Βοήθεια για κατασκευή κλούβας

Συζήτηση με θέμα Βοήθεια για κατασκευή κλούβας, που ξεκίνησε από nickgr, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 18 Σεπ 2008.

1. nickgr

nickgr PB New Member

παιδιά, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις όσων αφορά κάποιες απορίες που έχω σχετικά με την κατασκευή της κλούβας μου για τα πτηνά που έχω αλλά και πρόκειται να πάρω. έχω κάνει τα σχέδια και τώρα είμαι στις λεπτομέρειες.πού μπορώ να βρω τάσια,προσώψεις(μένω στην Αθήνα , στον Άλιμο), πώς θα κολλήσω τις προσώψεις με τις μελαμίνες, αν κολλάνε οι μελαμίνες παράσιτα όπως ψύρες και αν ναι τι θα κάνω για να μην κολλλάνε. επίσης στα τάσια να βάζω εφημερίδες ή άμμο για πτήνα, τί μπορώ να βάλω ανάμεσα στις προσώψεις
    και στα τάσια.

ελπίζω να μην σας κούρασα

2. nikosk

nikosk PB New Member

3. thanasis76

thanasis76 PB New Member

καλησπερα!
    για προσωψεις και ταψια αν δεν θελεις να φτιαξεις μονος σου κοιταξε εκει που σου ειπε ο φιλος πιο πανω...
    τις προσωψεις με τις μελαμινες μπορεις να τις ενωσεις η με βιδες η με πριτσινια...
    τις μελαμινες περασε τις 2-3 χερια βερνικι εμποτισμου και θα εισαι μια χαρα. προλυπτικα θα ψεκαζεις το κλουβι σου με ενα παρασυτοκτωνο καθε 15-20 μερες και θα εισαι μια χαρα!
    στα ταψια καλο ειναι να βαζεις αμμο για πτηνα γιατι οι εφημεριδες εχουν μελανι και αν το τσιμπανε τα πουλια δεν ειναι και τοσο καλο...
    απο χαρτι αν θελεις μπορεις καποιο χαρτι κουζινας...

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εδώ θα δείς τον δικό μου τρόπο που ίσως δώσει
    απαντήσεις σε κάποια σου ερωτήματα.

Συνημμένα Αρχεία:

5. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

τα πιο πανω τα εχω δει απο κοντα και νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη κατασκευη! πολυ πρακτικα και καλογουστα!

6. dimitris

dimitris PB New Member

φιλε μου οι προσοψεις πρεπει να μπορουν να βγουν ευκολα για να καθαριζονται , δεν κανουν ουτε οι βιδες ουτε πριστινια .
    η μελαμινη δεν ειναι ξυλο για να το περασουμε βερνικη εμποτισμου.
    τις προσοψεις θα της βρεις εκει που σου ειπε ο νικος , πιστευω οτι μια και εχεις δει τι εχει κανει ο μακης ειναι πολυ ωραιος τροπος για να στυριξεις τις φαρσες.
    και για ταψι απο κατω μπορεις να πας σε οποιο λαμαρινα θες να σου στραντσαρη λαμαρινα στα μετρα που θες.
    αλλος τροπος για ταψι ειναι το αλουμινιο που βαζουμε στον νεροχητη της κουζινας απο κατω ειναι και φτηνο και το κανεις στις διαστασεις που θες. και το βρισκεις στα μαγαζια που πουλανε υλικα επιπλοποιιας.

7. stav

stav PB New Member

Πολυ σωστα,η μελαμινη εχει κολλημενο φιλμ που δεν εχει πορους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...