Βοήθεια πρώτη μου γεννά

Συζήτηση με θέμα Βοήθεια πρώτη μου γεννά, που ξεκίνησε από Peyote, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Μαϊ 2008.

1. Peyote

Peyote PB New Member

Γεια σας

Έχω 3 καναρες από τις οποιες οι 2 έχουν πουλάκια 2-4 ημερών , η άλλη κανάρα έχει φλορακια 1-2 ημερών (δυστυχώς είχε κλουβιά αυγά και τα αντικατέστησα με αυγά φλώρον τα οποία βγήκαν ευτυχώς στις μέρες που θα βγαίναν και τα καναρίνια τις) στάθηκα τυχερός με τα φλωρακια

Λοιπόν το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να τα ταΐζω μέχρι να φτάσουν σε σημείο να τρώνε μόνα τους;;;

Στην μια ταΐστρα έχω ανακατεμένη κόκκινη βιταμίνη με αυγοτρόφη κόκκινη (quiko) στην άλλη ταΐστρα την κλασική τροφή (κανναβουρι,μαυρολαχανο,κλπ..) και τα βάζω κάθε μέρα απο 1/4 αυγό βραστό σφιχτό και μέρα παρά μέρα τα βάζω και φύλο από μαυρολαχανο

Είναι αρκετά αυτά που βάζω;;; Λέτε να χρειάζεται τίποτα άλλο;

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

οι φλωροι τρωνε οτι τρωνε και τα μωρα καναρινια βαλε οτι θα ταιζες τα μωρα καναρινια και εισαι ενταξη.

3. valantis1

valantis1 PB New Member

Μπορεις να τα βαζεις και μερα παρα μερα μια φετα μηλο. Χωρις την φλουδα για τυχων φαρμακα.
    Εγω αλλαζω και το νερο καθε μερα.

4. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Μια χαρά σε βρίσκω. Το άγχος δεν βοηθά! Να σου ζήσουν.

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Στα φλωράκια που έβγαλα είχα αυγοτροφή για αγριοπούλια και αυγό φρέσκο με πολύ καλά αποτελέσματα! Έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε πρωτεΐνες και γιαυτό είναι καλό να μην τους δίνεις μόνο αυγό αλλά και την αυγοτροφή για τα αγριοπούλια που περιέχει αυγά μυρμηγκιών, σκουλίκια κλπ.

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Τα έχει σε κανάρα όμως.Θα ταίσει η κανάρα μυρμήγκια και σκουλίκια ?:confused:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...