Βρέθηκε πουλί που δεν μπορεί να πετάξει

Συζήτηση με θέμα Βρέθηκε πουλί που δεν μπορεί να πετάξει, που ξεκίνησε από nimlot, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 24 Ιουν 2015.

1. nimlot

nimlot PB New Member

Καλησπέρα στην κοινότητα, βρήκα προχθές το συγκεκριμένο πουλί στο μπαλκόνι μου και δε μπορεί να πετάξει -μάλλον λόγω ηλικίας-, αλλά είναι ζωηρό.

Γνωρίζετε τι πουλί είναι και που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να μη το ταλαιπωρώ; Βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ πολύ.

2. George98

George98 PB Active Member

οι φωτογραφίες δεν φαίνονται δυστυχώς ... δεν μπορείς να τις ανεβάσεις κανονικά ? δες εδώ
    γιατί δεν μπορούμε να πούμε τι πουλί είναι χωρίς να το δούμε

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μάλλον πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις στα media, ποιοι έχουν δικαίωμα πρόσβασης.

4. nimlot

nimlot PB New Member

Τώρα νομίζω το διόρθωσα

5. George98

ναι τώρα φαίνονται αυτο είναι ή χελιδονάκι ή σταχτάρα (συγγενικά πουλιά) και είναι εντομοφάγο.... μάλλον θα πρέπει να βρεις τροφή ανάπτυξης για εντομοφάγα... δεν ξερω αν υπάρχει κατι τετοιο ομως

ίσος μπορέσει με λίγο βρασμένο αυγό και φρυγανιά να μεγαλώσει ή τροφή για γατάκια έχω διαβάσει κάπου

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα πρέπει να επικοινωνήσεις είτε με την ΑΝΙΜΑ είτε με το ΕΚΠΑΖ για να σου πουν τι πρέπει να κάνεις και τις διαδικασίες για να το παραλάβουν το
    Σταμάτησε κάθε προσπάθεια για να δώσεις τροφή και περίμενε τις οδηγίες τους.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η ορνιθολογική γράφει ζαχαρόνερο μέχρι να ταϊστεί με ασφάλεια και κλειστό σε χαρτόκουτο με τρύπες για να μην έχει στρες.

8. nimlot

nimlot PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις, πήρα τηλέφωνο στον ΑΝΙΜΑ και θα πάω το απόγευμα να τους το αφήσω. Σαχτάρα είναι μάλλον.

Και πάλι ευχαριστώ!

9. George98

πολύ καλή κίνηση μπράβο φίλε :)

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλότυχο να είναι! Αν σε ενημερώσουν για το τι έγινε με το πουλάκι ενημέρωσε και εμάς! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...