Βρήκα κόκκινη ψείρα απο τα άγρια πουλιά

Συζήτηση με θέμα Βρήκα κόκκινη ψείρα απο τα άγρια πουλιά, που ξεκίνησε από misalouris, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 1 Ιουν 2015.

1. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αυτό το διάστημα όλα τα πουλιά της φύσης.. όταν βρουν φαγητό ή συγκεντρωμένο νερό δε χάνουν την ευκαιρία να απολαύσουν το γεύμα ή ένα μπανάκι...
    Απλά να ξέρετε μετά από κάθε τέτοια δραστηριότητα παραμένουν στον τόπο του "εγκλήματος" απρόσκλητοι και παρασιτούντες επισκέπτες ....
    Παιδιά φοβερά μεγάλη προσοχή...
    Δημιούργησα πριν μια δυο εβδομάδες μια αυτοσχέδια πισίνα στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που μένω....
    Μετά από την επίσκεψη των άγριων φίλων μας.... δείτε τι βρήκε ο φακός της φωτογραφικής μου....
    P5130004.jpg

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τι ακριβως ειναι αυτο?

3. misalouris

Χρειάζεται φαντασία μια και είναι μικροσκοπικά....
    Είναι κόκκινη ψείρα....
    Αυτές όταν είναι σε μεγάλους αριθμούς (φοβερά μεγάλους) δεν κάνει τον κόπο να φύγει από το πουλί και να κοιμηθεί μακρυά.... αλλά το ακολουθεί και συνεχώς προσπαθεί να χορτάσει την πείνα της... μέρα και νύχτα.
    Stavros δε θυμάμαι 30 ή 40 βουρδουλιές

4. Myra

Εγω νομιζα οτι κοιταμε το κυκλακι..Λεω σκουληκι ειναι... :eek::eek:

Μη με μαλωνετε. Μαθαινω, δεν ειπα ποτε οτι κατεκτησα τις γνωσεις για ολα.

5. misalouris

Ήταν πάρα πολλές ... αλλά μέχρι να πάω να φέρω φωτογραφική .....
    Ίσως να πάμε στις 70 βουρδουλιές χαχαχα

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μην δείτε έξυπνη γυναίκα :eek:

7. Myra

Η γνωση απαιτει θυσιες...και βουρδουλιες ενιοτε.

8. maria p

Α τα θες κι εσύ :cool:

9. Myra

Ξερεις που εχω μπλεξει Μαρια!

Αν μπορουμε να τα φροντιζουμε και να τα απολαμβανουμε απο μακρυα εχει καλως δηλαδη, αλλιως θετουμε σε κινδυνο τα δικα μας.

10. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

να ψεκασω το περβαζι με σεβιτρεν? ή εστω να ριξω λιγη pinex?

11. maria p

Ναι γιατί όχι ... και τα δύο κάνε, θα ωφεληθούν και τ' αδέσποτα :)

12. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

για να σας πω την αμαρτια μου προτιμησα να βαζω στην κουζινα τα ψιχουλακια κ το νερακι για τα σπουργιτια για να μη κανουν επισκεψεις στα κλουβια μου.κι επειτα χαρηκα που ταιζω τα αδεσποτα...ειπαμε οκ,τα αδεσποτα να ωφεληθουν!αλλα αν ειναι να παθουν κατι τα δικα μου να σταματησω να το κανω ή να βρω καποιον αλλο τροπο

13. maria p

Τα δικά σου κλουβιά είναι κοντά σ' αυτό το παράθυρο;

14. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

στα 5 μετρα,στο διπλανο (οχι κολλητο) μπαλκονι

15. maria p

Ε με στοιχειώδη προσοχή και καθαριότητα δεν φοβάσαι κάτι. Να πλένεις το περβάζι και όχι με το σφουγγάρι των πουλιών σου, ρίξε λίγη ψειρόσκονη. Μην φοβάσαι, δεν κολλάνε σε τέτοιες αποστάσεις. Αν ήταν έτσι δεν θα βγάζαμε ποτέ έξω τα πουλιά μας.

16. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

το περβαζι το πλενω με λαστιχο,απο κατω δεν εχει τιποτα ετσι κι αλλιως,ψειροσκονη εριξα και απο την μερια του παραθυρου εχω κατεβασμενη τεντα κ στο τριγωνο κενο που αφηνει εβαλα διχτυ για τα παιδια πανω απο τα καγκελα για να μην κανουν κανα αστειο τα σπουργιτακια!τετοιοι σαρδαναπαλοι που ειναι ολα να τα παεριμενεις απο αυτα!:p:p:p

17. maria p

Ε εντάξει τότε, δώσε, δώσε να φάει το πλήθος :) Μην ξεχνάς, θα σου φέρουν και τα κουτσούβελα που έκαναν στην "πανσιόν" σου :)

18. Ian32

Ian32 PB New Member

Μεγαλο κακο η κοκκινη ψειρα , δεν ειναι σαν την κλασικη μαυρη που και να κολλησουν τα πουλια κανεις ενα ψεκασμα και τερμα .
    Θελει ιδιαίτερη προσοχη για οσους εχουν κλουβες απο ξυλο ...
    Καλο θα εκανε μια απεντομωση εξωτερικου χωρου και τριγύρω απο το εκτροφειο !

19. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

δε με τρομαζεις! οσες φορες και να το εκαναν τα αυγα θα ειναι 5-6!ε δε μπορει δε θα δωσουμε καμια νυφη κανεναν γαμπρο στην πιο κατω γειτονια?ολα την μανα τους θα γηροκομισουν????:p

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Και όσοι έχουν το χρόνο και την πολυτέλεια μια φορά τον χρόνο να απομακρύνουν τα πουλιά και να ψεκάζουν τον χώρο, τα μόνιμα κλουβιά και τον εξοπλισμό με ARDAP! Και μετά από 2 μέρες τα πουλιά μπορούν να μπουν στα κλουβιά τους. Ένα πολύ ισχυρό αντιπαρασιτικό για πρόληψη και αντιμετώπιση της κόκκινης ψείρας! Εγώ το έχω καθιέρωσει και είναι πια το κεφάλι μου ήσυχο! Φυσικά 1-2 φορές το μήνα Chevitren τα κάνω μπάνιο όλα! Πουλιά κλουβιά, κτλ! :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...