Βοήθεια για την αναπαραγωγή στα ζεμπράκια

Συζήτηση με θέμα Βοήθεια για την αναπαραγωγή στα ζεμπράκια, που ξεκίνησε από descrok, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 28 Αυγ 2015.

1. descrok

descrok PB New Member

εχω μπερδευτεί :confused: και για αυτό θελω να μου εξηγήσετε γενικα τα παντα για την αναπαραγογη στα ζεμπρακια ;)πλης:):thumbsup:

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για καλύτερο αποτέλεσμα... γράφεις συγκεκριμένες τις ερωτήσεις σου και όσοι γνωρίζουν θα σου απαντήσουν....
    Είναι αδύνατο να απαντηθεί ένα εντελώς αόριστο πρόβλημα...

3. descrok

descrok PB New Member

πως ξεχωρίζουμε το θυλικο με το αρσενικο ?εχω ακου διαφορα .ποτε είναι η καταληλη περιοδος για αναπαραγογη? ποτε είναι η καταληλη ηλικια για αναπαραγογη?
    όταν η μανα είναι ετοιμη για 2 γεννα εγκαταληπει τα παλια μωρα και πρεπει να τα φροντισουμε εμεις? πια φολια είναι καλυτερη?τι νυμα πρεπει να παρω για την φολια ? ποσα πουλια βγαζει η κάθε γεννα και συνολικα? αυτά για αρχη

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολλές και εξειδικευμένες ερωτήσεις...
    Θα κάνεις υπομονή περιμένοντας τους γνώστες ......
    YannisK τα φώτα σου...

5. descrok

descrok PB New Member

χαχαχα καλο;)

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

7. descrok

descrok PB New Member

αυτά δεν καταλαβα και τα ροταω

8. Myra

1)αρσενικα μεγαλυτερα απο τα θηλυκα. Αρσενικα: γκρι πιστιλωτό φτέρωμα με λευκή κοιλιά ενώ το ράμφος και τα πόδια είναι κόκκινα, με ροδακινί μάγουλα. Θηλυκα: Τα θηλυκά έχουν καφετί υπόξανθο φτέρωμα και πορτοκαλί ράμφος
    2)Τα ζεμπράκια αναπαράγονται σχεδόν όλες τις εποχές του χρόνου.
    3)Όταν το ζευγάρι είναι σε αναπαραγωγική φάση θα δείξει σημάδια και συμπεριφορά τέτοια που δεν θα χωράει αμφιβολία ότι θέλει να ζευγαρώσει
    4)Θεωρητικα ειναι αρκετα μεγαλα για να μπορουν απλα να μετακινηθουν σε δικο τους κλουβι.
    5)"οι καταλληλότερες φωλιές για ζεμπράκια είναι οι εσωτερικές καλαθωτές που μοιάζουν με μικρή πλεχτή σπηλιά"
    6)τα εξωτικά πουλιά προτιμούν τα νήματα που μπορεί να είναι από βαμβακερές μικροκομμένες κλωστές και να διατίθενται σε χάρτινα κουτάκια με ένα άγκιστρο για να στερεώνονται στα κάγκελα του κλουβιού
    7)Η θηλυκιά γεννάει από 3-6 αυγά την φορά ενώ συνολικά σε όλη την αναπαραγωγική περίοδο δεν μπορεί να ξεπεράσει τα δώδεκα αυγά.

ΠΗΓΕΣ: https://petbirds.gr/articles/Ζεμπράκια-zebra-finches.41/
    https://petbirds.gr/articles/Φωλιές-και-υλικά-φωλιάς-για-την-αναπαραγωγή-των-πουλιών.206/
    Κατηγορια https://petbirds.gr/forums/Αναπαραγωγή-Εξωτικών-Πουλιών.45/

Ειναι η τελευταια φορα που γραφω εντελως αναμασημενη τροφη. Αν κατι σε ενδιαφερει ψαξε και λιγο.

9. descrok

descrok PB New Member

τι αναμασημενη .δεν το καταλαβα και με βοήθησες να το καταλαβω και ευχαριστο

10. Myra

Φιλε μου εννοω οτι δεν εγραψα τιποτα απο το κεφαλι μου ή απο τις γνωσεις μου (τις οποιες δεν εχω). Ολα οσα απαντησα ηταν μεσα στα θεματα που χω στο τελος.

11. descrok

descrok PB New Member

ναι απλος με βοήθησες να το καταλαβω και ευχαριστω

12. George98

George98 PB Active Member

Η Μιράντα εννοεί πως και αυτή δεν ήξερε (όπως και εσύ) έψαξε στο φόρουμ και βρήκε τις πληροφορίες που σου έγραψε (κάτι που μπορούσες να κάνεις και εσύ μιας και σου είχε ήδη δώσει το ίδιο λινκ)
    Γενικά όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι καλύτερα να ψάχνουμε μήπως υπάρχει ανάλογο παλιό θέμα με αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε (άλλωστε για αυτο δεν σβήνονται)
    Εφόσον λύθηκε η απορία σου δεν υπάρχει πρόβλημα απλά πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι όταν έχουμε μια απορία και να μην τα περιμένουμε όλα έτυμα :thumbsup:

13. descrok

descrok PB New Member

σου ειπα ότι δεν τα καταλβα όχι ότι δεν εψαξα το αρθο το ειδα δεκάδες φορες αλλα δεν το καταλαβα σορρυ κιολας αλλα δεν το καταλαβα και μισαλουρι μην μου πεις αν εχω καποιο πρόβλημα συνενοησεις:Dκαι για να ξερεις είμαι από το πρωι και ψαχνω για αυτό μην λες ότι δεν εψαξα:thumbsup:σηκοθηκα από το πσ και δεν ενιοθα τιποτα:confused:και όχι δεν τα περιμενο όλα ετοιμα!
    και γιατι δεν καταλαβα σε αλλλα σαιτ ελεγαν αλλα και εδώ αλλα το κάθε ένα σαιτ που διαβαζα ή αρθρο ελεγε κατι άλλο και ετσει ηθελα μια σταθερη απαντηση από τους ειδηκους
    ΥΓ.φυλικα

14. descrok

descrok PB New Member

εγω λεω καλυτερα να αφησουμ το θεμα στην ακρη τορα τελειοσε εμαθα αυτά που ηθελα τελος

15. descrok

descrok PB New Member

Θα μου προτεινατε αυτη τη φωλια?[​IMG]Επειδη εμαθα οτι η αλλη λερωνεται ευκολα.

16. Myra

Η καταλληλλη φωλια γι αυτο το ειδος ειναι η αλλη.
    Αν παρολα αυτα με κανενα τροπο δεν προκειται να πειστεις μπορεις εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις:
    Υγ. Σε παρακαλω να μη χρησιμοποιεις κεφαλαια γραμματα, ειναι εναντια στους ορους χρησης.

17. descrok

descrok PB New Member

18. Myra

Ναι το λεει και στο αρθρο οτι καποιοι εχουν ενστασεις για την πρακτικοτητα της ως προς τον καθαρισμο αλλα πιστευω πως θα πρεπει να τους παρεχεις οτι χρειαζονται πραγματικα.

Βεβαια ειναι δικη σου η επιλογη και ευτυχως εισαι τυχερος γιατι γενικα τα ζεμπρακια ειναι ευκολα πουλια. Μπορεις να δοκιμασεις με αυτη που θελεις αλλα αν δεν πετυχει πρεπει να τους βαλεις την καταλληλη για τη ρατσα τους.

19. descrok

descrok PB New Member

20. Myra

Μοιραστείτε

Φόρτωση...