Βρέχει τους σπόρους στο νερό του. Πως να το αντιμετωπίσω;

Συζήτηση με θέμα Βρέχει τους σπόρους στο νερό του. Πως να το αντιμετωπίσω;, που ξεκίνησε από africa_twin, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Ιουν 2015.

1. africa_twin

africa_twin PB New Member

Γεια σας! Θέλω την βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με ένα Καρδερινοκάναρο.
    Βουτάει τους σπόρους και ιδιαίτερα το καναβούρι, στην ποτίστρα του και μέσα σε 1-2 ώρες το νερό του θέλει άλλαγμα. Του το αλλάζω καθημερινά 2-3 φορές αλλά το πρόβλημα είναι αν λείψω μια δυο μέρες τι θα γίνει; Ξέρει κανείς κάποιο τρικ να του κόψω αυτό το ελάττωμα;

2. lazaros

lazaros PB New Member

Πάρε ποτίστρα με μπίλια.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

4. africa_twin

Ωπ δεν το ξερα αυτό... Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, ελπίζω να βρω στο Ναύπλιο...

5. Myra

Αν δεν βρεις στο Ναυπλιο υπαρχουν και eshops.Αλλα θα βρεις σιγουρα, γιατι οι συγκεκριμενες χρησιμοποιουνται αντιστοιχου τυπου κι για τρωκτικα.

6. africa_twin

Είναι εύκολο να μάθει να την χρησιμοποιεί αυτή την ποτίστρα;

7. Myra

Εχε και τις δυο μεσα και μετα δοκιμασε να αφαιρεσεις την ανοιχτη και να δεις αν θα παει. Λενε οτι ειναι πολυ ευκολο να καταλαβει οτι οταν σπρωξει πινει νερο, εγω δεν τις εχω δοκιμασει να πω την αληθεια.

8. theodr

theodr PB Member

Δεν υπάρχει καλύτερη λύση. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Προσοχή μέχρι το πουλί να την μάθει. Μην το ξεκινήσεις μόνο με την καινούργια ποτίστρα.

9. africa_twin

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας! Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα!

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα μάθει γρήγορα. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι κάθε φορά που γεμίζεις την ποτίστρα να πιέζεις με ένα αιχμηρό αντικείμενο την μπίλια για να τρέξει λίγο νερό και μετά να την βάζεις στο κλουβί. Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να εγκλωβιστεί αέρας στο πάνω μέρος του σωλήνα και έτσι πιέζοντας το νερό προς τα κάτω να μην επιτρέπει στην μπίλια να ανοίξει για να τρέξει το νερό. Κάνοντας εμείς την αρχή, αποκλείουμε την περίπτωση να μπλοκάρει για αυτόν το λόγο.

11. theodr

theodr PB Member

Γιατί , να μην βάλει ποτίστρες χωρίς μπίλια να μην έχει προβλήματα ?

12. Myra

Δεν γνωριζα για την καινουργια κατηγορια για να παραθεσω, μονο κλασσικες ανοιχτες και με μπιλια. Μπορεις να δωσεις λινκ Κωστα?

13. Stavros

Κώστα, δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση, ούτε καν εάν απευθύνεται σε εμένα.

14. Myra

Ηταν μαλλον γενικη, καθως αμεσως ολοι προτειναμε αυτες με τις μπιλιες.

15. Stavros

Α, μα τότε θα πρέπει να απαντήσει όποιος θεωρεί ότι είναι καλύτερες για αυτή την περίπτωση. Το θέμα είναι ανοιχτό, θα μας ενδιέφερε όλους μας να ακούσουμε.

16. theodr

theodr PB Member

Ακριβώς , γενική ερώτηση ήταν ή καλύτερα μια ακόμα πρόταση.

17. Stavros

Μα αυτές χρησιμοποιεί ήδη. Πρόταση θα ήταν κάποια λύση στο πρόβλημα που του δημιουργούν οι ανοιχτές.

18. Myra

Στο αρθρο που παρεθεσα απο τον κυριο Μακη, αναφερεται για αντιστοιχες με τη μπιλια αλλα χωρις μπιλια αλλα τοτε δεν ειχαν ερθει ακομα. Ξερει κανεις κατι επ'αυτου για τωρα?

Το αρθρο ηταν το '10

19. theodr

theodr PB Member

Η πρόταση που έκανα είναι οι ποτίστρες με σωληνάκι ( όπως αυτές με την μπίλια ) αλλά χωρίς την μπίλια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...