Βοήθεια για αναγνώριση φύλου καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Βοήθεια για αναγνώριση φύλου καναρινιών, που ξεκίνησε από vasilis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 16 Ιουν 2015.

1. vasilis

vasilis PB New Member

Γεια σας , είμαι καινούριος στο forumκαι γενικός στο καναρίνια , θα ήθελα την βοήθεια σας για δυο καναρίνια που ενώ τα έχω αγοράσει τον χειμώνα για θηλυκά ούτε φωλιά έφτιαξαν και ούτε αβγά έκαναν ενώ τα είχα με αρσενικά μαζί , αντίθετος κατά διαστήματα σιγώ κελαηδούν , ανεβάζω από τρεις φωτογραφίες από κάθε καναρίνι με πρώτη μια ολόσωμη για το καθένα ,

καναρίνι (1)

rsz_1_zpsfvgck8ci.jpg rsz_23_zpsnpuscfgq.jpg rsz_32_zpspcckhddn.jpg

καναρίνι (2)

rsz_4_zps07sfhe64.jpg rsz_56_zpslhosuv21.jpg rsz_65_zpsvkmjuguh.jpg

Αναμένω την γνώμη και βοήθεια σας

Σας ευχαριστώ

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με μια γρήγορη ματιά το πρώτο αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό...
    Τι ηλικία έχουν τα καναρίνια?

3. vasilis

vasilis PB New Member

Όταν αγοράστηκαν το χειμώνα μου είπαν πως ήταν για αναπαραγωγή άρα λογικά θα πρέπει να είχαν τουλάχιστον ένα χρόνο , δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω την ακριβή ηλικία τους

4. misalouris

Αν δεν υπάρχει σωστή προετοιμασία δεν θα έχεις τα προσδοκώμενα ποτέ αποτελέσματα
    Αν ηλικιακά είναι γερασμένα - υπέργηρα δεν θα μπορέσουν να αναπαραχθούν ποτέ..
    Θεωρώ πως πρέπει να διαβάσεις όσα σχετικά με την αναπαραγωγή έτσι ώστε του χρόνου να είσαι έτοιμος.

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπορει και να ειναι αρκετα νεαρα για να αναπαραχθουν..Δηλαδη να ηταν μικροτερα του ετους οταν τα πηρες.

6. vasilis

vasilis PB New Member

Misalouriσε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου !!

myraεσύ συμφωνείς ότι το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό ;;

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ετσι μου φαινεται, αλλα χρυσο μου δεν ξερω αν υπαρχει πιο ασχετος ανθρωπος απο μενα :) Ειμαι της κλασσικης, αν δε δεις αυγο ειναι αρσενικο (που και παλι δεν ισχυει παντα) Οποτε εμπιστευομαι την κριση του κυριου Γιαννη!

8. brand13

brand13 PB Member

Και εμένα μου φαίνεται για αρσενικό το πρώτο και θηλυκό το δεύτερο.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Το πρώτο 100% αρσενικό και μη σου πω και πυρωμένο!!!! Το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά.... Εγώ θα έλεγα αρσενικό αλλά με μεγάλη αβεβαιότητα.. Τα είχες μαζί με αρσενικό στο ίδιο κλουβί και δεν είδες μάχες ή τσακωμούς?

10. vasilis

vasilis PB New Member

Για όσο το είχα μαζί με αρσενικό σκοτωνόντουσαν όταν όμως έβαλα το διαχωριστικό κάγκελο στην μέση της ζευγαρωστρας και τα χώρισα τότε δεν σταματούν να φιλιούνται να είναι κολλημένα στο κάγκελο να ταΐζονται και να μην αλλάζουν την θέση ούτε στον ύπνο , έβγαλα το κάγκελο μετά από λίγες ημέρες και πάλι τα ίδια σκοτωμός και τώρα τα έχω χώρια πάλι να μην τραυματιστούν , επίσης και τα δυο στης φωτογραφίες ψιλό κελαηδούν όχι στην ίδια ένταση με τα αρσενικά ,

Χεριάζετε να βγάλω κάποια πιο συγκεκριμένη φωτογραφία έτσι ώστε ναι είναι πιο σαφής ;;

11. misalouris

Δεν υπάρχει λόγος..
    Κάτι πήγε "στραβά" φέτος και χάθηκε άδοξα η αναπαραγωγική περίοδος...
    Μείνε συντονισμένος εδώ, διάβασμα των σχετικών... και του χρόνου θα γεμίσεις τον τόπο καναρίνια...

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Ποιο απ τα δύο ήταν με το αρσενικό και δίνανε φιλάκια?? Μπερδεύτηκα...

13. vasilis

vasilis PB New Member

Όλο αυτό που έγραψα παραπάνω αφορά το δεύτερο καναρίνι :)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Ε τότε πιστεύω πως είναι θηλυκό που λόγω καιρού ή ηλικίας δεν πύρωσε! Του χρόνου με σωστή προετοιμασία και όσο μένεις στην παρέα μας θα εκδηλωθεί και αυτή η μικρή κυρία! ;) :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...