Βοήθεια, χελιδoνάκι έπεσε από την φωλιά

Συζήτηση με θέμα Βοήθεια, χελιδoνάκι έπεσε από την φωλιά, που ξεκίνησε από Derek_Joe, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 14 Μαϊ 2014.

1. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Παιδια βοήθεια γρήγορα! Ενα χελιδωνακι μικρούλη αλλά έτοιμο πουλάκι πρέπει να προσπαθούσε να πετάξει και κατέληξε πανω στο μπαλκόνι μου. Μόλις τωρα τι να κανω;; Ειναι μια χαρά αλλά δε κανει καμία προσπάθεια να πετάξει ξανά και η μαμά του δεν ειναι εδω![​IMG]

2. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Κάποιος ηλίθιος πρέπει να χάλασε τη φωλια τους και τα μωρά δεν ήτανε έτοιμα να φύγουν απο τη φωλια και καταλήξανε στα μπαλκόνια.

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Η φωλιά είναι κοντά??? Τη φτάνεις με κάτι με σκάλα οτιδήποτε???Δεν υπάρχει φωλιά εκεί κοντά ???

4. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

5. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Δεν υπάρχει περίπτωση να τη φτάσω γα@@@@!

6. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Οι γονείς τα ταΐζουμε απο τα μπαλκόνια τωρα!

7. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Για το βραδυ ανησυχώ που θα πέσει η θερμοκρασία

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν είσαι αττική μάλλον το πέταξε ο μεγάλος αέρας σήμερα. Βάλε χαμηλά ένα κουτί που να έχεις τοποθετήσει βάρος μέσα μην το σηκώσει ο αέρας και από πάνω κάτι μαλακό, παλιό πουλόβερ, πετσέτα κτλ φτιάχτο όσο μπορείς κλειστό. Το ταίζουν οι γονείς είπες;

9. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Ναι τα ταΐζουν. Έκανα ακριβώς όπως μου είπες! Ελπιζω να πανε όλα καλα. Πάντως ειναι μεσα στο κουτάλι τους τωρα! Και οι γονείς τα ταΐζουν

Μαρια μου Κύπρο ειμαι. Αλλά φυσάει και εδω άρα ίσως να ναι απο τον αέρα

10. maria p

Δύο είναι; Ευτυχώς που ταίζονται. Εντάξει και κρύο δεν έχει απλά αέρα. Βέβαια αύριο θα πέσει λίγο η θερμοκρασία γύρω στους 3-4 βαθμούς άκουσα. Μπράβο σου! Είναι τόσο όμορφα πουλάκια !

11. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Ναι δυο ειναι. Εκει που ειναι τωρα δε τα χτυπάει ο αέρας ευτυχώς. Άμα οι γονείς ειβαι κοντά όλα θα πανε καλα. Ευτυχώς που τα είδα.

12. maria p

βράσε ένα αυγό και πολτοποίησέ το με μια φρυγανιά να βρουν οι γονείς όταν έρθουν να τα ταίσουν.πρόσεχε να μην είναι ορατά από καρακάξες γιατί θα τα φάνε.

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εδω στην Κυπρο ζεσταινει ο καιρος.. Αν τα ταιζουν οι γονεις θα πεταξουν μεσα στις μερες. Μου φαινονται μεγαλα.

14. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Κάνουν προσπάθειες να πετάξουν αλλά δεν ειναι ευοιμα ακόμα. Στη φωτό φαίνονται μεγάλα αλλά οταν τα δεις με τους γονείς φαίνεται ότι ειναι μωρά. Εκει που ειναι δε φαίνονται. Έβαλα το κουτάλι σε όσο πιο καλο μέρος μπορούσα. Έβρασα αυγο. Το άφησα εκει κοντά. Ελπιζω να καταφέρω να δω το πρώτο τους πέταγμα!

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ελπιζω να μην κινδυνευουν να γινουν μεζες απο γατους.

16. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Οχι οχι ειμαι σε πολυκατοικία ειναι στο τρίτο όροφο έχουμε και τα σκυλιά μου φυλακές, μαθημένα αυτά με πουλιά δε τα πειράζουν και γάτα δε πλησιάζει

17. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καλή τύχη στα πουλάκια.;)

18. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τι έγινε τελικά ζουν τα πουλάκια???

19. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Ναι! Σημερα το ενα πέταξε:) οι γονείς πετάνε γύρω απο το αλλο:) άρα μαλλον και αυτο ειναι ώρα να πετάξει:)

Το κουτί το άφησα γ να κοιμηθούν το βραδυ. Όλα καλα!

20. maria p

μπράβο, μπράβο! βάζε κανένα φαγάκι αφού υιοθέτησες την οικογένεια κατά κάποιο τρόπο :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...