Βοηθεια με την ρατσα

Συζήτηση με θέμα Βοηθεια με την ρατσα, που ξεκίνησε από Ιωνας Κ., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 15 Μαϊ 2016.

1. Ιωνας Κ.

Ιωνας Κ. PB New Member

Γεια σας...Ειμαι πολυ καινουργιος και περνοντας ενα αρσενικο καναρινι απο ενα φιλο μας περσυ (ειχε σαν χομπυ την εκτροφη τοτε ) δεν ρωτησα τι ρατσα ειναι μιας και που δεν ηξερα οτι υπηρχαν βασικα ρατσες στα καναρινια.....μπορει καποιος να βοηθησει με την ρατσα???(εχει γινει πολυ λευκος λογο της τροφης απο οτι μου ειπανε αλλα....)

2. Nenkeren

Nenkeren PB New Member

Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες,δεν φένεται κάποια φωτογραφία απο την οποία να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα ούτε μας δίνεις αρκετές πληροφορίες για την εξωτερική του εμφάνιση.Φαντάζομαι οτι είχε κάποιο άλλο χρώμα και έγινε άσπρο με τον καιρο έπειδη δεν έπερνε χρωστική?Μεγάλη πιθανότητα να είναι κοινό καναρίνι αφου ο φίλος σου δεν σου έδωσε κάποια αλλη πληροφορία και απο τα συμφραζόμενα θα μπορούσε να είναι ξεβαμμένο μωζαικ...ίσως.

3. Ιωνας Κ.

Ιωνας Κ. PB New Member

Μολις την ανεβασα προφιλ ..σορρυ για την καθυστερηση ....φταιει το ιντερνετ....εχει πσιλοασπρισει απο την μεση και κατο οπως θα δεις στην φοτο ...του δινω μια πρωτεινη με αυγο και μου ειπε το πετ σοπ οτι αυτο φταιει για το ασπρισμα

4. Nenkeren

Nenkeren PB New Member

Τι χρώμα είχε πρίν και ψιλοάσπρισε?

5. Ιωνας Κ.

Ιωνας Κ. PB New Member

Ελπιζω να μπορεις να την δεις μεγαλυτερη την φοτο γτ δεν ανεβαινει σαν αρχειο

Κιτρινο αλλα οχι εντονο

6. Nenkeren

Nenkeren PB New Member

Φίλε μου για κοινό καναρίνι φένεται τότε.Τα μαλίνουα έχουν κίτρινο αλλα ιδέταιρη φωνη κατι που πιστευω θα είχες καταλαβει και θα χες αναφερει.Γενικα το κίτρινο χρώμα δεν είναι το στανταρ κάποιας ρατσας.

7. Ιωνας Κ.

Ιωνας Κ. PB New Member

Οκ ευχαριστω...οχι τωρα που το ειπες ακουσα κελαιδισμα μαλινουα και δεν ειναι σχεδον καθολου ιδιο οποτε μαλλον για κοινο καναρινακι καταληγω..ευχαριστω

8. Nenkeren

Nenkeren PB New Member

Τίποτα!Αυτο δεν σημαίνει οτι το καναρινάκι σου δεν ειναι ενα κουκλι όμως!!;)

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ανέβασε μια φωτογραφία του πουλιού. Εστω αυτή που έχεις στο προφίλ σου αλλά σε σωστό μέγεθος .

10. Ιωνας Κ.

Ιωνας Κ. PB New Member

Δυστιχως δεν μπορω να ανεβασω μεγαλήτερη φοτογραφια γιατι ολες οσες τον εχω βγαλει υπερβαινουν τα 150 kb...μηπος αν ανεβαζα καλυτερη προφιλ η σας στον εστελνα σε πμ αν γινετε η καπου αλλου??

11. alicedros

alicedros PB Supporter

12. Μπορεί να είναι και Gloster μπορεί Border μπορεί Fire Fancy (που δεν νομίζω). Μήπως Παστελ Ισαβελλα Αχατης τοπαζι κίτρινο μωσαϊκό; Ψάξε τα στο διαδίκτυο και πες μας.

13. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Στο διαδίκτυο το ψάχνει και μάλιστα στο πιο ενημερωμένο φόρουμ για πτηνα.
    Αλλά αν κρίνω από την απάντηση σου
    Και συ δε γνωρίζεις οπότε μήπως όταν δε γνωρίζουμε είναι και καλύτερο να μην κάνουμε εικασίες?

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

15. Δεν κάνω εικασιες απλά του έδωσα καποιους χρωματισμούς να τους ψάξει τους οποίους τούς είδα σε βιβλίο.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχαχα μπράβο μου όχι μπράβο μου!!! :p

Εικασίες είναι μιας και οι χρωματισμοί που ανέφερες δεν ξέρω καν αν υπάρχουν και τα Border και τα Fife Fancy είναι καναρίνια τύπου και όχι χρώματος. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...