Βρήκα ένα πουλάκι

Συζήτηση με θέμα Βρήκα ένα πουλάκι, που ξεκίνησε από kimi, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 19 Σεπ 2008.

1. kimi

kimi PB New Member

Σημερο το πρωι βρήκα ένα πουλάκι. Είναι μικροσωμο με μυτερο ραμφος, η κοιλια του ειναι πρασινη κ ειναι πολυ αγριο. Δενξερω τι μπορει να ειναι! Θα βαλω φωτο να το δειτε.

2. kimi

kimi PB New Member

Να κ η φωτο του:

3. Katerina

Katerina PB Member

Προχτες καποιοι γνωστοι μου βρηκαν μελισσοφαγο μαλλον(μικροσωμο,μυτερο ραμφος και κιτρινο στηθος),τον συνεφεραν και ανελαβε το εκπαζ!

4. Smokie

Smokie PB Member

Όταν λές βρήκες τι εννοείς ? Ηταν χτυπημένο και δεν μπορούσε να πετάξει ?

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κίμι νομίζω πως είναι καποιο είδος φυλλοσκόπου. Η φωτογραφια δεν βοηθάει πολύ, αλλά μου θυμίζει ένα που είχα πιάσει πριν μερικούς μήνες. Δεν ζει στο κλουβί, είναι άγριο, οποτε ξέρεις......απλα κινηματογράφησε το την ωρα που θα το απελευθερώνεις! θα φυγει σαν τον άνεμο!

6. Georgina

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  7. Smokie

Smokie PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  8. kimi

kimi PB New Member

Kάπως ετσι ειναι! Θα προσπαθησω να το βγαλω κ αλλη φωτογραφια.

9. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Σιγουρα ανηκει στις συλβιιδες αλλα η φωτογραφια δεν βοηθεια και πολυ. Εγω ειμαι αναμεσα σε κιτρινοστριτσιδα και θαμνοφυλλοσκοπου. Δεν μας ειπες ομως τι εχει το πουλακι??

10. kimi

kimi PB New Member

Tο πουλακι δεν δειχνει να εχει κατι, ουτε να ειναι χτυπημενο. Δεν ξερω πως βρεθηκε στο πεζοδρομιο! Στο κλουβι δειχνει πολυ κινητικο. Δεν ξερω αν θα μπορεσει να πεταξει.

11. Georgina

Νομίζω πως ο Οδυσσέας εχει δίκαιο. Οι διαφορές εξάλλου ανάμεσα στα δύο είδη είναι δισδιάκριτες!

Είδα πως του έχε βάλει ψωμάκι... Τα πουλάκια αυτά είναι κυρίως εντομοφάγα!

Άφησέ το να πραγματοποιήσει μερικές πτήσεις στο σπίτι και αν δείς οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο πέταγμα άνοιξε την πορτα και ...φσσσσσσσστ...πεταξε το πουλάκι!

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

;)Κανε μια 'προβα' στο δωματιο πρωτα Kimi μου και δες αν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα. Εφαγε ηπιε νερο? η μερα φευγει και καλο ειναι να γυρισει στο φυσικο του περιβαλλον το συντομοτερο!
    (αχ!εγραψα τα ιδια με την Georgina, αργω ακομη στο γραψιμο)

13. kimi

kimi PB New Member

Του εχω βαλει ψωμακι κ καναβουρι. Θα το αφησω ελευθερο, δε μπορω να το βλεπω ετσι. Τελικα διαφερει απο το πουλακι στο ΚΟΥΙΖ, αυτο εχει πιο ανοιχτα χρωματα.

14. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα το ψωμάκι να του το έδινες βρεγμένο για να παίρνει και μια ποσότητα νερού συνάμα:)

15. kimi

kimi PB New Member

Tο αφησα ελευθερο, πεταξε αμεσως κ στο λεπτο εγινε καπνος.

16. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μπράβο! Πήγε στο σπίτι του... στη φύση...:) Καλή του τύχη!

17. Georgina

Ηταν το πιό όμορφο δώρο που θα μπορούσες να του κάνεις: Την ελευθερία του! Μπράβο!

Δεν είναι υπέροχο το συναίσθημα να τα βλέπεις να φτερουγίζουν ελεύθερα???:)

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπραβο Kimi! ας ειναι καλα με τους δικους του:D

19. mortal1

mortal1 PB New Member

Mπράβο σου έκανες την μία και μοναδική επιλογή,να αφήσεις τον νεαρό θαμνοφυλλοσκόπο(Phylloscopus trochilus) πίσω στην φύση εκεί που ανήκει!Έχω μια απορία,πως κατάφερες να το πιάσεις ?Επειδή ξέρω πως είναι διαολάκια αυτά τα πουλιά.

20. anastasios

anastasios PB New Member

Μπραβο kimi!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...