Βρέθηκε παπαγάλος στην περιοχή των Μελισσίων

Συζήτηση με θέμα Βρέθηκε παπαγάλος στην περιοχή των Μελισσίων, που ξεκίνησε από dimakis, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 31 Αυγ 2009.

1. dimakis

dimakis PB New Member

Καλησπέρα σας!

Βρέθηκε στην περιοχή των Μελισσίων παπαγάλος. Όποιος
    έχει χάσει ή γνωρίζει κάτι ας τηλεφωνήσει στο ****.

Σας ευχαριστώ

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

dimakis, η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων δεν επιτρέπεται από τους όρους χρήσης του φόρουμ. Η επικοινωνία μπορεί να γίνει είτε μέσω αυτού του θέματος. είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων, ΙΜ (MSN κ.λπ.).

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Tι παπαγαλος ειναι? Μπορεις να τον περιγραψεις αν δεν ξερεις το ειδος του. ;)

4. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ανεστη πιστευω οτι αν αρχησει και τον περιγραφει θα δει εξω απο το σπιτι μου τουλαχιστον 10 ατομα που και καλα εχασαν τον παπγαλο τους...καχυποπτο αλλ νομιζω πολυ πιθανο να συμβει..ας μας πει αν εχει δαχτυλιδι.οχι τι γραφει..απλα αν εχει...οποτε οποιος ξερει το δαχτυλιδι αυτος θα ειναι ο νομιμος κατοχος...Αν εχει δαχτυλιδι ας μας πει πως εινια ο παπαγάλος αλλιως εγω δε θα το ελεγα...

5. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

Στη χρυση ευκαιρια ειδα μια αγγελια για παπαγαλο africa grey που τον αναζητουν...το ονομα του ηταν dennis.

νομιζω οτι χαθηκε απο Γλυφαδα...

ποιο κατω αν δεις ψαχνουν ενα παπαγαλακι...στο παγκρατι...

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 21 Ιουλ 2016
  7. dimakis

dimakis PB New Member

Συγνωμη για τα τηλέφωνα δεν το σκέφτηκα εκεινη τη στιγμή.
    Οπότε όποιος θέλει ας μου στείλει pm ή ας απαντηση στο topic.

Δεν θα ήθελα να πω λεπτομέρειες για τον παπαγάλο ώστε να αποφύγω αυτό που ανέφερε ο Ανέστης.

Δημήτρη δεν είναι αυτός ο παπαγάλος που μου ανάφερες.

Οσό για το δαχτυλίδη έχει αλλα δεν ξερω να το διαβάζω απο αυτα που έψαξα μαλλον έχει σχέση με την χώρα προέλευσης και την χρονολογία γέννησης?
    Δεν θέλω να γράψω ακριβώς τα στοιχεία του δαχτυλιδιου, γι αυτό θα σας δωσω ένα παράδειγμα, μηπως και μπορέσω να το διαβάσω.

'Εστω: BG 183 x

Όποιος μπορεί να μου το εξηγήσει!
    Ευχαριστώ πολύ!

8. fragos

fragos PB Member

χωρα προελευσης Βουλγαρια.
    αριθμος εκτροφεα

9. dimakis

dimakis PB New Member

Νόμιζα ότι είναι η ηλικία του αυτα τα νουμερα, με τον αριθμο του εκτροφέα δεν μπορω να βρώ κάτι? προφανώς είναι στην χώρα που γραφει το δαχτυλίδι.
    Ευχαριστώ!

10. Dimitris1973

εγω πιστευω οτι αφου εχεις νουμερο δακτιλιδιου...τοτε μπορεις να πεις το ιδος του παπαγαλου...
    πιο πολυ θα σε ζαλισουν ολοι αυτοι που εχασαν παπαγαλους

11. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

To δαχτυλίδι σε γενικές γραμμές γράφει σύλλογο, αριθμό εκτροφέα, α/α πουλιού, ετος γέννησης, και διάμετρο είτε με γράμμα είτε με νούμερα. Το να έρθεις με επαφή με τον εκτροφέα πρέπει ο εκτροφέας να κρατά αρχείο που να αναγράφονται οι διαθέσεις πουλιών που έχει κάνει.

12. Mpikis

Mpikis PB New Member

Δεν ξερουμε ακομα γιατι παπαγάλο μιλαμε!αν ειναι κανενας μικρος εινια πολυ πιθανο ο εκτροφεας να μη κρατησε αρχειο..αλλα αν προκειται για κανεναν μεγαλο και ακριβο τοτε μπορει και να εχει κρατησει...εφοσον εχει δαχτυλιδι πες μας γιατι παπαγαλο μιλαμε?

13. dimakis

dimakis PB New Member

Ο παπαγάλος είναι military macaw συμφωνα με το ψαξιμο στο internet
    στην αρχή νομιζα οτι είναι του αμαζονίου αλλα μετα εψαξα και άλλο και
    είναι ίδιος με αυτόν στη φωτογραφία.
    Είναι αρκετα μεγάλος!
    Military Macaw - Wikipedia, the free encyclopedia

14. Mpikis

Mpikis PB New Member

dimakis..ετοιμασου για πολλα τηλεφωνα τωρα...εινια ημερος?μονο αυτος που γνωριζει το δαχτυλιδι εινια ο νομιμοσ ιδιοκτητης..αλλίως να χαιρεσαι τον νεο σου παπαγάλο!

15. dimakis

dimakis PB New Member

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να του κάνω και πως να του συμπεριφέρομαι! Να προσπαθήσω να τον πιάσω? να τον χαιδέψω? να τον βγάλω απο το κλουβί του?
    Δεν ξέρω αν μιλάει, φαινεται ηρεμος αλλα όταν του βάζω τα δαχτυλα στο κλουβί παει να τα τσιμπήσει.
    Βεβαια λογικο είναι δεν με ξέρει!
    Πως θα μαθω περιπου πόσο ετών είναι? Οι μακαο ζουν και 70 χρόνια!
    Υπάρχει κάτι στην μορφολογία του που θα με βοηθήσει? Πάντως έχει μεγάλα νύχια και ράμφος! Ειναι αρκετα μεγάλος!

16. Mpikis

Mpikis PB New Member

Νομιζω πως πρεπει να διαβασεις αρκετα και απο τωρα αν γινεται για τη διατροφη του για το κλουβι του!βασικα τωρα που τον εχεις?θα σε συμβουλευα να του παρεις ενα κλουβι και παιχνιδια και σε περιπτωση που βρεθει ο ιδιοκτητης θα σου τα ξεπληρωσει μεσω της αμοιβης...αλλα και παλι σκεψου κατι πολυ σημαντικο..ναι μεν μπορει αν ειναι και τυχη το οτι απεκτησες τετοιο παπγαλο αλλα σκεψου στην περιπτωση που δεν εμφανηστει ο ιδιοκτητης του παπγαλου..εισαι εσυ ετοιμος να κρατησεις εναν τετοιο παπαγαλο?ειναι συντροφος ζωης και αν φωναξει αλλαξε γειτονια...

17. Ladonna

Ladonna PB New Member

ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ !

(ποιός ξέρει ποιός το έχασε αυτό το κτήνος... ! :p )

18. Dimitris1973

του εβαλες φαγητο? τρωι ?

19. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το καλο ειναι οτι ειναι μεγαααλος..και οχι τοσο συνηθισμενος...επισης το οτι φοραει δαχτυλιδι...
    εγω θα εβαζα αγγελιες οτι τον βρηκα σε διφορα πετ σοπ...σιγουρα θα εμφανιστουν πολλοι που θα ηταν δικο τους...αλλα ο ιδιοκτητης θα ξερει το δαχτυλιδι...

το κακο ειναι οτι μπορει να καλυψε μεγαλη αποσταση...

μακαρι αν ηταν σωστος ο ιδιοκτητης να τον βρει...αν δεν ηταν..μακαρι να μην το βρει...

20. Ladonna

Ladonna PB New Member

Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος που έχει έναν military macaw να ΜΗΝ ενδιαφέρεται για τον παπαγάλο του.
    Εκτός κι αν είναι κανένας νεόπλουτος λεφτάς ξερωγωτί που τον έχει πάρει για εφέ...

Τον καημένο... πως συμπεριφέρεται? είναι στενοχωρεμένος ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...