Βρήκα στο πεζοδρόμειο ένα κοτσυφάκι

Συζήτηση με θέμα Βρήκα στο πεζοδρόμειο ένα κοτσυφάκι, που ξεκίνησε από Claire, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 16 Μαϊ 2008.

1. Claire

Claire PB New Member

Παιδιά βοήθεια. Βρήκα σήμερα στο πεζοδρόμειο στο Ν. Ηράκλειο ένα κοτσιφάκι που προφανώς έχει πέσει από τη φωλιά. Το μάζεψ ακαι το έχω αυτή τη στιγμή στο γραφείο. Το έδωσα ζαχαρόνερο και λίγο ψωμάκι λιωμένο με νερό. Δεν έχω σκοπό να το κρατήσω παρά μόνο μέχρι να μπορεί να πετάξει. Για την ώρα είναι αρκετά ζωηρό και το έχω σε ένα χαρτόκουτο μακριά από φασαρία. Μπορείτε να μου πείτε τι είδους τροφή να του πάρω; Όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ πολύ!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλως ηρθες καταρχην! :)

Δες λιγο αυτα για να δεις τι ταιζανε αλλα παιδια που ειχανε βρει κοτσυφια... :D

https://petbirds.gr/threads/3439/

https://petbirds.gr/threads/%CE%93%CE%B5%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%A1%CE%AF%CF%84%CE%B1.2441/

3. Claire

Claire PB New Member

Ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και για το καλωσόρισμα. Θα σας κρατώ ενήμενους και θα ζητώ περισσότερες πληροφορείες σε κάθε ευκαιρία. Να είστε καλά

4. petros22

petros22 PB New Member

Μπραβο !
    Η αγαπη σου θα το κρατησει ζωντανο
    Μπηκες εδω μονο και μονο για να το βοηθησεις
    Αυτο ειναι που χρειαζεται για να προστατυεθει η αγρια πανιδα
    Παιδεια και αγαπη.
    Η αστυνομευση δεν αποδιδει
    Οσοι ψαχνουν νομους και εφαρμογη τους , θα βοηθησουν περισσοτερο αν μιλισουν τριγυρω τους και διαδωσουν τις ιδεες τους , ιδιαιτερα στα μικρα παιδια.

Τις ευχες μου για το κοτσυφακι,να νιωσεις την χαρα οταν θα το αφησεις ελευθερο στην φυση. σε καποιο μερος που θα εχει πυκνους θαμνους

Καλη επιτυχια !

5. Claire

Claire PB New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια και τις συμβουλές. Σκέφτομαι να το μεγαλώσω όσο γίνεται και όσο πρέπει (σε αυτό θα μεβοηθήσετε εσείς) και ν ατο απελευθερώσω κάπου στο χωριό μου έξω από την Κόρινθο που ούτως ή άλλω έχει πολλά κοτσύφια εκεί.

6. Claire

Claire PB New Member

Παιδιά το κοτσυφάκι χαίρει άκρας υγείας. Είναι ζωηρό και παιχνιδιάρικο και πετάει όλο και πιο μεγάλες αποστάσεις με΄σα στο δωμάτιο που το έχω. Ακόμα όμως το ταΐζω εγώ. Μπορεί να μου πει κάποιος πώς να του δείξω να τρώει από το πιατάκι του ή δεν χρειάζεται γιατί θα το βρει μόνο του κάποια στιγμή? Επίσης πότε θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει τη μπανιερούλα του (ξέρω ότι τα πουλια αγαπούν το νερό).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπραβο πολυ χαιρομαι για το πουλακι! :D Αυτο που μπορεις να κανεις και που ισχυει και για τους παπαγαλους ειναι να απλωσεις το φαγητο του πανω στο τραπεζι, να τον βαλεις πανω στο τραπεζι κι αυτον και να καθισεις διπλα του και να χτυπας με το νυχι σου πανω στο τραπεζι να ακουγεται τικ! τικ! και να σκαλιζεις με το δαχτυλο την τροφη που του εχεις δωσει και να κανεις οτι την τρως. Θα παρακινηθει και θα δοκιμασει ... και να του εχεις το μπολ του γεματο και σε σημειο που θα εχει προσβαση ολη την ημερα! :) και νερακι! ;)

8. Claire

Claire PB New Member

Ουφφ, ωραία :D αυτά τα κάνω ήδη και άρα κάνω το σωστό. Ο εθισμός στο Discovery channel αποδίδει καρπούς :D Απλά μάλλον θα πρέπει να επιμείνω λίγο περισσότερο. Έχει αρχίσει να τσιμπάει αλλά τα δάχτυλά του μόνο και περιστασιακά!(είναι πολύ αστείο!). Φοίβο ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

9. marianna2384

marianna2384 PB New Member

Καλως ήρθες! Μπράβο για την καλή σου πραξη! Να είσαι καλά και ολα θα πανε καλα με το κοτσυφακι σου...ονομα δεν θα του δώσεις για οσο καιρο το εχεις τουλάχιστον?

10. Frania

Frania PB Member

Μπραβο Claire!Τυχερο το πουλακι που βρεθηκε στον δρομο σου!

11. lizard

lizard PB Member Article Writer

μπροβο Claire.Σου ευχομαι με το καλο να το κανεις ενα μεγαλο κοτσυφι.

12. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Μπορεις να αγορασεις απο καποιο petshop mealworms(αλευροσκουλικα) και να το ταισεις. Και αργοτερα να τα βρισκει μονο του. Θα βοηθησει να εξοικιωθει με την τροφη που θα αναζητα στο μελλον οταν το ελευθερωσεις.

13. Claire

Claire PB New Member

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα πάω να πάρω σκουλικάκια ( θα κοιτάξω και το αλεύρι μου, το έχω καιρό σπο ψυγείο lol). Όσο για το όνομα, δεν ξέρω πως να το ονομάσω αφού δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό :(

14. marianna2384

marianna2384 PB New Member

Δεν πειράζει βρε! και εγω που νομιζω οτι ο δικος μου ειναι αρσενικος τώρα τον λένε γιωργο και είναι θυληκο...

15. Claire

Claire PB New Member

Ας κάνουμε διαγωνισμό τότε να βρούμε ένα ωραίο όνομα. Θα φροντίσω να ανεβάσω και φωτογραφίες μας σε τρυφερες στιγμές για να σας δώσουμε έμπνευση. Το καλύτερο είναι ότι το κοτσυφάκι το βρίκα μία μέρα πριν πάω να κοιμήσω τη γατούλα μου με την οποία ήμασταν αχώριστες για 15 χρόνια. Το κοτσυφάκι έγινε ο καλύτερος αντιπερισπασμός αν και κάθε ζώο που περνάει από τη ζωή μας είναι σε κάθε περίπτωση αναντικατάστατο...

16. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

17. Claire

Claire PB New Member

Και το όνομα αυτού/ής Lucky ή αν είναι αρσενικό Λάκης. Ευχαριστώ πολύ νονά Μαριάννα:D

18. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Τι τυχερή που είσαι!Και τι τυχερη που είναι και η Lucky.. (Αν είναι κοριτσάκι) Το λέει και το όνομά της.. όμως πρέπει κάποια στιγμή να την αφήσεις... Και μέχρι τότε θα έχεις δεθεί.. Θα χαρείς που θα την ελευθερώσεις, αλλα θα σου λείψει. Μετά ξέρεις τι κάνεις. Πάς κατευθείαν σε pet shop για ένα νέο πουλάκι!

19. Claire

Claire PB New Member

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το αν θα είναι σε θέση να επανενταχθεί το κοτσυφάκι πίσω στο φυσικό του περιβάλλον. Ξέρει για παράδειγμα ότι οι γάτες είναι επικίνδυνες γι αυτό; Αυτά με απασχολούν τώρα. Όσο για την απελευέρωσή του, ανυπομονώ να γίνει και θα χαρώ ακόμα περισσότερο αν είναι σε θέση να γυρίζει που και που να τρώει από το χέρι μου ή έστω από το μπαλκόνι μου γιατί εννοείται ότι θα έχω από δω και στο εξής νερό και τροφή στο μπαλκόνι:D

20. skytiger

skytiger PB New Member

Συγχαρητηρια Claire.με την πραξη σου αυτη μας εδωσες ολους να καταλαβουμε την αγαπη σου για τα πουλια.Ειναι τυχερο το κοτσυφακι που ετυχες ΕΣΥ στον δρομο του και οχι καποιος αλλος ανεγγεφαλος που ποιος ξερει ποια θα ητανε η μοιρα του!:18:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...