Βρήκα κόκκαλα σουπιάς στη θάλασσα, χρειάζεται επεξεργασία πριν τα δώσω στα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Βρήκα κόκκαλα σουπιάς στη θάλασσα, χρειάζεται επεξεργασία πριν τα δώσω στα καναρίνια;, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Ιουλ 2014.

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλησπέρα σας φίλοι μου!

Προχθές πήγα με τον φίλο μου και τα σκυλιά του στη θάλασσα και βρήκα έναν "θησαυρό" για μένα και τα καναρινάκια μου! Κόκκαλα σουπιάς.... Πολλά κόκκαλα σουπιάς! :p

κοκαλα-σουπιας.jpg σουπιοκοκαλα.jpg

Χρειάζεται να κάνω κάτι, μια κάποια επεξεργασία πριν τα δώσω στα καναρίνια μου;;; :)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι, θα τα πλύνεις με τρεχούμενο νερό, θα τα βράσεις κανένα 15 λεπτο και θα τα αφήσεις να στεγνώσουν καλά στον ήλιο να φύγει η υγρασία και θα τα δώσεις.
    Για πολύ σχολαστικούς, μπορείς και να βάλεις λίγο ξύδι στο νερό βρασμού.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό βοηθάει στο να φύγει η ψαρίλα.

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Μπράβο Αλίικη! Οι παραλίες ειναι γεμάτες κόκαλα σουπιάς σε διάφορα μεγέθη!.
    Εγω επιπλέον, πριν το βράσιμο, ξύνω με ενα μαχαιράκι την εξωτερική επιφάνεια αν υπάρχουν πολλά μελάνια ή κατι που δεν μου κάθεται καλά στο μάτι

5. alexis6

alexis6 PB New Member

εγω ειχα βρει τεσσερα μεγαλα κοκκαλα σουπιας τα ξεπλυνα καλα και τα εβαλα σε ειδη βρασμενο νερο με λιγο ξυδι και τα αφησα να στεγνωσουν εντελως!

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Έγινε παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Εγώ πρώτη φορά βρήκα τόσα πολλά! Έκανα σαν τρίχρονο από την χαρά μου! :p Μήπως είναι η εποχή τους ;;;

Έχω στα κλουβιά κόκκαλο σουπιάς.. Όταν γυρίσω, γιατί φεύγω αύριο, θα τα βράσω και θα τους τα βάλω! :)

7. theodr

theodr PB Member

Σε Pet Shop μπορούμε να βρούμε κόκκαλα σουπιάς ? Μπορώ να ρωτήσω σε κανα ψαραδικο ?

8. YannisK

YannisK PB Known Member

μπορείς να βρεις αλλά θα το πληρώσεις 1-2 ευρώ που είναι σκέτη κλοπή! Σε ψαράδικο έχουν σίγουρα, τα πετάνε...

9. theodr

theodr PB Member

Ευχαριστώ θα πάω σε λίγο στον Βασιλόπουλο και θα ρωτήσω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...