος

Οπως σου ειπε κι η Νικη τα εξημερωμενα πουλια για να μεινουν εξημερωμενα χρειαζονται ενασχοληση, εστω και ενα 2ωρο την ημερα σωστη ενασχοληση με το καθενα πιστευω πως θα τα κρατησει σε καλη κατασταση. Τα ταισμενα στο χερι φαινονται επειδη μολις ανοιξεις το κουτι θα σε αφησουν να τα πιασεις με γυμνο χερι και δεν θα δαγκωνουν. Επισης θα εχουν ηρεμες κινησεις και δεν θα νιωθουν φοβο αν εξαιρεσεις τις πρωτες ημερες μεχρι να συνηθισουν το νεο τους σπιτι. Που και παλι δεν θα ειναι το ιδιο φοβισμενα οσο καποια πουλια μη ταισμενα στο χερι.

Οι eclectus κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικοι παπαγαλοι αλλα εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες. Το οτι δεν εχουμε μελη με εκλεκτους κατα τη γνωμη μου οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ειναι πολυ διαδεδομενοι στην Ελλαδα. Εχουν ιδιαιτερες διατροφικες απαιτησεις και ειναι απο τα πουλια που αρχιζουν ευκολοτερα σε σχεση με αλλα να μαδιουνται και να εμφανιζουν προβληματα απο το στρες της μοναξιας, της ελλειπους ενασχολησης κτλ. Αυτο δε σημαινει οτι ολα τα αλλα πουλια ειναι φτιαγμενα απο "σιδερο" αλλα οι εκλεκτους ειναι απο τα "ευαισθητα" θεωρω.

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Η αληθεια ειναι οτι εγω δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να παρω πουλι,χωρις να δω ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Που ζει,τι τρωει,με τι πουλια συγκατοικει στην ιδια κλουβα...
    Αλλα βεβαια αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..

18. kyriakos giorgas

kyriakos giorgas PB New Member

Εχω δη..

eclectus ζευγαρι και ενθουσιαστικα(μιας κ σκεφτεσε κ αυτα)Πρασινο το Αρσενικο-κοκκινο το θυλικο!εξυπνα,περιεργα,ανεξαρτητα καπως-το πρασινο Καλος Ομηλιτης-Παιχνιδιαρικα!Πιστευω καλη επηλογη και ειναι ησυχα συν της αλλης!Νασε καλα!ΚΓ.:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...